Slovenskí seniori si čoskoro prilepšia. Rodičovský dôchodok bude v roku 2024 štedrejší

  • Už čoskoro dostanú slovenskí seniori rodičovský dôchodok.
  • Tieto informácie by ste o ňom mali vedieť.
Ekonomika Takto vyzerá maximálna suma rodičovského dôchodku na rok 2024
Takto vyzerá maximálna suma rodičovského dôchodku na rok 2024. Zdroj: Shutterstock.com/pics five, RomanR
BITmarkets BITmarkets

V roku 2023 Sociálna poisťovňa vyplácala rodičovský dôchodok jednorazovo v jednej úhrnnej splátke.

Pôvodne sa malo v tomto roku prejsť na mesačnú výplatu dávky, ale na základe novely zákona sa bude rodičovský dôchodok naďalej vyplácať jednorazovo v jednej úhrnnej splátke.

Vyplácať sa bude v júni príslušného kalendárneho roka, kedy ho získajú všetci poberatelia dôchodku, ktorí splnia podmienky nároku na rodičovský dôchodok do 30. júna daného kalendárneho roka.

V mesiaci nasledujúcom po júni príslušného kalendárneho roka ho získajú penzisti v prípade, ak sa dôchodok, od ktorého výplaty je odvodený nárok na rodičovský dôchodok, ešte v júni daného kalendárneho roka nevyplácal.

Rodičovský dôchodok
  • Ako sa počíta výška rodičovského dôchodku?
  • Aká je minimálna suma rodičovského dôchodku?
  • Aká je maximálna suma rodičovského dôchodku?

Ako sa počíta rodičovský dôchodok?

Výška rodičovského dôchodku sa odvíja od sumy vymeriavacieho základu dieťaťa, od ktorého je odvodený nárok na rodičovský dôchodok.

Konkrétne sa určuje ako 1,5 % jednej dvanástiny úhrnu vymeriavacieho základu dieťaťa. Maximálna suma rodičovského dôchodku sa určí ako 1,5 % jednej dvanástiny 1,2-násobku všeobecného vymeriavacieho základu.

V prípade, že dieťa zarába nadštandardne, rodičia dostanú iba toľko, koľko povoľuje zákon.

Podľa portálu Finsider sa totiž tento bonus počíta maximálne z 1,2-násobku priemernej mzdy na Slovensku spred 2 rokov. Aktuálne ide konkrétne o sumu 1 304 eur, v dôsledku čoho sa maximálny rodičovský dôchodok bude tento rok počítať zo sumy 1 564,80 eura.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

O koľko si penzisti prilepšia?

Späť
Strana 1/2Ďalej
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.