SPRÁVY – Benzín bude drahší – Halving ničí minerov – Digitálny dolár za dverami – Bitcoin ďalej stagnuje

Kvakomat PC bannerKvakomat mobil

Máme za sebou ďalší zaujímavý týždeň (nie len) vo svete kryptomien. Bitcoin počas prvých troch dní začal nádejne a v stredu dokonca prekonal 10 000 $. Opäť sa však ukázalo, že táto hladina je pre BTC nateraz priveľký oriešok. Najväčšia kryptomena nevydržala tlak medveďov a vo štvrtok v priebehu šiestich hodín padla o takmer 10%. Z hodnoty BTC sa razom vyparilo 900 $ a aktuálne sa obchoduje na hladine 9400 $.

1D BTC/USD - Bitstamp

1D BTC/USD – Bitstamp

Naši analytici však neočakávajú, že táto relatívna pohodička na trhu s kryptomenami bude trvať dlho. Už čoskoro by podľa nás mal prísť väčší pohyb Bitcoinu, ktorým sa konečne dostaneme na nové hladiny. Viac si môžete prečítať v našej analýze.

QuadrigaCX bol podvod

Viac ako rok po smutnom konci kanadskej kryptomenovej burzy QuadrigaCX, bola zverejnená nová vyšetrovacia správa kanadského regulátora cenných papierov, ktorá odhaľuje, že zmenáreň mala problémy dlho pred tým, než bol jej spoluzakladateľ vyhlásený v Indii za mŕtveho.

QuadrigaCX bola jednou z najväčších kanadských búrz až do konca roka 2018, kedy došlo k náhlemu úmrtiu jej spoluzakladateľa a generálneho riaditeľa Geralda Cottena. Spoločnosť potom začala tvrdiť, že iba Cotten mal prístup k súkromným kľúčom cold peňaženiek burzy, ktoré držali kryptomeny v celkovej hodnote 190 miliónov dolárov patriace tisícom investorov. O tieto peniaze navždy prišli.

Viac si môžete prečítať v našom článku.

Slovensko čaká výrazné zvýšenie poplatkov v bankách

Banky na Slovensku v poslednom období navyšujú poplatky za služby, ktoré poskytujú. Čakajú nás drahšie vklady aj výbery z účtu. Zmien je samozrejme viac, no z hľadiska prehľadnosti vám prinášame tie najdôležitejšie zmeny v poplatkoch bánk platné od júna až augusta 2020.

Získa si digitálny dolár podporu americkej vlády?

11. júna 2020 sa vo Výbore pre finančné služby Spojených štátov uskutočnila konferencia (alebo aj zasadnutie), na ktoré prišlo niekoľko známych úradníkov a kongresmanov. Diskutovali o vytvorení digitálneho dolára. K novému projektu by sa mali pripojiť neskôr aj ďalšie súkromné firmy, ktoré zabezpečia napríklad ochranu a digitalizáciu.

O digitálnom doláre sa viac dočítate tu.

Bude drahší benzín a nafta? Rusi obmedzujú ťažbu ropy

Mnoho hlavných svetových producentov ropy sa v sobotu dohodlo na predĺžení škrtov v produkcii ropy, ktoré pomohli posilniť ceny ropy od pádu v apríli. OPEC aj Rusko sa stretli na videokonferencii a vznikla dohoda o pokračovaní znižovania 9,7 milióna barelov denne – čo je asi 10 percent celosvetovej produkcie v bežných časoch. Dohoda platí do júla. Pôvodná dohoda z 12. apríla hovorila o postupnom zvyšovaní produkcie od júna.

Zvyšovanie cien čaká aj Slovensko. Predpokladá sa zvýšenie cien v nasledujúcich týždňoch približne o 5 centov za liter. Viac o očakávaných zvýšeniach konkrétnych typov benzínu a nafty nájdete v tomto článku.

Mineri krachujú po Bitcoin halvingu

Halving významne zamiešal kartami na krypto scéne. Cena od tejto dôležitej fundamentálnej udalosti mierne  rastie a baníci aj naďalej pokračujú v ťažbe. Avšak väčšina starších ASIC miner zariadení už nie je zisková.

Zatiaľ čo v roku 2012 mohol každý aj na najhoršom kancelárskom notebooku profitovať, tak po tohtoročnom halvingu sa nedá ziskovo ťažiť už ani s ASIC miner S17. Tieto zariadenia sú síce stále najvýkonnejšie a najlepšie, treba však spočítať aj náklady na elektrinu.

Halving pomerne tvrdo zasiahol tisícky podnikov, ktoré sa venujú ťažbe BTC. V súčasnosti by musela cena BTC byť na úrovni okolo 20 000 USD, aby bolo možné ťažiť aj na starších zariadeniach. Väčšie firmy, ktoré majú dostatočné rezervy jednoducho poskladali svoje farmy do kamiónov a presťahovali sa napríklad do Číny a Islandu. V týchto štátoch sú náklady takmer nulové a profitabilne sa dá ťažiť BTC aj na starších zariadeniach. Ostatné firmy bohužiaľ postupne krachujú.

TRON 4.0 sa blíži – Čo nám prinesie

Justin Sun oznámil, že dátum spustenia siete TRON 4.0 je naplánované na 7. júla. Kľúčovou novinkou siete Tron bude nasadenie protokolu Smart Contract Privacy Protocol, ktorý používa zk-SNARKS. Súkromie bude samostatnou funkciou na blockchaine Tron a TRX transakcie nebudú anonymné. Protokol Smart Contract Privacy Protocol bude podporovať všetky tokeny štandardu TRC20.

Čo všetko ešte prinesie TRON 4.0 update? To si môžete prečítať v našom článku.

Zlato alebo akcie? Do čoho sa viac oplatí investovať?

Aká bola najlepšia investícia za posledných 30, 50 alebo 100 rokov? V našej analýze sme sa tento týždeň pozreli na zlato aj akcie a porovnali sme, do čoho sa viac oplatí dlhodobo investovať. I keď my na tomto webe samozrejme veríme,ze najlepšou dlhodobou investíciou je Bitcoin, prípadne Ethereum. pre mnohých ľudí sú kryptomeny priveľmi rizikové.

txbtxb