Inflácia aj počas posledného mesiaca rástla už na rekordných 15,1 %. V Spojených štátoch amerických sa trend otočil už počas leta a miera ročnej inflácie sa prepadla z 9,1 % na 7,1 %. Podľa zdroja Európskej centrálnej banky sa trend začal koncom minulého roka otáčať aj vo väčšine štátov eurozóny. Slovensko zatiaľ mierne zaostáva a stagnuje už niekoľko mesiacov tesne nad 14 %. Dôsledky môžu mať ešte výraznejší dosah na naše peňaženky než sme zažili v roku 2022.
Tesne pred „explóziou”?
Najväčší problém, ktorý nás už isto zasiahne v roku 2023, sú vyššie ceny energií. Podľa dát Úradu pre reguláciu sieťových odvetví by priemerne ceny plynu pre domácnosti, ktoré ním aj kuria, mala vzrásť od 9,66 eura do 19,18 eura. Ceny elektriny by mali vzrásť v rámci koncových cien v roku 2023 o 5 %.
Ešte väčší vplyv bude mať zvýšenie cien pre odberateľov, ktorí nemajú garantované ceny elektriny iba do 199 eur za MWh a 99 eur v prípade plynu za MWh. Spotrebu nad tento limit uhradí štát do výšky 80 %. V čase písania článku je podľa webu kurzy.cz priemerná ceny elektrickej energie na burze približne o 100 % vyššia ako v rovnakom období minulého roka. Ak firmy nemajú nakúpenú elektrickú energiu na niekoľko rokov dopredu, priplatia si tento rok výrazne viac.
Zvýšenie sa môže prejaviť aj na cenách potravín, ktoré pravdepodobne budú mierne rásť aj počas roka 2023. Ďalší dosah vysokých cien pocítia aj samosprávy, obce a mestá a ako kompenzáciu môžu v roku 2023 začať zvyšovať dane.
Prečítaj si aj: Ekonomika eurozóny v roku 2023 klesne, varujú ekonómovia
Ďalšie negatívne vplyvy
Európski ministri ešte minulý rok schválili mimoriadne zdanenie vysokých ziskov energetickým spoločnostiam, rafinériám a firmám, ktoré spracujú ropu. Vplyv na naše peňaženky môže mať z dlhodobého hľadiska aj postupný prechod z ropy na obnoviteľné zdroje.
Počas jesene a zimy sa nezlepšila ani vojenská situácia na Ukrajine. Pokračujúce sankcie uvalené na Rusko v dôsledku vojenskej agresie ovplyvňujú najväčšiu európsku ekonomiku Nemecko a celú EÚ vrátane Slovenska.
Počas celého roka bol problém aj s niektorými súčiastkami do aut, ktoré sa vyrábajú prevažne iba na Ukrajine. To spôsobilo výpadok výroby a pokles obratov veľkých spoločností.
Aký je najhorší scenár, ktorý nás čaká?
Nafukujúca sa bublina rastúcich cien zatiaľ ešte neprerástla do prasknutia. Preto sa treba mať v roku 2023 na pozore. Môže sa zopakovať situácia z roku 2008, keď krach banky či veľkej spoločnosti ako napríklad čínsky Evergrande môže spôsobiť globálnu krízu. Často sa hovorí aj o tzv. stagflacii. Prvý kvartál bude pre väčšinu domácnosti dôležitý, pretože sa dozvieme presne ceny, aké zaplatíme za energie.
Prípadný začiatok globálnej krízy môže mať vážne dôsledky na ekonomiky štátov a spustiť veľké prepúšťanie, čo by mohlo výrazne pocítiť až 10 % Slovákov. Ak sa chcete pripraviť na recesiu, pripravili sme pre vás aj ďalšie články: