Na základe najnovších údajov zo Štatistického úradu nové júlové objednávky v priemysle začali klesať. Medziročne klesol objem nových objednávok až o 7,3 % a dosiahol úroveň 4,54 miliardy eur v bežných cenách za mesiac júl, zatiaľ čo ešte v júni predstavoval objem až 6,06 miliardy eur. V ktorých oblastiach slovenského priemyslu došlo k najväčšiemu nárastu a poklesu?
Po zohľadnení sezónnych vplyvov sa nové objednávky znížili až o 11,6 %. Tento údaj je sezónne očistený a pri spracovaní každého mesiaca sa spätne upravuje od začiatku časového radu. Podľa databázy s názvom „Nové objednávky podľa SK NACE Rev. 2 – mesačne [pm0002ms]” môžeme jednoducho porovnať, ktoré oblasti zaznamenali najväčší prepad.
Objednávky klesli medziročne najviac vo výrobe počítačových, elektronických a optických výrobkov, výrobe chemikálií a chemických produktov a výrobe elektrických zariadení. Naopak, medziročne sa najviac zvýšili objednávky vo výrobe odevov, kovových konštrukcií, spracovaní kovov a základných farmaceutických výrobkov. Celkovo nové objednávky začali v júli klesať po 5 mesiacoch medziročných rastov.
Klesajú nie len nové objednávky, ale aj výroba
Už skôr sme informovali o tom, že výroba na Slovensku poklesla v mesiaci júl o 5,3 %. Priemyselná produkcia dokonca klesá už piaty mesiac po sebe až v dvoch tretinách sledovaných odvetví. Podľa aktuálnych údajov Štatistického úradu sa priemyselná produkcia medzimesačne znížila o 2,6 %.
Najvýraznejší medziročný prepad za mesiac júl zaznamenala oblasť výroby dopravných prostriedkov o 6,4 %. Výroba predmetov dlhodobej spotreby klesla o 16,6 % a produkcia investičných prostriedkov o 10,5 %. Naopak, rast produkcie nastal v oblasti výroby koksu a ropných produktov, elektrických zariadení a dodávok plynu a elektriny.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Môže za to inflácia
Pokles nových objednávok je príčinou znižovania výroby. Keď výrobcovia vidia, že dopyt klesá a s nimi aj objednávky, začnú výrobu obmedzovať. Jeden z hlavných faktorov je extrémne vysoká inflácia, ktorá spôsobila pokles celkového dopytu a spotreby. Inflácia na Slovensku dosahuje stále najvyššiu hodnotu spomedzi členských štátov eurozóny na úrovni 8,9 %.
Ministri financií členských štátov nedávno uzavreli dohodu, na základe ktorej má menovej politike pomôcť aj fiškálna. Neznamená to však obmedzenie investícií, ale skôr postupné rušenie opatrení zameraných na podporu energetiky. V konečnom dôsledku pokles inflácie bude v budúcnosti opäť stimulovať dopyt a spotrebu, čo sa prejaví aj na objeme nových objednávok a výrobe.
Mohlo by ťa zaujímať: Porovnanie platov v Európskej únii. Slovensko predbehlo už aj Rumunsko