Štát ide Slovákom rozdávať daňový bonus na hypotéky. Prilepšiť si môžete o stovky eur

Ekonomika Daňový bonus na hypotéky nemusia dlžníci pocítiť
Daňový bonus na hypotéky nemusia dlžníci pocítiť. Zdroj: shutterstock.com/Sidenko Tatiana/fizkes/Andrzej Rostek
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Dotovanie hypotekárnych úverov za pomoci štátu si nenašlo podporu každej politickej strany. Podľa Aktualít strana KDH vidí problém v tom, že štát nakoniec viac pomôže bankám a nie dlžníkom, ktorí splácajú drahé hypotéky. Banky totiž môžu zvyšovať úroky aj naďalej napriek tomu, že Európska centrálna banka (ECB) už kľúčovú sadzbu na poslednom zasadnutí nezmenila.

Daňový bonus nemusia dlžníci vôbec pocítiť

Dlžníci takmer vôbec nemusia pocítiť mimoriadny daňový bonus, ktorý si budú môcť uplatniť v daňovom priznaní alebo ročnom zúčtovaní za tento rok. Tento bonus sa bude týkať všetkých hypoték, pri ktorých došlo medziročne k zvýšeniu zaplatenej splátky v roku 2023. Konkrétne má ísť najviac o sumu 1 800 eur ročne (75 % rozdielu medzi splátkami) a začať sa má už od januára 2024.

KDH argumentuje, že vláda s bankami komunikovala nedostatočne a ignorovala podklady Národnej banky Slovenska (NBS). Bonus by mal zaťažiť štátny rozpočet v roku 2023 o 15 miliónov eur a v ďalšom roku o 64 miliónov eur. Ďalších 7 miliónov má štát vynaložiť na pomoc so splácaním hypoték pre mladých.

Ak štát pomôže dlžníkom so splátkami, banke to logicky taktiež prospieva. Problém je však v tom, že banky túto pozitívnu zmenu pocítia viac ako dlžníci. Mnohé komerčné banky zvyšujú už v súčasnosti úroky za hypotéky nad rámec sadzby ECB. Centrálna banka podľa najnovších údajov ponechala úrokovú sadzbu na úrovni 4,50 % čím naznačila, že ďalšie zvyšovanie už zrejme nenastane. No napriek tomu slovenské banky prekonávajú úrok 5 %. Takže síce dlžníci dostanú daňový bonus od štátu, no ak banky opäť zvýšia úroky, zmenu nepocítia.

Úroková sadzba v eurozóne ostala nezmenená

Úroková sadzba v eurozóne ostala nezmenená. Zdroj: Tradingeconomics

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Hypotéky ostanú drahé ešte dlhú dobu

ECB očakáva, že s miernym poklesom sadzieb sa stretneme až v druhej polovici roku 2024. Väčšina dlžníkov bude musieť svoju hypotéku refixovať, keďže skoro každý si volí fixáciu na 3 až 5 rokov. Tieto refixované hypotéky budú mať sadzbu vyššiu o 3 až 4 %. Oproti týmto číslam je daňový bonus naozaj zanedbateľný, aj keď lepšia je nejaká pomoc ako žiadna. Rast ceny splátky hypotéky dokonca prevýšil tempo zvyšovania nájomného.

Zdá sa, že súčasná situácia bankám prospieva, keďže úrokové sadzby útočia na rekordné úrovne. Potvrdzuje to aj posledná správa od NBS, ktorá hodnotí slovenský bankový sektor ako silný a zdravý. Údajne by nemal nastať problém ani so splácaním hypoték. Jediné dve riziká vidí NBS v ďalšom zvyšovaní úrokovej sadzby a v nepriaznivom ekonomickom vývoji.

Mohlo by ťa zaujímať: Hypotéka vs. nájom: Čo je aktuálne výhodnejšie? Odpoveď mnohých prekvapí

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.