Situácia na trhu so stablecoinmi sa naďalej zhoršuje. Už 18 mesiacov trvá neustále znižovanie likvidity v tomto odvetví kryptotrhu, ktoré znamená životne dôležitú miazgu pre ekosystém kryptomenových tokenov. Ako informuje denník Beincrypto, od mája 2022 poklesla kapitalizácia kryptomien o viac ako 35 %. Objem obchodovaných stablecoinov na regulovaných burzách poklesol v septembri o 28,4 %, na súčasných 331 miliárd dolárov. Situáciu však môže v Európe ešte viac skomplikovať nová legislatíva.
Zmiznú z Európy stablecoiny?
„Stablecoiny sú dôležitou súčasťou kryptomenového ekosystému. Keď teda stratia svoju stabilitu, môže sa veľa vecí pokaziť,” vysvetľuje technický riaditeľ spoločnosti Tether, Paolo Ardoino. To je dôležitým faktorom aj v blížiacej sa regulácii MiCA, ktorá v Európskej únii začne čoskoro naplno platiť. Hlavným kľúčom poklesu trhu so stablecoinmi bol depeg UST, ktorý sa odohral v máji minulého roku, ako informuje Beincrypto. Kapitalizácia tohto trhu od mája 2022 do dnes klesla zo 189 miliárd na 124 miliárd dolárov.
Za celosvetovým poklesom objemu stojí dlhodobý trend odlivu kapitálu z centralizovaných búrz, ako i regulačná neistota v Európskej únii, kde sa právnici stále nedokážu úplne dohodnúť na skutočnom výklade niektorých častí MiCA a ich implementácii do praxe. Spoločnosť Binance prednedávnom oznámila, že možno bude nútená všetky stablecoiny pre európskych zákazníkov stiahnuť z ponuky práve kvôli náležitostiam MiCA.
Umelá inteligencia taktiež v Európe ohrozená
Ako sloboda kryptomien, tak i sloboda umelej inteligencie môže byť v blízkej dobe výrazne obmedzená. Ako informuje portál Benzinga, úradníci v EÚ sa momentálne snažia nájsť možnosti, ako prísnejšie regulovať najväčšie AI moduly ako sú OpenAI či Meta. A ako uvádza agentúra Bloomberg, jedná sa o modely Llama 2 spoločnosti Meta a ChatGPT-4 spoločnosti OpenAI. Zakázané technológie budú podľa Cointelegraph zahŕňať biometrický dohľad, systémy sociálneho bodovania, prediktívny policajný dohľad, rozpoznávanie emócií a necielené systémy rozpoznávania tváre.
Ak by táto legislatíva, ktorú chcú zákonodarcovia pripraviť do 25. októbra, skutočne prešla, stala by sa prvou a jedinou legislatívou západného sveta, regulujúcou umelú inteligenciu. Aj keď určité legislatívne vymedzenie v EÚ existuje aj teraz (schválené bolo 14. júna 2023, kedy zaznamenalo väčšinovú podporu poslancov), nové doplňujúce časti by mali výrazne sprísniť pravidlá pre najväčších hráčov.
Legislatíva MiCA tak odštartovala vo svete veľký precedens, ku ktorému vzhliadajú aj ostatní svetoví zákonodarcovia. Možná kompletná regulácia umelej inteligencie by teda bola ďalším veľkým krokom ku dohľadu nad všetkými novovznikajúcimi formami AI.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Čítajte ďalej: Čakajú nás ťažké časy. JPMorgan vydal nové varovanie