SegWit už pokrýva 50 % siete Bitcoin

BITmarkets BITmarkets

4. októbra 2018 sa podiel platieb na sieti Bitcoinu odoslaných pomocou SegWitu dostal na svoje doterajšie maximum. Aktuálne už presahuje 50 %. Čo to znamená?

Väčšie bloky – rýchlejšia transakcia

SegWit – alebo Segregated Witness – je jedným z prvých krokov v implementácii Lightning Networku do siete Bitcoinu, a ako taký má zvýšiť jej rozpätie.

Objem dát v BTC operáciách je z veľkej časti (asi 65 %) tvorený digitálnymi podpismi, ktoré sú súčasťou vstupu transakcie. Tie – jednoducho povedané – preukazujú, že na adrese odosielateľa sa skutočne nachádza potrebné množstvo BTC. SegWit oddeľuje digitálny podpis od údajov v transakciách a presúva ho zo vstupu transakcie rovno do štruktúr konečnej časti – teda do výstupu. Technicky je celá operácia samozrejme zložitejšia, no cieľkom tejto úpravy je zvýšenie objemu blokov generovaných každých 10 minút z 1 MB až na 4 MB, čo umožní zahrnúť tak väčšie množstvo transakcií, než koľko bolo možných doteraz. Výsledkom je zaistenie plynulého prechodu prevodov prostriedkov sietí a zároveň zníženie poplatkov za ich prevedenie.

SegWit nie je viac-menej žiadnou novinkou. Jeho aktivácia prebehla už v auguste minulého roka, no odvtedy nezaznamenal taký výrazný nárast, ako v niektorých mesiacoch tohto roku, kedy sa podľa informácií z Transactionfee.info najskôr vo februári a potom aj v máji zvýšil počet transakcií na SegWit až na aktuálnych približne 50 % celej siete.

Historicky najväčším blokom na blockchaine Bitcoinu sa teda aj vďaka SegWit protokolu stal blok 540107, a dosiahol tak veľkosť 2,3 MB pri zachovaní 10 min. doby vyťaženia.

Tip z redakcie: Sieť Lightning Network prekročila 100 uzlov

Vývoj pokračuje

Bench32 je nový formát SegWitových adries, zameraný na BIP (Bitcoin Improvement Protocol) s označením 0173, a práve jemu spoločnosť Coinbase, ktorá sa o vývoj SegWitu aktívne zaujíma, oznámila minulý týždeň oficiálnu podporu, čo zástancovia technológie veľmi kladne prijali.
Ďalším významným podporovateľom je hardvérová peňazenka KeepKey’s, ktorá zaradila protokol BIP0173 do svojho posledného updatu.

Ako to už býva, prichádzali aj iné, než len kladné názory. Ari David Paul, významný investor, sa na svojom účte na Twitteri vyjadril, že podľa neho mnoho ľudí síce súhlasí s nutnosťou riešiť technické problémy, o ktorých pokrytie sa SegWit snaží, viac-menej však už nesúhlasí s cestou, po ktorej k ich riešeniu kráčame. Dôvodom môžu byť obavy ako o bezpečnosť, tak aj o celkovú efektivitu a o výslednú podobu úprav.

Mohlo by vás zaujímať: Coinbase implementuje SegWit

Verdikt

Úspešná implementácia a doteraz nenarušený priebeh užívania SegWitu sú dobrým znamením a ďalším silným posilnením základu. Sú taktiež dôkazom, že vývoj Bitcoinu neustrnul, a prísľubom, že budúcnosť, v ktorej sa Bitcoin stane celosvetovo rozšíreným nástrojom a uchovávateľom hodnoty, získava každým dňom jasnejšie obrysy.

NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:

Zdroj: bitcoinist.com

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Táto krajina je novým Chorvátskom. Turistov vábi lacnými službami i azúrovým morom

2

Moderný supermarket má vážne problémy. Prečo tam nikto nenakupuje?

3

Veľká slovenská banka úplne ruší platobné karty Visa. Dotkne sa to aj vás?

4

Obrovské prekvapenie. V maličkej slovenskej obci vyrastie nové nákupné centrum

5

Sociálna poisťovňa chystá zmeny. Všimnú si ich všetci Slováci

PR články

Aký výkon má obchodovanie s veľkými dátami s umelou inteligenciou, ako je ChatGPT? ATPBot má odpoveď

PR články | 24. mája 2024

PR článok ATP Bot. Nedávno ATPBot oznámil, že teraz podporuje všetkých používateľov Binance, Kraken a Coinbase, aby mohli implementovať automatické obchodovanie s umelou inteligenciou prostredníctvom API, čím používateľom poskytuje viac príležitostí na obchodovanie s kryptomenami.

ATP Bot obchoduje s AI