Slovensko zaznamenalo pomerne slušnú výkonnosť ekonomiky a to aj napriek extrémne vysokej inflácii. Európska centrálna banka (ECB) zvyšuje už rok úrokovú sadzbu, čo v mnohých krajinách spôsobilo negatívny rast hrubého domáceho produktu (HDP). Dôvod na oslavy sa však nekonajú, pretože rast je zatiaľ iba mierny, ako ukazujú údaje z Tradingeconomics.
Slovensko odoláva recesii aj napriek vysokej inflácii
Už skôr sme informovali, že HDP v stálych cenách v druhom štvrťroku medziročne vzrástol o 1,5 %. Podľa najnovších údajov predošlý kvartál Slovensko rástlo na úrovni 1 %. Aj keď samotný rast nie je príliš rýchly, spomedzi európskych krajín je na tom Slovensko ešte pomerne dobre.
Vysoké úrokové sadzby od ECB môžu potlačiť dopyt, čo často spôsobuje recesiu. V prípade Slovenska sa to nestalo ani napriek tomu, že máme najvyššiu infláciu spomedzi všetkých členských štátov eurozóny. Inflácia na Slovensku v čase písania článku dosahuje 9,68 % a je stále ďaleko od inflačného cieľa 2 %.
Šéfka ECB uviedla, že eurozóna nedosiahne inflačný cieľ ani za dva roky. Preto môžu úrokové sadzby zotrvať na vyššej úrovni dlhšie, než sa očakávalo. To zvyšuje riziko recesie členských krajín. Na Slovensku je však situácia pomerne stabilizovaná.
Rast slovenskej ekonomiky nastal aj v oblasti nových objednávok. Na základe Štatistického úradu SR hodnota nových objednávok v priemysle v júni 2023 medziročne narástla až o 8,9 % a dosiahla objem 6,06 miliardy eur. Dynamika sa začala zrýchľovať, čo je dobrý signál pre ekonomiku.
Tento trend majú podporiť aj nevyčerpané eurofondy, firemné investície a stavebníctvo. Dokonca sa očakáva, že v budúcom roku sa rast slovenskej ekonomiky môže vyšplhať až na 3 %.
Minuli sme recesiu, no hrozí nám bankrot
Napriek tomu, že slovenská ekonomika sa dostáva z najhoršieho von, čelí vážnym problémom vo viacerých oblastiach. Parita kúpnej sily klesá už od roku 2016 a ako automobilová montovňa už nebudeme môcť fungovať. Hlavným problémom je však stav verejných financií.
Slovensko je podľa Európskej únie najviac bankrotom ohrozená krajina. Rast vládnych výdavkov zásadne navýšil šance na bankrot. Očakáva sa, že Slovensku hrozí tento pesimistický scenár už po roku 2030 v prípade, že sa neimplementujú opatrenia na ozdravenie verejných financií. V roku 2040 je dokonca riziko bankrotu Slovenska na úrovni až 90 %, keď môže verejný dlh dosiahnuť až 110 % HDP.
Mohlo by ťa zaujímať: Slováci sa pomoci od štátu nedočkajú. Vláda na ňu nevidí dôvod
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.