Slovensko čelí rastúcemu problému s nezamestnanosťou

Ekonomika Slovensko má problém so zamestnanosťou.
Slovensko má problém so zamestnanosťou. Zdroj: shutterstock.com/lunopark/chayanuphol
BitmarketsBitmarkets

Na Slovensku existuje vyše 80 000 pracovných ponúk a zároveň 160 000 voľných miest. Ako informoval portál Noviny.sk, Slovensko čelí vážnemu problému so zamestnanosťou. Ako je možné, že na trhu je obrovský počet nezamestnaných, ktorí nedokážu obsadiť voľné pracovné miesta?

Zatiaľ sa nepodarilo žiadnej vláde tento pretrvávajúci problém vyriešiť a to aj napriek mnohým rekvalifikačným kurzom. Zamestnávatelia majú problém obsadzovať pracovné pozície a často musia hľadať aj v zahraničí. Pozitívom je, že proces prijímania zamestnancov z tretích krajín sa zjednodušil.

Ako vidíme na tabuľke nižšie, miera nezamestnanosti sa v treťom kvartáli 2022 pohybovala na Slovensku na úrovni 6,1 %. Zároveň miera nezamestnanosti z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie sa pohybuje na úrovni 6,8 %.

Nezamestnanosť na Slovensku

Nezamestnanosť na Slovensku. Zdroj: NBS

Prečítaj si tiež: Ľudia ešte netušia, čo ich čaká na trhoch! Prečo optimizmus nie je na mieste?

Firemné náklady verzus reálne mzdy

Na Slovensku sme svedkami pomalého zvyšovania platov oproti rastúcej inflácii, čo v konečnom dôsledku predstavuje pokles reálnej mzdy. Z tohto dôvodu mnohí kvalifikovaní uchádzači hľadajú prácu v zahraničí a na domácom trhu chýbajú. Vytvára sa tak nepomer medzi ponukou a dopytom na trhu práce.

Ak zamestnávatelia chcú obsadzovať svoje pracovné pozície, pravdepodobne budú musieť zdvihnúť platy celoplošne. V opačnom prípade musia čeliť nezamestnanosti z dôvodu neschopnosti nájsť kvalifikovanú pracovnú silu.

Na druhej strane ale zamestnávatelia bojujú s neudržateľne vysokými nákladmi z dôvodu nárastu cien energií. Práve to môže byť jedným z hlavných faktorov, prečo reálne mzdy nestíhali za rastúcou infláciou.

V čase písania článku sa inflácia v eurozóne pohybuje podľa TradingView na úrovni 8,50 %. Od októbrového maxima 10,60 % už klesla niekoľko krát po sebe. Ako sme vás informovali, ECB napriek klesajúcemu trendu tempa rastu inflácie plánuje pokračovať v agresívnej menovej politike. To priamo pôsobí aj na trh nehnuteľností, o ktorom sa viac môžete dočítať v článku Slováci POZOR: plánujete kúpu nehnuteľnosti? Teraz je ten správny čas.

Stabilizácia cien energií istý čas potrvá, čo sa odzrkadlí na oneskorenom zvyšovaní platov. Do tej doby pravdepodobne bude na trhu pretrvávať nepomer na trhu práce a zamestnávatelia budú čeliť problému s obsadzovaním pracovných miest.

Mohlo by ťa zaujímať: FED spomaľuje zvyšovanie úrokových sadzieb – Na dlhodobý rast trhu ale môžeme zabudnúť

txbOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.