Slovenské domácnosti čaká ďalší rok cenový šok

Novinky Ceny plynu budú opäť rásť.
Ceny plynu budú opäť rásť. Zdroj: shutterstock.com/Cast Of Thousands/Billion Photos
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ceny energií na Slovensku dosiahli vrchol ešte minulý rok, no napriek tomu vznikajú obavy, že z najhoršieho ešte nie sme von. Podľa správy Pravda vláda drží ceny umelo nízko a v prípade, že sa táto pomoc skončí, domácnosti čaká cenový šok. Okrem elektriny a tepla vzrastú aj ceny plynu, ktoré už dlhodobo klesajú od augusta 2022.

Koniec plošnej pomoci

Plošné vládne opatrenia cielené na zníženie cien energií sa čoskoro skončia. Držanie cien umelo nadol spôsobuje pre verejné financie obrovskú záťaž, ktorá nie je dlhodobo udržateľná. Európska komisia dokonca vyzvala členské štáty, aby definitívne ukončili plošnú energetickú pomoc už v roku 2024.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) predpovedá, že plyn bude ďalší rok drahší až o 25,1 %, elektrina o 7,5 % a teplo o 18,1 %. Už skôr sme vás informovali, že mnohé slovenské domácnosti nezvládajú ustáť vysoké ceny energií. Ak sa táto prognóza naplní, množstvo domácností s nízkym príjmom bude mať existenčné problémy.

Životné náklady v eurozóne

Životné náklady v eurozóne. Zdroj: Eurostat/Euronews

Vláda Eduarda Hegera rozdávala občanom peniaze plošne, zatiaľ čo vláda Ľudovíta Ódora chce implementovať adresnú pomoc. Z tohto dôvodu sa väčšina domácností musí ďalší rok zmieriť s cenovým šokom v dôsledku nárastu cien energií. Vládna pomoc sa zameria predovšetkým na najrizikovejšie skupiny domácností.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Vysoké ceny energií môžu byť kompenzované stabilizáciou ekonomiky

Kríze životných nákladov nečelí iba Slovensko, ale celá eurozóna, ktorá sa dostala podľa najnovších údajov do recesie. Kríza je spôsobená nie len zvýšenými výdavkami domácností, ale aj znížením reálnych miezd a extrémne vysokou infláciou. Najcitlivejšie na nárast cien zareagoval sektor potravín, ktorý na Slovensku dosahuje infláciu až 21,7 % podľa údajov Tradingeconomics.

V roku 2024 čaká domácnosti zvýšenie výdavkov na energie. Na druhej strane sa očakáva, že v nasledujúcom roku Európska centrálna banka (ECB) už nebude zvyšovať úrokové sadzby, dokonca ich môže znižovať. Inflácia počas ďalšieho roka zrejme taktiež klesne, čo zmierni tlaky na rozpočty domácností.

V konečnom dôsledku môže stabilizácia kľúčových makroekonomických ukazovateľov naznačovať, že v roku 2024 aj napriek cenovému šoku hodnôt energií, začnú domácnosti opäť hromadiť úspory.

Mohlo by ťa zaujímať: Milióny domácností už nezvládajú ustáť vysoké ceny energií

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.