[SCAM ALERT!]Pozor na ďalší scam spojený s Wirexom – „Nenaleteli“ ste?

2

Pár dní po odklade predpredaja kryptomeny WXT sa rapídne zvýšila návštevnosť oficiálnej stránky spoločnosti Wirex ako aj návštevnosť facebooku. Ľudia, ktorí majú o WXT token záujem začali viac sledovať oficiálne kanály spoločnosti, aby im neunikol ich nový token a nepremárnili tak možnosť jeho zakúpenia. Kryptomena WXT, ktorú ohlásili minulý týždeň mala byť oficiálne spustená 13. 6. 2019 o 9:00 AM GMT. Nestalo sa tak. Už niekoľko minút po deviatej hodine ráno prišiel oznam, ktorý hovoril o odložení predpredaja WXT tokenu. Ale to nebolo to najhoršie…

Prečo sa odložil vlastne predpredaj tokenu WXT???

Podľa predchádzajúcich skúseností iných spoločností pri predstavení svojho tokenu ľudia tipovali, že osud kryptomeny WXT postihol nejaký technický problém, čo býva najčastejší problém pri nových coinoch. Wirex však zrazu čelil zaujímavejšiemu problému. Zistili, že musia ešte prehodnotiť počet tokenov, ktoré vložia do predpredaja, pretože záujem o ne bol enormne veľký. Viac ako si mysleli. No stále to nemali mať odkiaľ potvrdené.

Dalo sa totiž vychádzať čiastočne aj z toho, že pred predstavením tokenu si veľké množstvo používateľov poslalo na Wirex kryptomeny a fiat, aby boli na predpredaj tokenu WXT pripravení. Ďalej to vedeli približne zistiť aj z počtu nových registrácií používateľov. Toto všetko nasvedčovalo tomu, že záujem je veľký. Stále však nevedeli aký veľký…

Ako teda zistiť, aký je reálny záujem o kryptomenu WXT??? No predsa dotazník!

Ihneď po odložení  predpredaja spustil Wirex dotazník pre každého registrovaného používateľa. V ňom mal zapísať, či má o kryptomenu WXT záujem a približne o aký počet. Dotazník nebol záväzný, takže nie je určite 100 % relevantný a neposkytne úplne pravdivé informácie. Priblíži to však vývojárom coinu predstavu o tom, aký bude o ich token záujem.

A potom to prišlo…

Hneď ako prišla oficiálna správa, že spoločnosť Wirex odkladá predpredaj a budú nás ďalej informovať, niekto zneužil ich facebook stránku. Dokonale premyslenú zlodejinu začal predvádzať v komentároch nejaký scammer.

Dal si názov a fotku Wirexu a vystupoval ako oficiálny profil Wirexu. V komentároch uviedol, že s potešením môžu oznámiť nového partnera (nejakú švajčiarsku banku), ktorá vytvorila airdrop BTC pre prvých, ktorí splnia pravidlá.

Úlohou bolo poslať čiastku BTC na určitú adresu, ktorú skopírovali v komentároch niekoľkokrát a následne im bude vrátená ich čiastka 3-krát. Čiže, kto poslal 0,5 BTC mal dostať obratom 1,5 BTC. Minimálna čiastka bola 0,1 BTC a maximálna 1 BTC.

Každý rozumne premýšľajúci človek by nikdy neposlal a neuveril niečomu takému. Scammer to mal vymyslené dokonale a mal niekoľko ďalších profilov, s ktorými komentoval svoj komentár. V komentároch tieto ďalšie falošné profily uvádzali, že ďakujú, že poslali 0,5 BTC a prišlo im 1,5 BTC a pod. Viď obrázok:

wirex_scam_alert2

Komentáre sprevádzali senzácie, ako rýchlo sa dá dostať k peniazom a podobne… Bohužiaľ, našli sa aj obete, ktoré tomuto všetkému uverili a naozaj určitý obnos na peňaženku poslali. Pochopiteľne, naspäť neprišlo nič…

5 minút slávy stačilo

Samozrejme, celá táto krádež trvala len pár minút. Scammer musel reagovať pohotovo, pretože vedel, že o pár minút si to oficiálny profil všimne a zablokuje ho. Nanešťastie veľké množstvo ľudí naozaj uverilo, že dotyčný profil aj profil Wirexu je pravdivý a obnosy posielali.

Neboli to malé peniaze. Wirex však neručí za podobné útoky a pod každým svojím oficiálnym príspevkom upozorňuje práve na podobné udalosti a hlavne na to, že nikdy od ľudí nebudú pýtať recovery frázy, heslá ani žiadny obnos peňazí v príspevkoch a komentároch. Toto však poniektorí nečítajú a preto dopadli tak, ako dopadli.

Záver

Wirex vydal oficiálne stanovisko, že sa v poslednej dobe zvyšuje počet útokov scammerov, ktorí sa vydávajú v ich mene. Zostavili zoznam tzv. príznakov, podľa ktorých by každý mal prísť na to, že ide o podvod. Možno sa už takáto situácia nebude opakovať a my v Kryptomagazine radíme staré známe: Dvakrát čítaj a raz konaj.

Čo ďalej čítať?

[SPRÁVA] Spoločnosť WIREX bude mať vlastný token WXT! Buďte pri tom!

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

2
Leave a Reply

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
WLLLibor Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Libor
Guest
Libor

Odvrátená strana rýchlosti, anonymity a nezávislosti kryptomeny. Stačí malá nepozornosť na 5 minút a prachy sú v „prdeli“. Dotyčný scammer by pri klasickej mene a prevode cez banku, či cez tretiu stranu ako autoritu nemal šancu sa nabaliť za 5 minút. Prevody na jeho účet by boli včas zablokované, a peniaze by sa vrátili späť na účet podvedených. Navyše ten scammer by bol vďaka KYC ľahko dohľadateľný, takže by sa o toto ani len nepokúsil. Krypto „hraje do viac kariet“ rôznym kyberzločincom ako bežným užívateľom internetu. Pre kyberzločincov je krypto ideál, lebo stále sa nájde dosť neopatrných ľudí, ktorý urobia… Read more »

WLL
Guest
WLL

Kľud…. Klasický finančný systém je tu dlhé roky takže chyby sa časom odstránili… Joj aké ľahké bolo skopírovať kreditku a osklbat majiteľa… Krypto si prechádza tým istým… Časom aj ten bude blbovzdorny, ale dovtedy sa špekulanti nabalia