Po finančnej kríze v roku 2008 sa spolu s rozmachom internetu a sociálnych sietí objavili možnosti investovania do niečoho nového a nepoznaného – kryptomien. Za tieto roky sme mali možnosť sledovať parabolický rast najväčších hráčov akými sú bitcoin, ethereum či aktuálne stále skloňovaný XRP. Je doba exponenciálneho rastu už nami alebo je stále možné na týchto digitálnych minciach profitovať? Odpoveď spoločne rozlúskneme.
Štatisticky najlepšie možnosti zhodnotenia ponúkajú altcoiny, ktoré sú len na začiatku svojho rastu. Stále existujú nové a širokou verejnosťou neobjavené coiny. Tieto kryptomeny majú spravidla nižšiu trhovú kapitalizáciu ako zabehnuté projekty. Pri výbere týchto investičných príležitostí musíme však brať ohľad na niekoľko faktorov.
1. Schopnosť generovať zisk
Príjem je hlavným dôvodom úspešného fungovania každého ekonomického modelu. Schopnosť generovať stabilný zisk oddeľuje priemerné projekty od tých úspešných. Bez ohľadu na rastúci alebo klesajúci trh. Pri pohľade na TOP projekty naprieč celým kryptomenovým trhom je tento bod jasný.
2. Celková adopcia a počet aktívnych používateľov
Takmer každý nový projekt prejde štádiom, keď úvodné pobláznenie opadne. V tomto bode nastáva naozajstná tvrdá práca. Projekt pre svoj rast potrebuje naberať nových používateľov. Nie však každý dokáže nových ľudí zaujať.
3. Tokenomika
Tokenomika je slovo, ktoré označuje ekonomický model projektu. Hovorí o distribúcii tokenov v rámci projektu. Študovaním tejto metriky sa dozvieme o celkovom počte mincí v obehu, maximálnom možnom počte mincí či o rozdelení medzi investorov a komunitu. Na základe tokenomiky vieme určiť aj celkový ekonomický charakter (inflačný alebo deflačný) daného projektu. Vo všeobecnosti je výhodnejšie sa zamerať na projekty s inflačnou tokenomikou.
4. Naratív
Investície sa vo svete kryptomien často hýbu na hype vlne. Naratív znázorňuje oblasti zamerania, o ktorých sa momentálne alebo v blízkej budúcnosti bude najviac hovoriť. Skvelými príkladmi naratívu z minulosti sú DeFi (decentralizované finančníctvo) či Layer 1 siete.
Najlepšie investičné príležitosti v sebe ideálne kombinujú všetky 4 podmienky. Najsilnejšou z nich je vo väčšine prípadov naratív. Nižšie môžete vidieť prehľad najpopulárnejších mladých projektov, ktoré ponúkajú sľubné zhodnotenie.
Optimism
Webstránka: app.optimism.io
Aktuálna trhová kapitalizácia: 1,1 miliardy dolárov
Plusy: zabehnutý hráč v segmente L2, hype, obrovská základňa užívateľov
Mínusy: mierne inflačná tokenomika
Optimism je silný projekt na poli Layer 2 sietí. L2 sú vo všeobecnosti blockchainové siete, ktorých hlavným cieľom je škálovanie hlavnej ethereovej technológie. OP využíva na svoj chod tzv. optimistic rollups. Tento princíp umožňuje potvrdzovanie transakcií vo várkach (teda nie len po jednej), čo užívateľom výrazne šetrí náklady na poplatok.
Z investičného hľadiska Optimism spĺňa všetky vyššie spomenuté parametre. Najsilnejším z nich je práve naratív. Od L2 sietí sa očakáva obrovský rast a vysoké využitie. Toto využitie je spojené s používaním materskej ERC-20 siete, ktorá sama podľa expertov zažije v najbližšom bull markete mohutnú adopciu novými užívateľmi.
SingularityNET
Webstránka: https://singularitynet.io/
Aktuálna trhová kapitalizácia: 273 miliónov dolárov
Plusy: nízka trhová kapitalizácia, revolučná myšlienka, dobrá distribúcia
Mínusy: očakávaná dĺžka investície, obtiažnosť vývoja
Skúsený tím vedený Benom Goertzelom, významným priekopníkom umelej inteligencie (AI) vo svete, pracuje na projekte AI trhoviska. Hlavnou prioritou je podnecovanie používateľov k vytváraniu a následnej monetizácii vlastných AI modelov.
