Elon Musk chce vyťažiť asteroid plný zlata v hodnote $10 triliónov

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ťažiť vzácne kovy vo vesmíre, to je sen každého fanúšika vesmíru – Elon Musk by ho však mohol premeniť v realitu. Predstavujeme 16 psyche.

Kontroverzný miliardár, vynálezca a vizionár Elon Musk je známy hlavne vďaka automobilke Tesla, ktorá vyrába skvelé elektrické autá. Niekedy im dokonca aj odpadáva strecha na diaľnici (video tu). Okrem toho však vlastní aj revolučnú vesmírnu spoločnosť SpaceX, ktorá vozí ľudí do vesmíru a pristáva s raketami v oceáne.

Elon Musk má v pláne poslať milión ľudí na Mars. Okrem toho vytvára aj sieť satelitov Starlink, ktorá poskytne super rýchly internet všade po svete a pokukuje aj po zaujímavých asteroidoch.

Elon Musk, asteroid 16 Psyche a ťažba zlata

K asteroidu typu ľudstvo ešte nikdy neposlalo žiadnu sondu. NASA však na rok 2022 chystá misiu k 16 Psyche. Vedci špekulujú, že tento vesmírny balvan je pozostatkom jadra planéty, ktorá sa sformovala v raných štádiách slnečnej sústavy. Obieha po elipsovej dráhe medzi Marsom a Jupiterom a je z veľkej časti tvorený zlatom. Predpokladá sa, že všetko zlato by malo pri súčasných cenách hodnotu minimálne 10 triliónov dolárov.

10 000 000 000 000 000 000 $

To je dostatok zlata na zrútenie celosvetovej ekonomiky.

Sonda od Nasa k asteroidu odštartuje na rakete Falcon 9 od SpaceX. Elon Musk však naznačil, že by v budúcnosti k asteroidu mohol poslať aj vlastnú misiu a doniesť domov nejaké to vesmírne zlato. Na 16 Psyche je ho dosť, aby sa z každého stal miliardár.

Môže vás zaujímať:

NASA mieri na Mesiac – Takto postaví prvé lunárne mestečko