Solana: Kryptomena s veľkým potenciálom? Čo to je a ako funguje

Novinky Solana rozbor kryptomeny
Solana rozbor kryptomeny, zdroj: shutterstock.com/Voar CC
BitmarketsBitmarkets

Solana je jedna z najvýraznejších kryptomien tohto roka. Od januára 2021 zaznamenala táto kryptomena 100-násobné zhodnotenie. Z približne 2 dolárov sa cena vyšplhala nad 200 USD. Historické maximum je takmer 260 USD. Podľa niekoľkých zdrojov a analytických meraní medzi najznámejšími kryptomenami má najrýchlejšiu sieť, ktorej rýchlosť sa rovná svetovej platobnej službe VISA. Okolo 60 000 transakcií za sekundu. Čím je Solana taká výnimočná?

História Solany

Anatolij Jakovenko je hlavný zakladateľ kryptomeny Solana. Pôvodne svoju kariéru rozbehol v americkej firme Qualcomm, kde bol vedúcim personálnym inžinierom. V roku 2017 spoločne s Gregom Fitzgeraldom založili projekt Solana Labs. Po 3 rokoch tvrdej práce v roku 2020 prišiel na burzu ich vlastný token Solana. A áno, hneď po štarte mal veľký úspech. V apríli to budú presne dva roky od momentu, keď kryptomenu zalistovali prvé väčšie burzy. V rebríčku sa nachádza aktuálne na 5. mieste. Ak nepočítame USDT, tak dokonca na 4. mieste hneď za BTC, ETH a BNB. Rýchly rozvoj projektu prilákal do tímu aj ďalších kolegov Antolija, opäť z firmy, v ktorej v minulosti pracoval. Ich tím má podľa zdrojov aktuálne 16 členov.

Čo je to Solana?

Solana je webový blockchain, ktorý poskytuje rýchle, bezpečné, škálovateľné, decentralizované aplikácie a trhoviská. Systém v súčasnosti podporuje okolo 50 000 TPS. Hlavným cieľom Solany je ukázať, že existuje možná sada softvérových algoritmov na vytvorenie blockchainu. Okrem toho je systém schopný podporovať hornú hranicu 710 000 TPS v štandardnej gigabitovej sieti a 28,4 miliónov TPS v 40 gigabitovej sieti. Týmto by sieť dokázala pravdepodobne pokryť požiadavky na transakcie pre celú planétu. Solana je podporovaná skúsenosťami od popredných organizácií na svete vrátane: Apple, Qualcomm, Intel, Google, Microsoft, Twitter, Dropbox a ďalších. Projekt, ktorý vytvorili developeri, pritiahol tiež pozornosť mnohých investorov, medzi ktorými sú: Multicoin Capital, Foundation Capital, SLOW Capital, CMCC Global, Abstract Ventures a ďalšie. Ako jeden z najvýkonnejších blockchainov sveta má sieť 200 fyzicky odlišných uzlov, ktoré podporujú priepustnosť viac ako 50 000 TPS.

Ak chceš nakupovať kryptomeny cez internet, jednoznačne odporúčame použiť burzu Binance, kde máš široký výber coinov a jedny z najnižších poplatkov na trhu. Tie si ešte môžeš znížiť o 5 %, ak si vytvoríš účet cez >>>tento odkaz<<< a o ďalších 25 % nákupom BNB tokenov.

Bitcoin vs Solana

Na rozdiel od Bitcoinu, ktorý používa algoritmus PoW systém, Solana používa metódu dôkazu histórie (PoH). S touto metódou môžete vytvárať historické záznamy, ktoré dokazujú, že udalosť nastala v určitom časovom okamihu. Algoritmom je vysokofrekvenčná overiteľná funkcia oneskorenia. Táto funkcia vyžaduje na vyhodnotenie špecifický počet sekvenčných krokov. Transakciám alebo udalostiam, ktoré sú hodnotené, bude pridelený jedinečný hash, ktorý možno verejne a efektívne overiť. V každom uzle sú tiež kryptografické hodiny, ktoré sledujú čas siete a poradie udalostí. To umožňuje vysokú priepustnosť a vyššiu efektivitu v rámci siete Solana. Okrem toho spracovanie transakcií prebieha veľmi rýchlo, takmer bez čakania. Solana má uspokojiť potreby veľkých inštitúcií aj retailu. Aktuálny transakčný poplatok je 0,00025 USD. Solana sa spolieha na jedinečnú kombináciu mechanizmov konsenzu proof-of-history (PoH) a proof-of-stake (PoS).

Prečítaj si aj: TOP 3 kryptomeny, ktoré sa oplatí teraz kúpiť po poklese

Ako funguje Solana?

  1. Zadávanie transakcií lídrovi
  2. Líder zoradí správy a efektívne ich usporiada tak, aby ich mohli spracovať iné uzly
  3. Líder potom vykoná transakcie v aktuálnom stave, uloží ich na RAM 
  4. Líder následne zverejní transakcie a podpis konečného stavu overovateľom (replikačným uzlom)
  5. Overovatelia vykonajú rovnaké transakcie na svojich kópiách
  6. Potvrdenia potom budú slúžiť ako hlasy pre konsenzus algoritmu
Ako funguje Solana

Ako funguje Solana, zdroj: solana.com

Solana a Dapps

Rovnako ako Ethereum, aj Solana je platforma, ktorá môže interagovať s inteligentnými zmluvami. Inteligentné zmluvy poháňajú širokú škálu aplikácií, od NFT, DeFi až po hry a lotérie. Od augusta 2021 práve na Solane vzniklo veľa populárnych aplikácií, DEX a aplikácií na požičiavanie. Aktuálne na Solane už funguje viac ako 5 000 projektov prevažne zo sveta DeFi, NFTs či Web 3.0. Jedným z dôvodov, prečo si používateľ môže vybrať aplikáciu, ktorá beží na platforme Solana, je vysoká rýchlosť a nízke preťaženie, čo vedie k veľmi nízkym poplatkom. Blockchain Solana môže tiež podporovať stablecoiny.

Staking na Solane

Sieť je zabezpečená prostredníctvom mechanizmu Proof of Stake. Účastníci môžu buď nastaviť uzol validátora a spracovávať transakcie, alebo delegovať svoje tokeny na validátorov. Držitelia SOL, ktorí to urobia, sú odmenení polovičnými transakčnými poplatkami v sieti, ako aj ziskami z inflácie tokenov. Proces overovania je zefektívnený vďaka dôkazu o histórii.

Solana sa dá kúpiť napríklad na burze Binance a Coinbase.

Čítaj aj ďalší článok: Ethereum čakajú veľké zmeny a aktualizácie

txbSolaxy mobil banner
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.