Slováci riskujú budúcnosť svojich dôchodkov. Prečo mnohí ľutujú zmeny v druhom pilieri?

Ekonomika Slováci majú ohrozené dôchodky.
Slováci majú ohrozené dôchodky. Zdrojj: shutterstock.com/Inside Creative House/Valentin Si
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Slováci, ktorí si sporia na penziu v druhom dôchodkovom pilieri dostali prednedávnom šancu presunúť svoje úspory z dlhopisových fondov, ktoré sú konzervatívne a teda aj menej výnosné do rizikovejších akciových indexov s potenciálom vyššieho zhodnotenia investície. Túto príležitosť využili statisíce ľudí, no bohužiaľ v tej najnevhodnejšej chvíli.

Od júla si Slováci sporia po novom

Viac ako 700 000 Slovákov, ktorí si sporia v druhom dôchodkovom pilieri presunulo svoje investície do negarantovaných indexových fondov, no súčasná situácia na trhu ukazuje, že zrejme urobili chybu. Dlhopisové fondy v tomto roku ponúkajú výnimočné zisky. No peniaze Slovákov v hodnote 3,7 miliardy odchádzajú do indexov. Parlament schválil novelu zákona, ktorá má Slovákom priniesť možnosť čo najviac zhodnotiť ich úspory. Avšak zmeny, ktoré mali ochrániť peniaze Slovákov, nastali vo veľmi nevhodnej chvíli.

Od 1. júla sa začali úspory Slovákov na penziu presúvať z garantovaných dlhopisových fondov do negarantovaných indexových. Týka sa to tých sporiteľov, ktorí si od roku 2013 zvolili pre svoje úspory dlhopisové fondy a od vtedy neurobili žiadne ďalšie investičné rozhodnutie. Sú teda považovaní za pasívnych sporiteľov. Podrobne sme vás o tejto téme informovali v našom nedávnom článku.

„V záujme maximálneho zefektívnenia II. piliera sa zavádza tzv. predvolená investičná stratégia, v rámci ktorej bude majetok sporiteľa investovaný z časti v indexovom negarantovanom dôchodkovom fonde a z časti v dlhopisovom garantovanom dôchodkovom fonde,” uvádza Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Slováci sa musia pripraviť na straty

Tí sporitelia, ktorí investovali do indexových fondov už v minulosti sa v súčasnosti radujú z pekných ziskov. Avšak Slováci, ktorí od júla začínajú svoje sporenie presúvať do indexov, vstupujú na akciový trh v čase, keď sa očakáva otočenie trhového trendu.

Akciové indexy v tomto roku ťahá do plusových čísel len jeden jediný sektor. Ide o technologické odvetvie AI, teda umelej inteligencie. Len sedem spoločností, ktoré pôsobia v sfére AI dosahujú také obrovské zisky, že prevyšujú straty ďalších stoviek spoločností obsiahnutých v indexe. AI momentálne prežíva veľký „boom”, bez neho by boli indexy stratové.

Odborníci v poslednom období upozorňujú na to, že bublina v oblasti umelej inteligencie je už dosť nafúknutá na to, aby sme mohli očakávať, že praskne. A teda dôchodkové úspory Slovákov sa presunú do akciového trhu práve v čase, keď je na vrchole rastového obdobia, za ktorým môže nasledovať pokles.

Dlhopisové fondy, v ktorých mali svoje financie uložené takmer všetci sporiaci Slováci boli garantované. Sporiteľ si bol vždy istý, že po uplynutí doby sporenia dostane minimálne to, čo tam vložil. Indexové fondy práve naopak nič negarantujú. V prípade, že akciový index dosiahne stratu, sporitelia prídu o časť peňazí, ktoré do neho vložili.

Dôchodkové sporenie je však dlhodobý proces. Krátkodobé poklesy na trhu neznamenajú, že vaša penzia je fuč. Z dlhodobého hľadiska indexy historicky vždy len rastú. No rozumnejšie by bolo presúvať úspory v takom čase, ktorý je príležitosťou na výhodnú investíciu a nie práve pred očakávaným poklesom akciového trhu.

Ako teraz funguje druhý pilier

V prvej časti sporenia bude majetok sporiteľa alokovaný výlučne do indexového negarantovaného dôchodkového fondu, ktorý síce je rizikovejší, ale má potenciál priniesť sporiteľovi v dlhodobom horizonte vyšší očakávaný výnos. V určenom veku (50 rokov) sa začne časť majetku (4% každý rok) postupne presúvať do menej rizikového dlhopisového garantovaného dôchodkového fondu.

Napríklad sporiteľ vo veku 50 rokov má 4 percentá svojho majetku v dlhopisovom garantovanom dôchodkovom fonde a 96 percent v indexovom negarantovanom dôchodkovom fonde. Vo veku 51 rokov už bude tento pomer 8 ku 92,” uvádza ďalej Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny.

Prečítajte si aj: Slovenskí penzisti si nečakane prilepšia. Rast dôchodkov prekoná aj infláciu

Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.