STK každé 2 roky bude pre skupinu Slovákov minulosť. Zistite, či k nim patríte aj vy

  • Skupina vodičov príde o povinnosť, ktorú nemá v láske.
  • Okrem toho však ušetrí peniaze, ktoré by táto povinnosť stála.
Ekonomika STK každé 4 roky pre skupinu slovenských vodičov
STK každé 4 roky pre skupinu slovenských vodičov. Zdroj: Shutterstock.com/Minerva Studio, Prostock-studio
BITmarkets BITmarkets

Emisná a technická kontrola vozidla je niečo, čo by zo svojho života najradšej vymazalo obrovské množstvo vodičov. To však nie je možné, takže majitelia vozidiel musia túto kontrolu absolvovať každé dva roky.

Podľa portálu Pluska.sk však niektorí Slováci získajú výhodu. Tá bude spočívať v tom, že na STK nebudú musieť chodiť každé 2 roky, ale od júla 2024 každé 4 roky. Na výhodu sa môžu tešiť konkrétne majitelia motocyklov, trojkoliek či štvorkoliek.

Podľa ministerstva dopravy je dôvodom fakt, že aktuálne platná dvojročná lehota je veľmi prísna. Ďalej uvádza, že na konci roka 2023 bolo na Slovensku vyše 162-tisíc takýchto vozidiel.

Táto zmena tak kontrolným staniciam uberie zhruba 30-tisíc kontrol ročne. Ministerstvo tvrdí, že ide o zanedbateľné množstvo, ktoré nepredstavuje značnú časť príjmov.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Koľko Slováci ušetria?

„V roku 2023 bolo celkovo vykonaných 1 587 106 technických kontrol. Pri ročnom poklese o 28 695 kontrol to predstavuje 1,8 percenta zo všetkých kontrol,” stojí v dôvodovej správe.

Ministerstvo dopravy uviedlo, že priemerná cena za vykonanie technickej kontroly vozidla je 35,93 eura. V prípade zmeny intervalu technickej kontroly na raz za štyri roky by ročne na kontrolu prišlo približne 40 620 vozidiel danej kategórie, čo predstavuje pokles o 28 695 kontrol ročne.

Táto zmena by sa dotkla fyzických osôb, ktoré by absolvovali o 24 448 kontrol menej. Pri uvedenej priemernej cene za technickú kontrolu by tak fyzické osoby ročne ušetrili približne 878 416 eur.

Z dlhodobého hľadiska by úspora pre fyzické osoby bola nasledovná:

  • za 4 roky: 3 513 664 eur
  • za 8 rokov: 7 027 328 eur
  • za 12 rokov: 10 540 992 eur

Tieto čísla naznačujú, že predĺženie intervalu technických kontrol by prinieslo významné finančné úspory pre majiteľov vozidiel z radov fyzických osôb.

Ako sa pripraviť na STK?

Späť
Strana 1/2Ďalej
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.