Rusko ako jedno z najväčších centier kryptomien na svete si aktívne láme hlavu a vymýšľa, aké regulácie a pravidlá voči kryptomenám zavedie. Najnovšie zákonodarcovia diskutujú o budúcnosti „virtuálnych kryptomenových búrz”.
Zákony by sa v krajine mali ustanoviť počas roku 2022, ako to uviedol vysoký predstaviteľ finančného regulátora krajiny.
Mohlo by ťa zaujímať: 3 dôvody, prečo cena Etherea v tomto bull markete môže ísť až na 10 000 USD
Rusko má v kryptomenách trošku chaos
Úvahy týkajúce sa regulačného zaobchádzania s virtuálnymi menovými zmenárňami alebo kryptoburzami, ktoré pracujú s novodobými digitálnymi aktívami, sa musia skončiť a nájsť finálny verdikt v roku 2022. Takto sa vyjadril zástupca riaditeľa ruskej federálnej finančnej monitorovacej služby (Rosfinmonitoring), Herman Neglyad.
Na tohtoročnej konferencii predstaviteľ finančnej monitorovacej služby poznamenal, že vzhľadom na úsilie o riadení rizík spojených s praním špinavých peňazí a financovaním terorizmu v rámci národného hodnotenia rizík prijatého v roku 2018 sa virtuálne aktíva, ako sú kryptomeny, považujú za vysoko rizikový faktor pre finančný priestor Ruska.
Neglyad zdôraznil:
„Veríme, že budeme mať serióznu diskusiu o tom, aby sa tieto nedostatky vyriešili už v nasledujúcom roku. Všetko bude riadne fungovať v rámci noriem FATF (Financial Action Task Force).
Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.
Pravidla sa musia dodržiavať a FATF pomaličky tlačí
Predstaviteľ „Rosfinmonitoringa” ďalej vysvetlil, že pre FATF je potrebné regulovať miesta vstupu do oficiálneho finančného systému, a v tomto prípade ich preto zaujímajú kryptozmenárne a burzy. Organizácia „ponúka” krajine dve alternatívy. Môžu zlegalizovať kryptoplatformy prostredníctvom oficiálnej registrácie ako subjekty pod monitoringom proti praniu špinavých peňazí. Ak nie, tak sa jednoducho ich činnosť zakáže.
„Obe možnosti si podrobne rozoberieme a o výsledkoch vás informujeme. Táto problematika sa už musí skončiť. Ďalší rok to tak bude,” komentuje Neglyad.
V Ruskej federácii kryptomeny a činnosti s nimi spojené majú svoj zákon o „digitálnych finančných aktívach”, ktorý nadobudol účinnosť v januári. Avšak v zákone je mnoho nedostatkov, ako napríklad status ťažby kryptomien, daňové záležitosti, obchodovanie s kryptomenami či používanie digitálnych aktív v platbách. To všetko si vyžaduje regulácie, ktoré nastúpia prostredníctvom prijatia nových právnych predpisov.
Čítaj ďalej: Centrálna banka Peru plánuje spustiť svoje CBDC – varuje pred napodobeninou národnej meny