Slovákov zrejme čaká prudké zvýšenie ceny plynu a elektriny

Novinky Elektrina a plyn môžu byť výrazne drahšie
Elektrina a plyn môžu byť výrazne drahšie. Zdroj: shutterstock.com/Mc_Cloud/lunopark
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Vláda zastropovala cenu elektriny na základe dohody so Slovenskými elektrárňami. Ak by rovnaký krok urobila aj v prípade plynu, štát by to stálo približne 1,5 miliardy eur, uvádza správa SME. V skutočnosti si ale Slovensko zastropovanie dovoliť nemôže a vláda musí hľadať spôsoby ako škrtať výdavky, aby zmiernila deficit štátneho rozpočtu. Preto narastá riziko, že elektrina a plyn výrazne zdražia.

Elektrina a plyn zrejme opäť zdražie

Pellegriniho Hlas sľuboval regulácie ceny plynu a elektriny a energetické šeky pre domácnosti s nízkym príjmom. Cenový strop na elektrinu na úrovni 61,20 eura za megawatthodinu zabezpečila ešte predošlá vláda až do roku 2027. Trhové ceny elektriny sa však pohybujú už niekoľko mesiacov medzi 110 až 150 eur za megawatthodinu.

Silová elektrina však tvorí iba polovicu koncovej ceny, ktorú zaplatí odberateľ. To znamená, že rastú distribučné poplatky o ktorých rozhodne Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) už v decembri. Celkovo sa očakáva, že distribučné poplatky navýšia cenu elektriny v roku 2024 o 20 %.

Trhová cena elektriny

Trhová cena elektriny. Zdroj: Kurzy.cz

Na druhej strane plyn môže v ďalšom roku cenovo narásť až dvojnásobne. V oboch prípadoch, či už ide o plyn alebo elektrinu, môže zasiahnuť vláda, ktorá vie stanoviť maximálnu výšku poplatkov. Minulý rok tak stanovila aj maximálny nárast cien tepla pre bytovky napojené na centrálne vykurovanie o 15 %.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Všetko má v rukách nová vláda

Už skôr sme informovali o tom, že Slováci sa zdražovaniu v oblasti energií nevyhnú. Prieskum FOOD barometer pre spoločnosť Edenred ukázal, že až 85,9 % respondentov verí, že cena za elektrinu a plyn v najbližších mesiacoch porastie.

Na Slovensku je pomerne vysoké percento ľudí, ktorí už v súčasnosti čelia energetickej chudobe. Ide konkrétne až o 150 000 (8 %) domácností, ktoré majú problém vytvoriť si finančnú rezervu na pokrytie bežných výdavkov. Energetická chudoba znamená, že domácnosti ostane po zaplatení energií 1,5 násobok životného minima.

Prípadné zvýšenie distribučných poplatkov pre plyn aj elektrinu by spôsobilo, že k energetickej chudobe sa priblíži ešte viac slovenských domácností. Všetko ale bude v rukách vlády, no nemali by sme čakať zázraky, keďže ani štát na to nemá peniaze. Deficit štátneho rozpočtu totiž medziročne narástol až o 199,5 % (3,458 miliardy eur) a dosahuje až 5,191 miliardy eur.

Mohlo by ťa zaujímať: Slovenská elektráreň krachuje. Bankroty zaplavujú Slovensko

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.