Projekt za svoje pomerne krátke pôsobenie získal mohutnú podporu od malých investorov. V najbližšom období sa však očakáva aj vstup väčších, inštitucionálnych investorov, ktorých bude AI koncept tohto projektu určite zaujímať.
Vzhľadom k popularite, ktorú umelá inteligencia v poslednom období zažíva sa môže zdať, že AGIX je ideálnou investičnou príležitosťou na najbližších 5 až 10 rokov. Či to tak naozaj aj bude ukáže až budúcnosť.
Bittensor
Webstránka: https://bittensor.com/
Aktuálna trhová kapitalizácia: 336 miliónov dolárov
Plusy: nízka trhová kapitalizácia, súvisí s AI, skúsený tím
Mínusy: očakávaná dĺžka investície, náročnosť exekutívy
Bittensor je ďalším z projektov, ktoré súvisia s umelou inteligenciou. Hlavných dôvodov, prečo by sa malo jednať o ďalšiu veľkú vec je niekoľko. Začnúc zakladateľmi so skúsenosťami z najväčších svetových firiem ako IBM či Google, pokračujúc tokenomikou a myšlienkou pravej decentralizácie.
Projekt uzrel svetlo sveta na konci roka 2021, keď spoločnosť Opentensor Foundation, ktorá stojí za projektom, dala do obehu svoj vlastný token, TAO. Predaj prebehol tzv. fair launchom, keď si každý, kto chcel, mohol nakúpiť mince na otvorenom trhu. Za necelé 2 roky existencie sa Bittensoru podarilo položiť základy prvej decentralizovanej neurónovej siete postavenej na blockchaine. Celá sieť je obstarávaná používateľmi a teda je plne decentralizovaná.
Kaspa
Webstránka: https://kaspa.org/
Aktuálna trhová kapitalizácia: 783 miliónov dolárov
Plusy: projekt podobný Cardanu, instantné potvrdenie transakcií
Mínusy: pomerne nový projekt, ktorý už prešiel prudkým rastom
Kaspa je najsilnejším kandidátom na novú veľkú L1 sieť. Obrovskou výhodou je hybridný Proof of work konsenzus. Ako hovorí zakladateľ, projekt bol do veľkej miery inšpirovaný bitcoinom. Táto inšpirácia však bola posunutá na nový level, keď sa úspešne implementovala blockDAG technológia. Tá umožňuje extrémne rýchle potvrdzovanie transakcií. Teda to, čo je najväčšou slabinou bitcoinu sa použilo ako výhoda.
KAS vo veľkej miere podporuje ťažiarov, ktorí si stále môžu užívať nízky hashrate a pomerne malú obtiažnosť. Je potrebné dodať, že mincu taktiež vydali fair launchom, ktorý pomohol posilniť decentralizačnú zložku celej Kaspy.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Dogecoin
Webstránka: https://dogecoin.com/
Aktuálna trhová kapitalizácia: 10 miliárd dolárov
Plusy: najznámejší memecoin, podpora Elona Muska
Mínusy: memecoin, vysoká trhová kapitalizácia
Najznámejší memecoin všetkých čias. Minca s logom psa nemusí byť ideálnou investíciou pre každého. Ako to však býva, tak práve zábava je to, čo ľudí baví. Dogecoin však nie je len tak obyčajný memecoin.
DOGE dosiahol v predošlom cykle ATH vo výške 0,74 dolárov za mincu. To znamená, že k dosiahnutiu tohto levelu sa nám ponúka približne desaťnásobné zhodnotenie našej investície. Pre mincu, ktorá sa teší nekonečnej podpore najbohatšieho človeka na svete by to nemal byť žiadny problém. V tomto prípade je však potrebné myslieť ešte na jednu veľkú a veľmi možnú novinku, tou je fiškálna integrácia do novej platformy x.com.
Tak ako aj pri iných investičných triedach, tak aj pri kryptomenách sa dá ľahko odpozorovať, že trh sa hýbe v cykloch. Z pravidla najväčšie príležitosti na zhodnotenie aktív sa naskytujú v klesajúcom trhu (práve teraz). Ceny sú nízko a pri dobrej stratégii ich vieme ľahko využiť vo svoj prospech. Nechajte sa inšpirovať, vzdelávajte sa a nakupujte s rozvahou tak, aby ste boli čo najlepšie pripravení na rastúci trh.
Prečítaj si aj: Najdôležitejšia udalosť roka na bitcoine sa vraj už odohrala, tvrdí bitcoinový miliardár