Slovensko má druhé najhoršie zdravotníctvo v Európskej únii

Novinky Slovenské zdravotníctvo je katastrofálne
Slovenské zdravotníctvo je katastrofálne. Zdroj: shutterstock.com/Thaiview/sasirin pamai
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Podľa najnovšej správy denníka SME vychádzajúcej z Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP), je slovenské zdravotníctvo druhé najhoršie z hľadiska efektívnosti v celej Európskej únii. Horšie je na tom už len Rumunsko a naopak najefektívnejšie výdavky v zdravotníctve má Cyprus, Švédsko a Taliansko. Po zohľadnení súkromných výdavkov sme na tom ešte horšie ako Rumuni.

Slovensko utráca na zdravotníctvo neefektívne

Pri výdavkoch slovenského zdravotníctva by sme mali dosahovať podstatne menšiu odvrátiteľnú úmrtnosť. Neefektívnosť má priamo negatívny vplyv na dĺžku života, v ktorej zaostávame za priemerom Európske únie (EÚ) o 5,5 rokov. V porovnaní s krajinami, ktoré vynakladajú podobné výdavky do zdravotníctva ako Slovensko, máme značne horšiu dĺžku života.

Navyše, máme extrémne vysoké číslo zbytočných úmrtí. Odhaduje sa, že ak by sme zvýšili úroveň zdravotníctva na Česko, zachránilo by sa o 2 700 viac životov. V prípade Rakúska je to až 4 400 životov.

Najnovšie údaje ukazujú, že slovenské zdravotníctvo nakladá s dostupným kapitálom výrazne neefektívne. Krajiny, ktoré míňajú podobné financie, majú podstatne vyššiu úroveň zdravotníctva. Napriek tomu však Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) apelovala na to, že slovenské zdravotníctvo potrebuje dofinancovať vo výške 300 miliónov eur. Dôvodom je krytie nákladov spojených s navyšovaním miezd, infláciou a zvýšením cien liekov.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Naša ekonomika starne

Situácii neprospieva ani demografická štruktúra obyvateľstva. Slovensko starne veľmi rýchlo a čoraz viac starších ľudí potrebuje zdravotnú starostlivosť. Z tohto dôvodu podľa predpovede Európskej komisie majú slovenské verejné výdavky na zdravotníctvo stúpnuť do roku 2070 o 2,5 % na úroveň 8,2 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Slovensko je na chvoste Európy

Katastrofálny stav slovenského zdravotníctva predstavuje jeden z najväčších problémov v súčasnosti. Chýbajú nám dlhodobé riešenia ako napríklad zvyšovanie kapacít vo vzdelávaní alebo zjednodušenie akceptácie kvalifikácie získanej v zahraničí.

Analytici veria, že súčasný stav zdravotníctva je výsledkom ekonomickej úrovni krajiny. Na základe indexu prosperity naša ekonomika výrazne zaostáva aj v ďalších oblastiach života. V tomto prieskume sme obsadili 23. priečku z celkových 27, pričom horšie bolo už len Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko a Grécko.

Zdravotníctvo je len jednou z oblastí, na ktorej jasne vidieť, že západné krajiny sa nám vzďaľujú čoraz viac. Slovensko bolo kedysi ekonomickým tigrom Európy, no tento štatút nám už neprislúcha viac ako desaťročie. Obiehajú nás aj krajiny, ktoré v porovnaní so Slovenskom v minulosti ťahali za kratší koniec.

Mohlo by ťa zaujímať: Vláda navrhla znížiť rast platov v zdravotníctve

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.