Nvidia nedávno predstavila svoju prvú mid-range grafickú kartu série tritisíc. Druhá generácia RTX kariet prichádza s výrazne vyšším výkonom a skvelými cenami. Zatiaľ čo RTX 3070 v rýchlosti prekonáva minuloročnú 2080 Ti, Nvidia novú RTX 3060 Ti uviedla ako náhradu za 2080 Super.

Môže vás zaujímať: Rozhodol som sa prejsť z Windowsu na Apple M1 MacBook a tu sú dôvody

Nvidia RTX 3060 Ti – Nová mid-range karta so skvelým výkonom

Cena novej RTX 3060 Ti je 399 $ (v USA, v Európe je to 400-420 €). Táto grafická karta je približne o stovku lacnejšia, ako výkonnejší model RTX 3070. Založená je na Ampere architektúre a Nvidia ju vyrába 8 nm výrobným procesom. Disponuje 4846 shadermi, 152 Tensor jadrami určenými na machine learning a 38 Ray Tracing jadrami druhej generácie. Poteší aj 8 GB GDDR6 grafickej pamäte.

Karta je taktovaná na 1410 MHz s Boost módom 1665 MHz pri krátkodobej záťaži. Chladenie zabezpečí rovnaký systém, aký má RTX 3070. Rovnako veľkosť tejto karty je identická. Zo zástrčky pri maximálnej záťaži potiahne 200 W.

Tieto špecifikácie naznačujú, že nová grafická karta strednej triedy od Nvidie nebude mať problém s väčšinou hier, resp. so strihaním väčších video-projektov. Bohužiaľ, podobne ako pri ostatných nových GPU predstavených v posledných mesiacoch, sú úplne všetky zásoby vypredané. Záujem o grafické karty je vo svete zasiahnutom koronavirusom obrovským a nepomôže ani fakt, že tieto nové modely prišli s masívnym výkonnostným skokom a skvelými cenami.

Chcete TOP gaming PC? Zabudnite na Intel, AMD má najrýchlejšie CPU na trhu. Pozrite si toto video:

Zabudnite na Intel, najrýchlejšie gaming PC je od AMD!

GPU mining zažíva druhú renesanciu a gameri majú smolu

Gamerom nepomôže ani fakt, že trh s kryptomenami za posledných 10 mesiacov zaznamenal najväčší rast od roku 2017, Bitcoin zvýšil svoju hodnotu z 3700 $ až na súčasných 19 000 $ a včera dokonca dosiahol historické cenové maximum. Aj hodnota kryptomien, ktoré sa dajú ťažiť na grafických kartách, poriadne vzrástla. Napríklad Ethereum v marci stálo 90 $, dnes sa už obchoduje za 600 $.

Záujem ťažiarov o nové grafické karty je teda obrovský a v najbližších mesiacoch sa táto situácia určite nezmení. Gameri majú jednoducho smolu.

RTX 3060 Ti je nový kráľ Ethereum miningu

Na internete sa objavili prvé výsledky  mining výkonu tejto karty. Cena elektrickej energie je pri ťažbe veľký faktor. Toto GPU ponúka najlepšie výsledky pri obmedzení príkonu na 120 W (60%).

Užívateľ na stránke Chiphell publikoval výsledný hashrate pri spotrebe 120 W a pretaktovaní karty na 1200 MHz. Výsledný hashrate dosiahol 61 MH/s, teda o 10% viac, ako RX 5700 od AMD pri spotrebe 160 W.

AMD dominuje Nvidiu! RDNA2 GPU architektúra je obrovský skok vpred

Nové Radeony 6000 od AMD sú poslednou nádejou pre gamerov

Spoločnosť AMD nedávno predstavila svoje grafické karty Radeon Série 6000, ktoré sú porovnateľné s Nvidiou, i keď výraznejšie zaostávajú po zapnutí funkcie Ray Tracing. Zdá sa však, že tieto GPU oproti minulej generácii Radeonov nezaznamenali veľký skok v ťažobnom výkone. Viniť z toho môžeme pravdepodobne pomalšiu pamäť GDDR6.

Podľa testov na webe cryptoage môžeme od Radeon 6800 XT očakávať cca 60 MH/s pri odbere 240 W a lacnejší RX 6800 ponúkne rovnaký hashrate pri odbere 170 W (zvláštne, však?). Zdá sa, že nové Nvidie sú pre minerov oveľa zaujímavejšie a na trhu tak pre gamerov ostane podstatne viac Radeonov.

Zistite viac o nových Radeon 6000 kartách od AMD: Nové Radeony série 6000 od AMD sa dotiahli na Nvidiu

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance