NBS zhodnotila finančnú stabilitu Slovenska. Počet nových hypoték klesol o 50 %

Novinky NBS vníma situáciu v oblasti hypoték pozitívne
NBS vníma situáciu v oblasti hypoték pozitívne. Zdroj: shutterstock.com/RerF_Studio/JoyCaym
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Národná banka Slovenska (NBS) vydala pomerne pozitívnu správu o finančnej stabilite za november 2023. Bankový sektor vníma ako silný, o splácanie hypoték sa nebojí. Ako rizikovú oblasť vníma komerčné nehnuteľnosti a predovšetkým možné zvýšenie nezamestnanosti. Práve vyššia nezamestnanosť by mohla situáciu radikálne zmeniť k horšiemu.

NBS vníma v súčasnosti najmä pozitíva

Národná banka vníma situáciu celkovo pozitívnym spôsobom. V celom dokumente uvádza principiálne len dve riziká, ktoré môžu situáciu zhoršiť. Sú to:

  • Rast sadzieb.
  • Riziko nepriaznivého ekonomického vývoja.

Ostatné ukazovatele sú podľa NBS v poriadku. Veľký priestor venuje zvyšovaniu úrokových mier v medzinárodnom meradle a toho, ako to zvládajú slovenské domácnosti: „Napriek pomerne prudkému nárastu úrokových sadzieb by väčšina domácností aj podnikov mala pokračovať v splácaní svojich úverov bez výraznejších problémov. Podiel zlyhaných úverov zatiaľ zostáva nízky.”

Situáciu na svojom účte na sociálnych sieťach komentoval aj známy analytik Marek Nemky. Ten si všimol uvedený pokles poskytovaných úverov: „Počet nových hypotekárnych úverov je takmer o 50 % nižší. Ceny nehnuteľností nasledovali. Dostupnosť bývania (splátka úveru ku mzde) je horšia ako v EÚ, avšak efekt Eura nás posunul výrazne nad medián ostatných krajín V4, ktoré majú nedostupnejšie bývanie.”

Tento vývoj sa teda v súčasnosti dá nazvať stabilným. Je však potrebné priebežne sledovať a vyhodnocovať riziká, ktoré uvádza NBS. Napätá ekonomika aj sociálna situácia by mohli prípadné problémy znásobiť.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Potenciálne problémy

S hypotékami a bývaním súvisia uvedené riziká. Dlžníci na hypotékach zatiaľ splácať zvládajú. Problémom by mohlo byť zvyšovanie miery nezamestnanosti a teda viac ľudí bez práce. V takomto prípade by sa dali očakávať problémy v tomto segmente a s tým súvisiace zvyšovanie miery nesplácaných úverov.

Takáto situácia môže mať špirálový efekt. Čím viac nesplácaných úverov, tým viac nehnuteľnosti na predaj. Čím viac predávaných bytov a domov, tým nižšia cena a čím nižšia cena, tým viac ďalších neplatičov, pretože to prestáva byť ekonomicky výhodné.

Príkladom môže byť situácia, kedy ceny nehnuteľností klesnú pod určitú cenu, kedy domácnosti platia úroky z ceny, ktoré sú omnoho vyššie ako aktuálne ceny nehnuteľností. Na Slovensku ceny nehnuteľností priemerne klesajú, nejde však o žiadne dramatické tempo. Súčasný vývoj je zatiaľ zdravá korekcia ich ceny.

Podobný vývoj zaznamenalo napríklad Španielsko počas ekonomickej krízy od roku 2008. Tam sa špirála roztočila natoľko, že štát musel chrániť nízkopríjmové a zraniteľné skupiny pred vysťahovaním. Pokles cien nehnuteľností tam nabral obrovských rozmerov. Takýto scenár zatiaľ Slovensku nehrozí ani náznakom.

Komerčné nehnuteľnosti

Väčší problém NBS eviduje v oblasti komerčných nehnuteľností. Hlavným rozdielom je to, že tento segment je viac zadlžený. Naproti tomu firmy v súčasnosti majú pomerne vysoké marže, čo problém zatiaľ marginalizuje.

Hlavné riziko predstavuje vývoj, kedy by dochádzalo k zvyšovaniu úrokov a znižovaniu tržieb. Takáto kombinácia by mohla byť potenciálne nebezpečná. Z aktuálneho vývoja vyplýva znižovanie cien nehnuteľností, čo však nie je špecifické len pre Slovenskú republiku, je to celoeurópsky vývoj.

Dve pozitívne správy sa týkajú rovnako komerčného sektora. Úverová aktivita, rovnako ako pri bežných úveroch na bývanie, aj v podnikovej sfére klesá. Stabilizovala sa na nižších úrovniach a nepredstavuje zatiaľ žiadne riziko. Druhou dobrou správou je stabilita bankového sektora. Napriek problémom ostáva silný. 

Mohlo by vás zaujať: Kryptokauza v rodine šéfky ECB: Jej syn investoval do kryptomien, prišiel takmer o všetko

Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.