Ruský Gazprom žaluje slovenskú spoločnosť. Čo tým chce získať?

  • Ruský Gazprom zažaloval tri európske spoločnosti.
  • Medzi nimi je aj podnik Západoslovenská energetika (ZSE).
  • Tá sa však ku vzniknutej situácii nebude vyjadrovať.
Ekonomika Rusko naďalej zbrojí proti Európe
Rusko naďalej zbrojí proti Európe. Zdroj: shutterstock.com/LariBat/SuperOhMo
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ruská spoločnosť Gazprom zažalovala tri európske spoločnosti, ktoré chce dostať pred miestny súd. Medzi nimi sa nachádza aj jedna zo Slovenska. O téme informoval portál oPeniazoch.

Žaloby boli podané minulý týždeň vo štvrtok, avšak ďalšie podrobnosti sú aktuálne nejasné. Zdá sa, že toto je len súčasť hybridnej vojny proti európskym štátom.

Ako sme už spomínali, žaloba padla na tri spoločnosti, konkrétne na rakúsku OMV, českú energetickú firmu ČEZ a na podnik Západoslovenská energetika (ZSE). Spoločnosť ZSE sa už vyjadrila, že sa nebude k situácii vyjadrovať.

Gazprom chce dostať európskych odoberateľov plynu pred súd

Gazprom chce dostať európskych odoberateľov plynu pred súd. Zdroj: shutterstock.com/William Potter

Gazprom sa chce súdiť v Rusku

Spoločnosť ČEZ už vo februári tohto roka zakročila proti Gazpromu z dôvodu krátenia dohodnutých dodávok plynu. Dokonca od ruskej spoločnosti žiadala viac ako miliardu korún.

Nie je tak prekvapením, že Gazprom aj ostatné ruské spoločnosti sa snažia súdne spory presunúť do krajiny, kde by mali nad európskymi spoločnosťami výhodu domácej pôdy.

Všetky tieto problémy priamo súvisia s februárom 2022, keď ruské jednotky násilne vnikli na územie Ukrajiny a od tohto momentu v krajine nepretržite prebiehajú boje. V súvislosti s inváziou boli prijaté veľké protiruské sankcie.

Odvtedy totiž Gazprom obmedzoval dodávky zemného plynu do Európy, za čo európske firmy žiadali kompenzácie aj prostredníctvom príslušných arbitrážnych súdov. Uvidíme, ako to bude pokračovať ďalej.

Gazprom

Gazprom je najväčší exportér zemného plynu na svete a najväčšia ruská spoločnosť. V roku 2009 exportovala 85 % ruskej produkcie plynu. Spoločnosť vznikla v roku 1989, keď sa Ministerstvo plynárenského priemyslu Sovietskeho zväzu transformovalo do formy obchodnej spoločnosti, neskôr bola čiastočne sprivatizovaná, ale v súčasnosti ruská vláda vlastní kontrolný podiel.

Zaujímate sa o to, ako odísť do dôchodku so štedrým pasívnym príjmom? Pozrite si naše video!

Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.