Rusko je s vlastným plynom v koncoch. Čína vyššie dodávky nechce

Ekonomika Putinovi sa obchod s plynom v Číne komplikuje
Putinovi sa obchod s plynom v Číne komplikuje. Zdroj: shutterstock.com/Ververidis Vasilis/Lensw0rId
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi sa jeho snahy o dodávkach plynu do Číny rozpadajú. Predstavitelia krajiny totiž nepodpísali zmluvu o jeho ďalších dodávkach, informuje o tom portál oPeniazoch.

Na rokovanie v čínskom Pekingu vyslali delegáciu z Ruska, ktorá sa skladala z vicepremiéra Alexandra Novaka, šéfa plynárenskej spoločnosti Gazprom Alexeja Millera a šéfa ropnej spoločnosti Rosneft Igora Sečina.

Čína sa na čele s prezidentom Si Ťin-pchingom obrátila chrbtom aj k výstavbe nového plynovodu Sila Sibíri 2 smerujúceho na jej územie. Putin pritom ešte na jar tvrdil, že projekt plynovodu je vo vysokom štádiu prípravy.

Čína ďalší odber plynu z Ruska nepotrebuje

Čína ďalší odber plynu z Ruska nepotrebuje. Zdroj: shutterstock.com/ANTON ZUBCHEVSKYI

Taktiež Kremeľ vtedy Číne sľúbil dodávky plynu v objeme 100 miliárd metrov kubických ročne, čo predstavuje až päťkrát viac plynu ako je to pri aktuálnom odbere. Výsledkom rokovaní je podľa všetkého len zvýšenie spolupráce v oblasti energetiky.

Rusko pritom vyváža plyn do Číny za naozaj nízke ceny, v reči čísel to predstavuje 271,6 dolárov za 1 000 metrov kubických, čo je dvojnásobne nižšia cena ako bola pre Európu a Turecko.

Len pre porovnanie, do Číny aktuálne putuje asi 22 miliárd metrov kubických zemného plynu, zatiaľ čo v dobe najväčšej slávy do Európy prúdilo 170 až 180 miliárd metrov kubických ročne.

Putin nutne potrebuje náhradu za Európu

Spoločnosť Gazprom roky slúžila na export plynu do Európy, ale to sa zmenilo predovšetkým pre vypuknutie konfliktu na Ukrajine. Putin chcel nechať Európu vyhladovať a znemožniť jej prístup k plynu s cieľom neposkytnutia ďalších zbraní pre Ukrajinu.

Ako vieme, tak tento plán sa nepodaril a Európa si našla iné cesty, odkiaľ môže na svoje územie privážať plyn. Môžeme spomenúť vyššie dodávky plynu z Nórska a rozsiahly dovoz skvapalneného zemného plynu po mori.

Čína je teraz pre Gazprom najväčším dostupným trhom

Čína je teraz pre Gazprom najväčším dostupným trhom. Zdroj: shutterstock.com/MaxZolotukhin

Kremeľ musí prísť s novým riešením, pretože Gazprom sa prepadáva do čoraz väčšej straty. Aktuálne sa dostal na minimum svojej 30-ročnej prevádzky po tom, čo produkcia plynu medziročne klesla o 25 %.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

USA sa prehlbujúce vzťahy Ruska a Číny nepáčia

Ide totiž o najväčších konkurentov pre USA, čo sa týka svetovej ekonomiky. Rusko pomáha Číne aj v otázke ropy, vyváža tam až tretinu svojho objemu, pričom Čína týmto krokom ušetrila až 4,34 miliardy dolárov.

Obe krajiny sú navyše súčasťou zoskupenia BRICS, kde okrem nich patrí aj India, Brazília a Južná Afrika. V tomto roku sa dokonca špekulovalo o tom, že by tieto krajiny mali zaviesť spoločnú menu krytú zlatom, túto informáciu ale vyvrátili.

Prečítajte si aj: Putin chcel dostať Európu na kolená, teraz je jeho hlavný nástroj vydaný na milosť Číny

Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.