Nie je vôbec šokujúce, keď povieme, že platiť Bitcoinom na Slovensku ale aj v Čechách je pomerne náročné. Veľmi náročné. Ale tak isto je to skoro na celom svete, aj keď obchodov pomaly, ale isto pribúda. Nepribúdajú však tieto obchody (a spoločnosti prijímajúce platby v kryptomenách) naozaj až priveľmi pomaly? Budú tak kryptomeny na čele s Bitcoinom užitočné iba ako držiteľ hodnoty a vhodná investícia na špekulatívne účely?
Držiteľ hodnoty vs platobný prostriedok
Bitcoin, často nazývaný aj „digitálne zlato” je predurčený na to, aby bol držiteľom hodnoty. Jeho pôvodná úloha však bola úplne iná. Bitcoin vznikol s úmyslom ponúknuť alternatívu voči fiat menám. Ani po viac ako 10 rokoch na scéne sa však Bitcoin ani iné kryptomeny nedokázali poriadne uplatniť ako platobný prostriedok (naopak, ako držitelia hodnoty sa ukazujú famózne).
Potvrdzuje to aj výskum spoločnosti Chainalysis, ktorá poukazuje na fakt, že iba približne 1,3 % všetkých Bitcoin transakcii v prvom štvrťroku roku 2019 bolo na účely platby (obchodnej transakcie). Agentúra Bloomberg navyše dodáva, že toto číslo sa takmer vôbec nenavýšilo v porovnaní s predošlými rokmi.
Adopcia ide veľmi pomaly, s Bitcoinom sa najmä špekuluje
Kim Grauer zo spoločnosti Chainalysis sa vyjadril pre agentúru Bloomberg nasledovne:
„Špekulácie zatiaľ dominujú ekonomickej aktivite Bitcoinu. Ten býva najčastejšie využívaný na kryptomenových burzách a tak je jasné, že denné používanie Bitcoinu v mainstreame (ako platobný prostriedok) je zatiaľ veľmi ďaleko.”
Bitcoin sa tak stále používa najmä ako investičný nástroj alebo ako držiteľ hodnoty. Hodleri sa ho vzdávajú len ťažko a väčšina z nich čaká, kým Bitcoin vyletí „to the moon.” Rovnako veľa investorov (a traderov) kupuje Bitcoin iba s cieľom predať drahšie. Tak sa však Bitcoin do mainstreamu ako platobný prostriedok určite nedostane.
Pomôcť kryptomenám by mohla napríklad adopcia, k akej sa uchýlil napríklad telekomunikačný gigant AT&T. Ten využíva spoločnosť BitPay na spracovanie kryptomenových transakcii od svojich klientov. Následne sú peniaze zamenené za fiat meny, ktoré už obdrží priamo AT&T. Okrem tejto správy čakáme pomerne dlho na nejakú väčšiu novinku o tom, kde by sme kryptomenami mali vedieť platiť. BitPay tak určite pomáha adopcii kryptomien. Vidieť to aj na rastúcom záujme o služby tejto spoločnosti. Tá rok čo rok spracuje väčšie množstvo platieb v kryptomenách. Teraz sa však zdá, že aj tak to nie je dostatočne veľa.
Záver
Bitcoin (ale aj iné kryptomeny) to určite naozaj nemajú ľahké. Stať sa úplne novým platobným systémom je iba ťažko predstaviteľná úloha vo svete, kde majú banky a politici extrémnu moc. Rovnako nepomáhajú ani investori a traderi (určite môžem povedať že „my všetci”), ktorí vo väčšine prípadov používajú Bitcoin iba ako špekulatívny investičný nástroj alebo dlhodobý držiteľ hodnoty. Preto je však vlastnosť Bitcoinu ako platobného prostriedku ohrozená.
Čo čítať ďalej?
Zdroj:
ethereumworldnews.com
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.