Shitcoin na Binance DEX-e poukazuje na nekalé praktiky najväčšej kryptoburzy

0

Burza Binance so svojím DEX-om šliape cestu zmenárňam budúcnosti. Decentralizované burzy majú totiž oproti tým centralizovaným niekoľko obrovských výhod. Jednou z nich je aj fakt, že vaše peniaze/coiny nemusíte posielať do úschovy tretej strane, ale obchodovať môžete priamo z peňaženky.

Bohužiaľ, ani tento DEX nie je dokonalý a najnovší incident poukazuje na nekalé praktiky celej burzy.

Zmätok okolo značky UPX na Binance DEX-e

Binance DEX nedávno zalistoval token so skratkou UPX. Hľadanie na stránke coinmarketcap (alebo našom kmcap-e) prezradí, že ide o coin uPlexa s bohatou históriou, relatívne veľkou komunitou a snáď aj sľubnou budúcnosťou. To si mysleli aj traderi, ktorí ho začali nakupovať. Po pokuse o presun tokenov na inú peňaženku však ostali nemilo prekvapení.

UPX na Binance DEX-e totiž nie je značka projektu uPlexa, ale úplne iného tokenu známeho ako UDAP. UDAP je tak malý a neznámy coin, že sa nedostal ani na coinmarketcap (kde, mimochodom, nájdete aj podvod DasCoin – dnes už „rebrandovaný“ na GreenPower).

Dáta ohľadom UDAP však agreguje aspoň CoinGecko a už letmý pohľad na graf ukazuje, že niečo nie je v poriadku:

UDAP coingecko graph

Stránku UDAP na Binance DEX-e nájdete tu.

Volume je očividne manipulované a rovnako tak aj cena. Vynára sa nám teda otázka.

Prečo burza Binance zalistovala shitcoin?

Binance má buď nejaké insider info a je presvedčená o žiarivej budúcnosti tohto projektu, alebo sa deje niečo nekalé. Vieme, že všetky projekty, ktoré majú záujem o zalistovanie na Binance DEX, musia zaplatiť poplatok 1000 BNB (Binance Coin). UDAP tento poplatok uhradil v auguste – vtedy mal hodnotu 26 000 $.

Tieto poplatky oficiálne idú na audit kódu, komunity a celkovo projektu, ktorý žiada o zalistovanie. Máme však dôvod pochybovať o tom, že na Binance DEX-e prebehol akýkoľvek audit UDAP tokenu.

Burza Binance jednoducho bez rozmyslu na svojej decentralizovanej platforme zalistovala shitcoin, navyše s rovnakou skratkou, akú má legitímny projekt a ľudia kvôli tomu prišli o peniaze.

Túto kauzu ešte budeme sledovať a ak sa objavia ďalšie informácie, rozhodne o tom napíšeme. Nenechajte si to ujsť a prihláste sa na odber notifikácií (návod nájdete tu), prípadne sledujte Kryptomagazin na Facebooku.

Čo čítať ďalej?

Pozrite si náš dnešný stream! :)

LIVE Trading 2.0 – Nádej na trhu s kryptomenami – začíname o 14:00!

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre