Silicon Valley Bank mala vážne problémy ešte niekoľko rokov pred krachom

Ekonomika SVB mala už dávno problém
SVB mala už dávno problém. Zdroj: shutterstock.com/Sundry Photography/kurhan
BitmarketsFlockers mobil

Americká centrálna banka už v roku 2021 skúmala Silicon Valley Bank. Zistila niekoľko vážnych nedostatkov, na ktoré upozornila. Napriek tomu banka, zameriavajúca sa na startupy a rizikový kapitál, nekonala a nepokúsila sa o nápravu. Výsledok bol jeden z najväčších krachov v celej bankovej histórii. So správou prišiel portál nytimes.com.

Silicon Valley Bank mala už dávno vážne problémy

Zároveň podľa zdroja DennikN, banka doplatila na to, že väčšina zamestnancov robila prácu z domu. Po ďalšej kontrole v júli 2022 banka bola hodnotená ako nedostatočná pre riadenie a kontrolu. Americká centrálna banka bude ďalej skúmať celý prípad a výsledky môžeme očakávať, že budú zverejnené už počas mája.

Na centrálnu banku sa spustila kritika. Prečo, keď sa vedelo o problémoch nezasiahla už skôr a reagovala až po krachu banky, ako sme informovali, záchranným balíkom? Vklady všetkých skrachovaných bánk budú poistené. Ak by sa ale situácia výrazne zhoršila a začal by domino efekt, podobný v roku 2008, tak ani to nebude stačiť na ochranu ekonomiky.

Ku záchrane prekážajú vysoké úrokové sadzby

Ďalším problémov sú v dôsledku vysokých úrokových sadzieb veľmi drahé úvery, ktoré odrádzajú firmy a banky si požičiavať. Americká centrálna banka síce oznámila, že tento rok sa už razantne navyšovať nemusí a naopak by mohli sadzby klesať. Napriek tomu potrvá, kým sa dostanú na stabilné čísla a banky si budú môcť opäť za výhodných podmienok v prípade vnútornej krízy požičať peniaze na záchranu.

Problém začal už v roku 2020

Banky v roku 2020 v dôsledku pandémie zaplavili trh enormným množstvom novo vytlačených peňazí. Dokonca si požičiavali aj firmy, ktoré iba využili situáciu a vôbec úver akútne nepotrebovali. To sa vypomstilo celému startupovému svetu, vrátane Silicon Valley Bank, ktorý zaplavoval najviac úvermi rizikové firmy.

Počet dolárov v obehu

Počet dolárov v obehu. Zdroj: fred.stlouisfed.org

Americká centrálna banka počas rokov 2020 až 2022 zvýšila počet dolárov v obehu z 15,5 na 21,5 bilióna dolárov. Výsledkom toho nie sú iba vysoké úrokové sadzby, ale aj inflácia, ktorá počas minulého roka v USA atakovala 10 %.

Prečítaj si aj: Horšia kríza ako v roku 2008? Tento scenár nechce nikto počuť

txbtxb
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Invalidné dôchodky budú v roku 2025 vyššie. Pozrite si, koľko peňazí navyše dostanete

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.