V oblasti digitalizácie platobného systému nechce zaostávať ani Rusko, ktoré sa chystá už budúci týždeň rozšíriť projekt digitálneho rubľa vo forme CBDC. Podľa správy Coindesk, ktorá vychádza z oficiálneho oznámenia centrálnej banky, v krajine dôjde k spusteniu testov s 13 bankami. Prvé fázy sa zamerajú na digitálne peňaženky, nákupy tovarov a prevody medzi občanmi.
Rusko začína testovať digitálny rubeľ v bankách
Príprava digitálnej meny centrálnej banky (CBDC) v Rusku trvá už nejaký čas, zatiaľ čo prezident Vladimir Putin podpísal zákon o digitálnom rubli len v júli. Túto iniciatívu podporujú predovšetkým sankcie od USA a Európy, ktoré musí Moskva znášať od invázie na Ukrajinu. Vďaka CBDC môže Rusko účinnejšie obchádzať finančné obmedzenia.
Podľa Bank of Russia je spustenie operácií so skutočnými digitálnymi rubľami najdôležitejšia fáza projektu, ktorá umožní otestovať fungovanie platformy. Firmy a občania budú mať zrejme možnosť používať CBDC na vlastnú žiadosť už od roku 2025, povedala Olga Skorobogatova, prvá zástupkyňa guvernéra Bank of Russia.
Čína je lídrom v oblasti CBDC
Digitálnu menu centrálnych bánk (CBDC) sa snaží do bežného života občanov zaviesť už mnoho krajín. Štatistiky Atlanticcouncil ukazujú, že v súčasnosti skúma zavádzanie digitálnej meny centrálnej banky až 130 krajín.
Podľa CNBC už viac ako 5,6 milióna obchodníkov akceptuje v Číne platbu vo forme digitálneho jüanu. Práve Čína je v tejto oblasti lídrom a má svoj digitálny jüan spustený už takmer jeden a pol roka. Odhaduje sa, že sa už previedlo vyše 1,8 bilióna čínskych digitálnych jüanov cez takmer 120 miliónov peňaženiek.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Slovensko sa rovnakej zmene nevyhne
Tejto zmene sa pravdepodobne nevyhne ani eurozóna a Slovensko. Európska centrálna banka (ECB) plánuje prijať rozhodnutie o vytvorení digitálneho eura už do konca októbra 2023, uviedla šéfka banky Christine Lagardeová.
Mnohí kritici sa obávajú, že zavedenie CBDC spôsobí absolútnu kontrolu štátu nad financiami občanov. Navyše bude možné odsledovať každú jednu transakciu. Hotovosť sa pravdepodobne z našich životov jedného dňa úplne vytratí, aj keď Lagardeová uviedla, že má ísť iba o doplnok hotovosti.
Mohlo by ťa zaujímať: O digitálnom eure sa rozhodne už v októbri, hovorí šéfka Európskej centrálnej banky