NFT boom – Čo to je a prečo sú tieto tokeny tak kontroverzné?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

V roku 2021 sa poriadne rozmohli NFT. Ide o umelecké diela v digitálnej forme, ktoré je možné zakúpiť vo forme unikátneho kryptomenového tokenu.

Čo je to NFT a prečo majú hodnotu?

Skratka NFT znamená NonFungible Token, teda unikátny, token, ktorý nie je zameniteľný za iné NFT. Napríklad Bitcoin je fungible token, pretože medzi jednotlivými BTC nie je žiadny rozdiel.

NFT je teda niečo, ako zberateľský kúsok, ktorý väčšinou pozostáva z nejakého umeleckého diela v digitálnej forme (alebo aj tweetu – tento tweet má hodnotu $2,5 milióna). Prečo by nejaké digitálne umelecké diela mali mať hodnotu, keď si ich môžem stiahnuť aj zadarmo?

Nuž, pretože originál je len jeden. Aj takú Monu lisu si môžem vyfotiť a šikovný umelec by vedel namaľovať takmer dokonalú kópiu, no tá nikdy nebude mať hodnotu, ako obraz, ktorý namaľoval sám Leonardo Da Vinci.

Najdrahšie NFT od Beeple sa predalo za neuveriteľných 69,3 milióna dolárov:

Je NFT ekologická katastrofa?

Na NFT a celkovo na kryptomeny sa však spustila vlna kritiky. Odporcovia argumentujú, že tieto “zábavky” sú extrémne neekologické. Bohužiaľ, aj v roku 2021 sa ešte Ethereum ťaží na grafických kartách, i keď vývojári z Ethereum Foundation pripravujú novú sieť, ktorá bude dosahovať konsenzus iným spôsobom.

O Ethereum 2.0 zistíte viac v tomto článku.

Uhlíková stopa Etherea sa zvyšuje s jeho cenou a NFT patria medzi energeticky najnáročnejšie aplikácie tejto technológie. Olive Allen na to nedávno upozornil na twitteri, keď sa pozastavil nad enormným poplatkom za ponuku v dražbe. Musel zaplatiť viac než 5000 dolárov!

Umelci rušia dražby NFT kvôli vysokej spotrebe energie

Umelci kvôli energetickej náročnosti NFT rušia dražby. Joanie Lemercier zrušila NFT výstavu keď zistila, že by spálila viac energie, ako celé jej štúdio za dva roky.

Aj ArtStation po tlaku zo strany fanúšikov zrušila predaj NFT, práve kvôli ekologickému dopadu.

Na stránke cryptoart.wft si môžete pozrieť, koľko energie pália jednotlivé NFT. Ide o skutočne enormné čísla: našťastie, vidíme svetlo na konci tunela. Po prechode na Ethereum 2.0 sieť, ktorá funguje na Proof of Stake systéme, bude spotreba energie zase zanedbateľná a digitálni umelci budú môcť bez výčitiek predávať svoje diela.

Chcete vedieť o Ethereu a jeho budúcnosti viac? Pozrite si záznam z nášho decembrového streamu, v ktorom sme rozobrali jeho potenciál, využitia a ďalší vývoj celej platformy: