Slovenské zdravotníctvo je podvyživené. Žijeme o 5,5 rokov kratšie v porovnaní s EÚ

Novinky Zdravotníctvo Slovenska je podvyživené
Zdravotníctvo Slovenska je podvyživené. Zdroj: shutterstock.com/Mato Z
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) apeluje, že slovenské zdravotníctvo potrebuje dofinancovať vo výške 300 miliónov eur, uvádza správa SME. Prijaté legislatívne zmeny totiž nemajú dostatočné krytie v schválenom rozpočte a ani vo vyhláške ministerstva zdravotníctva, ktorou sa ustanovuje percento pre jednotlivé typy zdravotnej starostlivosti.

ANS žiada finančnú pomoc hlavne z dôvodu krytia nákladov spojených s navyšovaním miezd, infláciou a zvýšením cien liekov a zdravotníckych materiálov. Ministerstvo financií a vláda musia predkladať vyrovnaný rozpočet a preto bude výška zdrojov pre zdravotníctvo záležať od rozpočtu, ktorý schváli budúca vláda po voľbách.

Zdravotníctvo na Slovensku je v katastrofálnom stave

Už skôr sme informovali, že katastrofálny stav slovenského zdravotníctva predstavuje jeden z najväčších problémov v súčasnosti. Problém však nie je v nedostatku financií, ale v neefektívnom čerpaní zdrojov z plánu obnovy. Slovensko dáva do zdravotníctva približne rovnaké percento kapitálu ako vyspelé ekonomiky, no výsledok je diametrálne odlišný.

Jedným z hlavných problémov okrem neefektívneho čerpania financií je aj absencia dlhodobých riešení ako zvyšovanie kapacít vo vzdelávaní alebo zjednodušenie akceptácie kvalifikácie získanej v zahraničí.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Slovensko zaostáva za západom čoraz viac

Na základe najnovšieho indexu prosperity naša ekonomika obsadila 23. miesto z celkového počtu 27 v rámci Európy. Za nami sa umiestnilo už len Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko a Grécko. Práve zdravotníctvo je jednou z oblastí kde značne zaostávame. Výsledkom je, že v porovnaní s priemerom Európskej únie (EÚ) sa Slováci dožívajú o 5,5 rokov menej.

Navyše, máme extrémne vysoké číslo zbytočných úmrtí. Odhaduje sa, že ak by sme zvýšili úroveň zdravotníctva na Česko, zachránilo by sa o 2 700 viac životov. V prípade Rakúska je to až 4 400 životov.

V porovnaní so zvyškom Európy je Slovensko chudobná krajina a západné ekonomiky sa nám vzdiaľujú čoraz viac. Ani zďaleka nezaostávame iba v sektore zdravotníctva. Slabú prosperitu môžeme vidieť aj v sektore financií a všetkých dôležitých oblastiach života.

Mohlo by ťa zaujímať: Slovensko čelí nezvratnému osudu. Na budúcich dôchodcov nebude mať kto pracovať

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.