Záchrana pre Rusko? Maďarsko zvýši objem dodávok plynu

Ekonomika Rusko si Maďarskom kompenzuje európske straty
Rusko si Maďarskom kompenzuje európske straty. Zdroj: Shutterstock.com/Fly Of Swallow Studio/ANTON ZUBCHEVSKYI
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Náš južný sused je jediným členom EÚ, ktorý aj naďalej odoberá plyn z Ruska a udržiava s ním priateľské vzťahy aj po udalostiach z februára 2022. Na zimu zvýši aj dodávky plynu z Gazpromu, informuje o tom portál HNonline.

Riaditeľ Gazpromu Alexej Miller pre ruskú tlačovú agentúru TASS povedal, že dodatočné dodávky plynu do Maďarska v tomto roku predstavovali 1,3 miliardy kubických metrov. Uviedol aj to, že sa Moskva s Budapešťou dohodli o ich navýšení počas zimného obdobia.

Maďarsko na zimu zvýši objem dodávaného plynu z Ruska

Maďarsko na zimu zvýši objem dodávaného plynu z Ruska. Zdroj: Shutterstock.com/A08

Počas minulotýždňovej návštevy ruského prezidenta Vladimira Putina v Číne došlo aj k stretnutiu s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Práve vtedy sa zrejme obaja lídri dohodli. Maďarsko, podľa slov Orbána, nikdy nechcelo byť proti Rusku a snaží sa zachovať bilaterálne kontakty.

Gazprom sa týmto krokom snaží kompenzovať stratu európskeho trhu v dôsledku invázie Ruska na územie Ukrajiny, pričom boje stále pokračujú.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Nový plynovod do Číny zatiaľ nebude

Rokovanie Číny s Ruskom neprinieslo vytúžené výsledky. Predstavitelia Pekingu totiž nepodpísali zmluvu o ďalších dodávkach plynu. Taktiež nechcú ani nový plynovod Sila Sibíri 2.

Rusko je voči Číne veľmi solidárne, čo sa týka cien dodávaného plynu. Konkrétne hovoríme o sume 271,6 dolárov za 1 000 metrov kubických, čo je dvojnásobne nižšia cena ako bola pre Európu a Turecko.

Stále to však na kompenzáciu európskeho trhu nestačí, pretože do Číny aktuálne putuje asi 22 miliárd metrov kubických zemného plynu, zatiaľ čo v čase pred februárom 2022 do Európy prúdilo 170 až 180 miliárd metrov kubických ročne.

Spoločnosť Gazprom, hlavný nástroj Putina, roky slúžila na dodávky plynu do Európy. Po začatí konfliktu na Ukrajine sa toto partnerstvo ochladilo.

Európa začala hľadať iné cesty, odkiaľ môže na svoje územie privážať plyn. To sa podarilo vďaka vyšším dodávkam plynu z Nórska a rozsiahlemu dovozu skvapalneného zemného plynu po mori.

Putin chcel nechať Európu vyhladovať a znemožniť jej prístup k plynu s cieľom neposkytnutia ďalších zbraní pre Ukrajinu, čím by ruská armáda získala prevahu. Tento plán však úplne stroskotal.

Kremeľ musí prísť s novým riešením, pretože Gazprom sa prepadáva do čoraz väčšej straty. Aktuálne sa dostal na minimum svojej 30-ročnej prevádzky po tom, čo produkcia plynu medziročne klesla o 25 %.

Prečítajte si aj: Rusko je s vlastným plynom v koncoch. Čína vyššie dodávky nechce

Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.