Bitcoin-up-cena-nahor-BTC

Cena Bitcoinu mieri k dôležitej hladine a chystá sa otestovať klesajúcu tendenciu. Binance získala povolenie na prevádzku stablecoinu od amerického regulátora a Kórejská prezidentská komisia odporučila schválenie tvorby finančných derivátov naviazaných na kryptomeny. 

Profesionálna analýza – 06.01.20 Update altcoinov – ADA, LINK, TRX

Bitcoin mieri za testom 8 000 USD

Cena Bitcoinu má 194 dní prepadu. Ten prišiel po dosiahnutí lokálneho high na úrovni 14 000 dolárov. Teraz sa BTC chystá otestovať hornú hranicu klesajúceho kanála. Tá sa momentálne nachádza na úrovni okolo 8 000 USD.

Bitcoin v posledných dňoch a týždňoch javí známky možného oživenia a zdá sa, že sa pokúsi opäť otestovať hornú hranicu. Na dennom grafe je vidieť tzv. bullish divergencia (zelená línia). To znamená, že zatiaľ čo cena Bitcoinu klesá, tak RSI (Relative Strenght Index) ukazuje vzostupnú tendenciu.

Práve divergencia pri Bitcoine veľmi často značí obrat trendu. Ďalším, potenciálne bullish znamením je, že zatiaľ funguje support z roku 2018 (modrá zóna). BTC sa v predchádzajúcich týždňoch odrazil od support zóny a zastavil sa tak ďalší prepad. V nasledujúcich dňoch sa teda môžeme tešiť na ďalší test klesajúceho kanála.

Potvrdený vzostup nad 8 000 USD by bol rozhodne pozitívnym znakom. Naozaj silné znamenie, že sme opäť v bull markete, by bolo vytvorenie higher high. Aby sa tak stalo, musí sa cena dostať nad hranicu 10 500 USD.

Ak sa pozrieme na top 10 mincí, tak vidíme, že celý trh je momentálne pozitívne naladený a za posledných 7 dní sú všetky mince v pluse. Altcoiny dokonca predháňajú Bitcoin v raste. O altseason však zatiaľ nemá cenu špekulovať. Tá by pravdepodobne nastala až pri výraznejšom poklese BTC dominancie.

Binance stablecoin má zelenú

Malý krok pre kryptomeny, ale veľký krok pre Binance. Tak by sa dalo charakterizovať schválenie Binance stablecoinu americkým regulátorom. Binance vydala vlastný stablecoin BUSD v snahe rozšíriť svoj vlastný ekosystém. Stablecoiny všeobecne poskytujú vlastnosti, ktoré momentálne kryptomeny nemajú. Hlavnou výhodou je absencia volatility.

Viac informácií – 3 fundamenty, ktoré spôsobia nové Bitcoin rally

New York State Department of Financial Services schválil BUSD a teda je možné využívať ho v USA. To je dôležité, pretože regulácie v Amerike sú všeobecne neprívetivé ku kryptomenám. O tom sa presvedčil napr. Bitfinex, ktorý prevádzkuje stablecoin Tether. Ten čelí podozreniam, že je využívaný na manipuláciu trhu a že nie je krytý dolármi na 100%.

Binance má tak nakročené k tomu, aby vytvorila dôveryhodnejší stablecoin ako je konkurenčný Tether. Vďaka zelenej od NYDFS bude BUSD vnímané ako vhodnejší variant než USDT. Binance USD má však podstatne nižšiu trhovú kapitalizáciu. Kým Tether má v obehu približne 4,6 miliardy dolárov, tak Binance USD má marketcap s veľkosťou približne 15 miliónov dolárov.

Pre Binance je však dôležité, že môže legálne fungovať na amerických trhoch so svojou verziou pre USA a novo môže poskytovať aj služby spojené s digitálnou verziou dolára. Stablecoiny sú kritické na poskytovanie finančných služieb a budú kritické aj na väčšiu adopciu kryptomien. Schválenie od NYDFS bude mať tiež dlhodobý vplyv na cenu BNB. Binance si totiž pripísala ďalšie body za to, že dokáže vyjsť aj s veľmi kritickými americkými regulátormi.

Podpora kryptomien v Južnej Kórei

Kórejská prezidentská komisia pre 4. industriálnu revolúciu odporučila vláde schváliť tvorbu finančných derivátov odvodených od kryptomien. Kórea tak chce nasledovať príklad USA, ktoré umožnilo tvorbu a obchodovanie derivátov, napr. burze CME alebo Bakkt.

Poradný orgán úradu prezidenta odporučil tvorbu a podporu derivátov Bitcoinu a ostatných kryptomien ako dlhodobú stratégiu ich inštitucionalizácie. Ďalšie odporúčania smerujú napríklad k unifikácii pojmov. Pojmy ako kryptomeny či virtuálne meny by mali mať spoločný názov, ktorým bude pomenovanie krypto aktíva (Crypto Assets).

Prezidentská komisia ďalej odporúča štátnu pomoc pri budovaní infraštruktúry spojenej s kryptomenami. Tu by malo ísť napríklad o také služby, ako je napr. aj bezpečné úložisko kryptomien. Tým by sa podľa komisie malo predísť presúvaniu krypto aktív do rúk zahraničných inštitúcií.

Čo čítať ďalej:

Predpoveď CEO Coinbase: Kryptomeny v každom startupe a vstup veľkých inštitúcií

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.