[Seriál] Ktoré blockchainové spoločnosti najviac ovplyvnia decentralizáciu kryptomien? – 3. diel

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Toto je posledný diel seriálu s názvom „Ktoré blockchainové spoločnosti najviac ovplyvnia decentralizáciu kryptomien”. V tomto miniseriáli sme vám chceli predstaviť všetky spoločnosti a ich spôsob, akým decentralizácii pomôžu. V dnešnom dieli si ešte predstavíme projekty DAI, Steem a TokenCard.

DAI

Dai je stablecoin, ktorého hodnota je vždy rovná 1 USD. Tento coin je postavený na blockchaine Etherea a nie je nikým riadený, čiže je decentralizovaný. Ekvivalent vo výške 1 USD je udržiavaný prostredníctvom automatických cenových mechanizmov zabudovaných do inteligentných protokolov. Keď má Dai hodnotu viac ako 1 USD, inteligentné mechanizmy tvorby cien znižujú jeho cenu. Naopak, keď je hodnota Dai nižšia ako 1 USD, inteligentné mechanizmy tvorby cien zvyšujú cenu.

Dai môže byť voľne obchodovaný ako akýkoľvek iný žetón ERC20 a ktokoľvek s peňaženkou Ethereum ho môže vlastniť, prijímať a prenášať bez potreby tretích strán.

(článok pokračuje pod odkazom)

Ak vám utiekol 1. diel, môžete čítať tu:

[Seriál] Ktoré blockchainové spoločnosti najviac ovplyvnia decentralizáciu kryptomien? – 1. diel

Steem

Steem je tvorca sociálnej siete Steemit, ktorá funguje na blockchain technológii a môžeme na nej nájsť viac ako 300 aplikácií. Funguje to rovnako ako sociálna sieť, ale odmeňuje vás za vaše príspevky. Môžeme tu nájsť napríklad dtube, čo je aplikácia, kde ľudia zdieľajú svoje videá a podľa hodnotenia ostatných používateľov dostávajú odmenu v Steem tokenoch. Skrátka, čím viac kladných hodnotení, tým viac peňazí pre umelcov. Okrem toho sú tu rôzne blogy, hry, správy či mémy.

Steem sa chváli tým, že s jeho tokenom sa obchoduje 2× viac ako s Bitcoin či Ethereom, ale ťažko toto porovnávať s tým, že každý palec hore na Steemit znamená 1 transakciu.

Mohlo by vás zaujímať: Trading týždeň pre všetkých zdarma u nás na Trading11

TokenCard

TokenCard poskytuje nástroje, ktoré umožňujú úplnú kontrolu a vlastníctvo vašich finančných prostriedkov. Je prevádzkovaný spoločnosťou Ethereum a teda funguje na ERC20.

Funguje teda ako decentralizovaná peňaženka a zastupuje tak funkciu banky, takže nemusíte riešiť zmluvy a peniaze stále vlastníte vy, nie banka. Okrem aplikácie do telefónu, s ktorou sa dá platiť cez NFC máte k dispozícii klasickú TokenCard, ktorá funguje ako normálna kreditná karta.

Všetko teda funguje tak, ako keby ste išli platiť kartou od vašej banky. Zatiaľ je to všetko v beta testovaní vo Veľkej Británii a vo vybraných lokalitách po Európe.

Záver

Dnešný diel bol posledný z nášho krátkeho seriálu. Predstavili sme vám 10 spoločností, ktoré budú mať veľký vplyv na decentralizáciu a o ktorých určite budeme ešte veľa počuť. Je dobré vidieť, že sa v kryptokomunite stále niečo deje a že ľudia prichádzajú s novými a novými nápadmi. Všetky tieto projekty budeme sledovať a ďalšie novinky o nich vám určite prinesieme.

Čo čítať ďalej?

[SPRÁVA] Spoločnosť WIREX bude mať vlastný token WXT! Buďte pri tom!

Zdroj:
medium.com

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radovan C.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.