Vytvorenie digitálneho dolára pravdepodobne podporí aj vláda USA – Je toto koniec hotovosti?

Ekonomika Chainlink smeruje na 17 dolárov
Chainlink smeruje na 17 dolárov. Zdroj: Shutterstock.com/Joyseulay
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

11. júna 2020 sa vo Výbore pre finančné služby Spojených štátov uskutočnila konferencia (alebo aj zasadnutie), na ktoré prišlo niekoľko známych úradníkov a kongresmanov. Diskutovali o vytvorení digitálneho dolára. K novému projektu by sa mali pripojiť neskôr aj ďalšie súkromné firmy, ktoré zabezpečia napríklad ochranu a digitalizáciu.

Zmena systému a platby online

Covid-19 spôsobil paniku takmer na celom svete. Dokonca aj niektoré banky sa napriek udržaniu ziskov dostali do veľkých problémov. Práve táto ťažká situácia donútila veľké podniky a firmy pristúpiť k zmenám. Od apríla sa často hovorí o vzniku pravdepodobne nového menové systému, ktorý bude čisto len v digitálnej podobe. S návrhom najprv prišli menšie podniky, ktoré v čase krízy z rôznych dôvodov vynucujú vznik digitálneho dolára. Má ísť o revolučný platobný systém, ktorý by úplne nahradil bankovky. Ľudia by tak v čase vírusovej pandémie nemuseli chytať do rúk možného „šíriteľa” nákazy, čiže bankovky. Samozrejme dôvodov k vytvoreniu nového finančného systému, založeného na digitálnom dolári je omnoho viac.

V prvom rade môže výrazne uľahčiť platbu v obchode a dokonca výrazne urýchliť medzinárodné transakcie. Digitálny dolár by tak bol rýchlejší a lacnejší na presun ako BTC. Ak by bol digitálny dolár pustený do obehu, môže ísť priamo o konkurenciu Bicoinu.

Možno ťa bude zaujímať: Záver vyšetrovania: QuadrigaCX bol „staromódny podvod zabalený do moderných technológií”

Čo prináša digitálny dolár?

Digitálny dolár má nepochybne svoje výhody, avšak môže mať aj skryté nevýhody. Pokiaľ by bolo všetko v digitálnej forme, banky by tak získali úplnú moc na všetkými peniazmi. Z minulosti poznáme niekoľko prípadov, kedy banka jednoducho svojmu klientovi zablokovala celý účet a prišiel tak o všetky svoje investície, ktoré mal v banke. Pokiaľ sa zatiaľ ojedinelé prípady budú opakovať častejšie, tak časť z občanov môže prísť o všetky svoje peniaze.

Taký Bitcoin a ostatné kryptomeny ponúkajú na druhej strane prakticky úplnú decentralizáciu, bez kontroly veľkých inštitúcii. Ak chcete vlastniť kryptomeny, nepotrebujete si v žiadnej banke zakladať účet. Stačí vám len vás počítač a účet na burze, kde si BTC nakúpite a následne pošlete na hardware wallet.

Prečítaj si aj: Analýza indexov Nasdaq a S & P 500 – Iba korekcia alebo začiatok väčšieho výpredaja?

Kedy bude dostupný?

Digitálny dolár by mohol byť dostupný v plnej funkčnej verzii už v priebehu roka 2021. V tomto období sa očakáva spustenie prvej testovacej verzie a následný prechod z bankoviek do digitálnej podoby. Cieľom bude postupné nahradenie fiat peňazí. Dolár sa neskôr bude dať získať čisto len v digitálne podobe.

Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.