Americká centrálna banka už v roku 2021 skúmala Silicon Valley Bank. Zistila niekoľko vážnych nedostatkov, na ktoré upozornila. Napriek tomu banka, zameriavajúca sa na startupy a rizikový kapitál, nekonala a nepokúsila sa o nápravu. Výsledok bol jeden z najväčších krachov v celej bankovej histórii. So správou prišiel portál nytimes.com.
Silicon Valley Bank mala už dávno vážne problémy
Zároveň podľa zdroja DennikN, banka doplatila na to, že väčšina zamestnancov robila prácu z domu. Po ďalšej kontrole v júli 2022 banka bola hodnotená ako nedostatočná pre riadenie a kontrolu. Americká centrálna banka bude ďalej skúmať celý prípad a výsledky môžeme očakávať, že budú zverejnené už počas mája.
Na centrálnu banku sa spustila kritika. Prečo, keď sa vedelo o problémoch nezasiahla už skôr a reagovala až po krachu banky, ako sme informovali, záchranným balíkom? Vklady všetkých skrachovaných bánk budú poistené. Ak by sa ale situácia výrazne zhoršila a začal by domino efekt, podobný v roku 2008, tak ani to nebude stačiť na ochranu ekonomiky.
Ku záchrane prekážajú vysoké úrokové sadzby
Ďalším problémov sú v dôsledku vysokých úrokových sadzieb veľmi drahé úvery, ktoré odrádzajú firmy a banky si požičiavať. Americká centrálna banka síce oznámila, že tento rok sa už razantne navyšovať nemusí a naopak by mohli sadzby klesať. Napriek tomu potrvá, kým sa dostanú na stabilné čísla a banky si budú môcť opäť za výhodných podmienok v prípade vnútornej krízy požičať peniaze na záchranu.
Problém začal už v roku 2020
Banky v roku 2020 v dôsledku pandémie zaplavili trh enormným množstvom novo vytlačených peňazí. Dokonca si požičiavali aj firmy, ktoré iba využili situáciu a vôbec úver akútne nepotrebovali. To sa vypomstilo celému startupovému svetu, vrátane Silicon Valley Bank, ktorý zaplavoval najviac úvermi rizikové firmy.
Americká centrálna banka počas rokov 2020 až 2022 zvýšila počet dolárov v obehu z 15,5 na 21,5 bilióna dolárov. Výsledkom toho nie sú iba vysoké úrokové sadzby, ale aj inflácia, ktorá počas minulého roka v USA atakovala 10 %.
Prečítaj si aj: Horšia kríza ako v roku 2008? Tento scenár nechce nikto počuť