Startup, za ktorým stojí Slovák, mení pravidlá hry. Na požičiavanie peňazí využíva Bitcoin

Biznis a podnikanie Martin Matejka je spoluzakladateľom Firefish
Martin Matejka je spoluzakladateľom Firefish. Zdroj: x.com/@MatejkaMar a shutterstock.com/Krakenimages.com
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Na rozhovor sme si pozvali Martina Matejku, ktorý spustil platformu Firefish, kde môžu jednotlivci získať pôžičky v eurách alebo českých korunách s použitím Bitcoinu ako kolaterálu. Platforma navyše umožňuje ľuďom s nadbytočnými fiat menami získať úrok, pričom riziko je minimálne vďaka zabezpečeniu úveru.

Pôsobili ste v jednej z najhodnotnejších českých firiem, ČEZ, kde ste viedli obchodovanie s elektrinou. Prečo ste sa rozhodli svoju kariéru nasmerovať ku kryptu?

V ČEZ sme vybudovali veľmi úspešný obchodný tím, ktorý patrí k európskej špičke, a som hrdý, že som k tomuto úspechu prispel. Vedel som však, že svoju energiu chcem venovať aj niečomu inému, a to bolo práve Bitcoinu. Preto som sa po dlhých rokoch rozhodol opustiť korporáciu a venovať sa projektu Firefish.

Startup Firefish ste založili spolu s ďalším Slovákom, Igorom Neumannom. Nie však v Bratislave. V čom je pre vás Praha v tomto smere atraktívnejšia?

Praha je domovom viacerých úspešných bitcoinových firiem globálneho významu, a rovnako je tu aktuálne asi najsilnejšia bitcoinová komunita v Európe. Navyše na Slovensku už dlhú dobu nežijem, a aj Igor pôsobil posledné desaťročie v zahraničí. A napokon, v Prahe sídli aj náš hlavný investor, Miton, takže aj preto sme rozbehli Firefish práve tu.

Do vášho startupu investovala známa česká investičná skupina, Miton. Máte aj investorov zo Slovenska? Plánujete aj ďalšie seedové kolo?

Nakoľko do Firefish investujeme vlastný kapitál aj ja s Igorom, tak sa dá povedať, že máme investorov zo Slovenska. Aktuálne máme rozbehnuté aj seedové kolo, a zdá sa, že sa okruh našich investorov rozšíri do rôznych ďalších kútov sveta.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

S akými najväčšími prekážkami ste sa počas začiatkov Firefishu museli vyrovnať?

Najviac energie nám určite zobralo nadizajnovať Firefish tak, aby platforma spĺňala všetky legislatívne požiadavky. Spôsob, akým sú v Európe finančné služby dusené reguláciou, je až desivý. 

Samotný bitcoin protokol a celkový dizajn a funkcionalita platformy nám zabrali paradoxne menej času, než práve vyriešenie otázok týkajúcich sa legislatívy a regulácie. Každopádne pre úspešné a dlhodobé fungovanie platformy išlo o mimoriadne dôležité otázky.

Aké sú ambície vašej platformy a v čom sa odlišujete od projektov v rámci decentralizovaných financií (DeFi)?

Našou víziou je urobiť Bitcoin ešte o trochu užitočnejší. Aktuálne môžete hodnotu Bitcoinu využiť vo svoj prospech až v momente, keď ho predáte. A to by sme chceli zmeniť a z Firefish urobiť v oblasti kolateralizácie bitcoinu globálny štandard. 

Inými slovami – nevzdávať sa svojho aktíva, ale využiť ho efektívnym spôsobom, tak, ako je bežné v tradičných financiách s dlhopismi, akciami alebo dokonca umeleckými dielami a inými hodnotnými aktívami.

Firefish je navrhnutý špecificky pre Bitcoin, dalo by sa povedať, že sa jedná o Bitcoin DeFi. Platforma využíva priamo bitcoinovú sieť, takže odstraňujeme aj riziká spojené s „wrapovaním” do iných tokenov či premosťovaním na iné siete. 

Ďalším veľkým rozdielom je aj to, že okrem stablecoinov je možné na Firefish získať bankové peniaze.

Spustili ste už verejnú verziu Firefish? Aké limity odbúrala?

Verejnú verziu spúšťame v marci. V prvom kroku odstránime waitlist a výrazne navýšime transakčné limity. Rovnako prinesieme rôzne zlepšenia v oblastiach ako užívateľská správa, likvidácie alebo procesovací algoritmus.

S akými úrokmi má u vás klient počítať?

Na Firefish neurčujeme úrokové miery my, ale závisia od ponuky a dopytu našich užívateľov, keďže tí môžu vystupovať jednak ako dlžník, ktorý si bezpečne uzamkne Bitcoin a dostane voči nemu hotovosť, ale aj ako investor/veriteľ, ktorý poskytne hotovosť dlžníkovi. Návrat investície je pritom garantovaná práve uzamknutým bitcoinom.

Aktuálne sa sadzby pri eurách pohybujú okolo 7-8 % p.a., pri českých korunách okolo 8-10 %.

Ako vnímate Bitcoin a jeho ďalšiu perspektívu?

Výhody Bitcoinu ako neutrálnych neštátnych peňazí sú zrejmé. Bitcoin tu s nami určite zostane.

V jednom z rozhovorov ste uviedli, že by ste v tomto roku chceli spustiť prvú kreditnú kartu na svete zabezpečenú Bitcoinom. V akej fáze je tento projekt?

Bitcoinom zabezpečenú kreditnú kartu by sme veľmi radi spustili ešte tento rok. Máme už v procese diskusie ohľadne jej spustenia, každopádne, teraz sa zameriavame na zlepšenie hlavných komponentov platformy, ako aj pridanie novej funkcionality, ktorú tak my, ako aj naši užívatelia považujú za dôležitú.

Mohlo by vás zaujať: Je najvyšší čas aby si teraz hneď zmenil svoj život…

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.