Slováci môžu ľahko zistiť, kedy sa dočkajú dôchodku. Výsledok ich zrejme nepoteší

  • Rada pre rozpočtovú zodpovednosť vytvorila kalkulačku dôchodkového veku.
  • Po novom sa dôchodkový vek viaže na strednú dĺžku života.
  • Slováci pôjdu na dôchodok stále neskôr.
Novinky Kalkulačka povie Slovákom, kedy môžu nastúpiť na dôchodok
Kalkulačka povie Slovákom, kedy môžu nastúpiť na dôchodok. Zdroj: shutterstock.com/fizkes/Zerbor
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Mnoho Slovákov by chcelo vedieť, kedy budú môcť nastúpiť na dôchodok. Kým doposiaľ bol minimálny dôchodkový vek určený jasne, po novom to až také jednoduché nebude. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť preto pripravila Slovákom veľmi dobrú pomôcku.

Nástup do starobného dôchodku je do roku 2025 podmienený minimálnym dôchodkovým vekom. U mužov to je 63 rokov. U žien sa táto hranica znižuje o pol roka za každé jej dieťa.

Po novom pôjdu Slováci na dôchodok stále neskôr

Od roku 2026 bude platiť úplne iný systém. Slováci, ktorí sa narodili v roku 1967 a neskôr, budú svoj dôchodkový vek rátať podľa vývoja dĺžky života v starobe, takzvanej strednej dĺžky života. Tá sa bude priebežne meniť a teda nie je úplne jednoznačné, aký bude minimálny dôchodkový vek o niekoľko rokov neskôr.

Kalkulačka vyráta budúci dôchodkový vek

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) preto vytvorila jednoduchú Kalkulačku dôchodkového veku. Tá vám povie kedy sa dočkáte penzie, v prípade, že zostane v platnosti súčasná legislatíva.

Martin Šuster z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť pre RTVS povedal:

Je to jednoduché, prídete na našu stránku rrz.sk, kliknete na kalkulačky, potom dôchodková kalkulačka. Tam stačí zadať svoj dátum narodenia a pohlavie. Pri ženách sa vyberie aj počet detí a hneď dostanete odhad, kedy by ste išli do dôchodku pri našom základnom demografickom scenári, kde sa predpokladá, že postupne bude rásť dĺžka života a s dĺžkou života neskôr začne rásť aj dôchodkový vek.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Slováci nevládzu pracovať až do penzie

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny prvýkrát určí minimálny dôchodkový vek po novom v roku 2026. Ten bude platiť nasledujúcich 5 rokov. Podľa vývoja strednej dĺžky života by sa mal postupne predlžovať o jeden až dva mesiace ročne. To ale znamená, že mladšie generácie sa dôchodku dočkajú až okolo sedemdesiatky.

Ak budú Slováci žiť dlhšie v zdraví, budú sa dožívať vyššieho veku, tak o to dlhšie budú pracovať a čakať na penziu.

Avšak Slovenská sporiteľňa v minulom roku zverejnila Index prosperity, ktorý hovorí, že Slováci nie sú schopní pracovať ani do súčasného minimálneho dôchodkového veku.

Znepokojujúci je fakt, že na Slovensku žijeme zdravé životy relatívne krátko – v priemere iba do 57 roku života. V porovnaní so Švédskom si podľa Eurostatu užívame zdravý život až o 13 rokov kratšie.

Toto tvrdenie potvrdzuje aj fakt, že Slováci masovo utekajú do predčasného dôchodku, čo spôsobilo na prelome rokov problémy v mnohých odvetviach hospodárstva.

Otázne je, akým spôsob k situácií pristúpi nová vláda. Či opätovne zastropuje dôchodkový vek, čo by zvýšilo výdavky štátu, alebo ponechá Slovákov pred penziou pracovať stále dlhší čas.

Prečítajte si aj: Polovica Slovákov vôbec netuší, že ich dôchodok sa zníži

Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.