Úrad pre reguláciu sieťových odvetví chce zaviesť novú povinnosť pre dodávateľov a to pravidelne zverejňovať a aktualizovať cenníky pre neregulovanú dodávku elektriny a plynu pre konečných spotrebiteľov, uvádza Pravda. Regulátor celkovo plánuje zvýšiť dohľad nad trhom s energiami, ktoré v najbližších rokoch môžu cenovo zaskočiť slovenské domácnosti.
Dodávatelia energií nedostatočne zohľadnili pokles cien v roku 2023
Dôvodom prísnejšej regulácie je nedostatočná flexibilita niektorých dodávateľov pri zmenách svojich cenníkov. Úrad plánuje zaviesť maximálny limit na výšku obchodnej marže na neregulovanom trhu a povinnosť upraviť ceny, ak tento limit presahujú. Okrem toho sa zvýši dohľad, reportovanie a hodnotenie transakcií.
Cieľom je zvýšiť informovanosť odberateľov o aktuálnych cenách a ochrániť sa tak pred neprimeranými vysokými cenami energií. Zverejnené ceny totiž predovšetkým u veľkých dodávateľov nedostatočne zohľadňujú pokles trhových cien v roku 2023 a sú podstatne vyššie ako by mali byť. Protimonopolný úrad (PMÚ) dokonca 11. septembra uložil pokutu vyše 7 miliónov eur štyrom podnikateľom v oblasti energetiky za uzatvorenie kartelovej dohody.
Ceny energií budú rásť
V súčasnosti platíme za elektrinu o polovicu menej ako sú trhové ceny. Vďačíme tomu podpísanej implementačnej zmluve medzi vládou a Slovenskými elektrárňami. Ak by vláda nezasiahla, údajne mohlo dôjsť k nárastu cien až na úrovni 81 %. Kritici však argumentujú, že pomoc dostanú aj bohatí rovnako ako aj chudobní, ktorí to potrebujú najviac.
Hlavnou otázkou je, dokedy bude vláda schopná umelo potláčať ceny za elektrinu. Nie je totiž reálne, aby táto stratégia fungovala dlhodobo a preto v budúcnosti domácnosti zrejme zažijú cenový šok v podobe zvýšených účtov za energie.
Jedným z hlavných faktorov, ktorý bude zvyšovať priemernú infláciu za rok 2024 budú práve ceny za elektrinu a plyn. Pre budúci rok sa odhaduje nárast regulovaných cien energií okolo 20 až 30 %. Tým sa ceny priblížia k trhovým hodnotám, uviedla Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ). Celkový rast cien má následne klesnúť k inflačnému cieľu 2 % až po roku 2025, keď sa očakáva, že sa stabilizujú aj ceny energií.
Mohlo by ťa zaujímať: Slováci môžu ešte stále získať dotáciu na energie. Prinášame vám presný postup
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.