V dnešnom rozhovore sa pobavím so zaujímavým trhovým analytikom a obchodníkom IXOYE, pôsobiacim najmä na webe Trading11 a vlastnej akadémii IXtrading.
Prezývku IXOYE, v skratke často IX, si vybral, pretože ako anagram gréckych slov značí iniciály Krista. Za mesiáša sa však nepovažuje…
Tvoj posledný rozhovor na kryptohodlerovi bol rozhodne najzaujímavejším interview, ktorý som s tebou čítal. Tým, ktorí ho minuli, odporúčam vrátiť sa a prečítať si ho.
Hovoril si o nenávisti, závisti a hlúposti ľudí ako o chorobe ľudstva. Myslíš, že sa táto “choroba” zhoršuje spolu s vývinom nových technológií a stúpajúcimi interakciami cez sociálne médiá? Predsa len, veľa ľudí sa v reálnom svete tak ako na Twitteri nechová, alebo áno?
Naozaj nechová? Ľudia sa kastujú a vidím to na celom svete. Rozdeľujú sa. Vezmeme to poporiadku. Napríklad, Rwanda, Juhoslávia, Arménsko a nakoniec posledný ISIL (Islamský štát). Čo majú tieto “krajiny” spoločné? Genocídu. Rwanda je z nich asi najviac ukážková, kde došlo k tragédii medzi ľuďmi, ktorí sa odjakživa považovali za rodinu. Zrazu boli rozdelení a jedni vyvraždili druhých. A je jedno, či je to za rasu, za vyznanie alebo len za názor.
Takže v akom reálnom svete sa to nedeje? Napríklad, v USA po zvolení Trumpa, kedy liberálni voliči Clintonovej začali demolovať mestá? Napádať voličov druhej strany? A čo napríklad vidíme dnes v Českej republike?
Liberálne skupiny, a nebojme sa povedať extrémisti, opäť kastujú ľud. Ide iba o označovanie voličov opozície. Teraz sa dosť rieši Andrej Babiš. Nech je to s ním ako chce, zatiaľ odsúdený nebol. Napriek tomu liberálne skupiny už nahlas prehlasujú, že voliči Babiša sú idioti, šiškári, nesvojprávni. Ďalší pridávajú, že by ich mali tĺcť palicou po hlave atď. Vidíš, ako nenápadne to kam vedie?
A teraz si predstav, že by sa títo ľudia dostali k moci. Tak čo, majú už zoznamy voličov opozície, ktorých by deportovali do koncentračných táborov? Európa má to “šťastie”, že tu panujú isté morálne a zákonné zábrany. Ale ak by tieto zábrany padli? Máme tu genocídu odporcov.
Schovávať sa za “obhajobu demokracie”, ale zároveň nerešpektovať demokratickú voľbu väčšiny národa, je smiešne a úbohé. Nehľadiac na to, že tieto nálady skutočne zvyšujú neznášanlivosť v spoločnosti. Osobne som veľmi tvrdo proti.
Dobrá pointa, v každodennom zhone je ľahké zabudnúť na širšie súvislosti a to, kam až môže vzájomná nezhoda a polarizácia viesť. V tomto mi pripomínaš názor Jordana Petersena, ktorý na podobné sledy udalostí často poukazuje a varuje.
Zmienil si, že ti bol diagnostikovaný Asperger. Určte nie si sám, zároveň však tuším, že si so svojou kondíciou nielen začal žiť, ale využívaš ju aj k svojmu prospechu. Mal by si v krátkosti odporučenie pre niekoho, kto je na tom podobne, ale zatiaľ nenašiel smer alebo metódu, ako k životu s Aspergerom pristupovať?
Myslím, že každý Asperger to má jasné. Vidíme svet čiernobielo, vidím svet po svojom, nikto nás neoklame. Mnoho Aspergerov toto vníma ako dar, je to to, čo nás odlišuje od okolitého sveta. Jednou v poslednej dobe najznámejšou Aspergerkou je Greta Thunbergová, má 16 rokov a hýbe pomaly celou Škandináviou, takmer na politickej úrovni.
Že okolie to má s nami niekedy ťažšie? To nám nevadí. Oni nerozumejú nám, my veľmi dobre rozumieme im.
Zaujímavé tiež je, že svojou “rýpacou metódou” odkrývaš pravú tvár ľudí. Zaujímalo by ma, kedy si prišiel na to, že toto funguje. Kedy si začal ľudí týmto spôsobom “triediť”?
Neviem, kedy som prišiel na to, že to funguje, ale funguje to. Ľudia odo mňa očakávajú pokoru, ja ale nie som pokorný voči ľuďom. Ako som už povedal v predchádzajúcich rozhovoroch, ľudstvo je vážne skazené a nieto človeka, ktorému by sme mohli veriť.
Mohlo by vás zaujímať: [ROZHOVOR] Jan Čuraj, profesionálny kryptotrader
Kráľ Šalamún kedysi povedal v modlitbe: “Bože, ochraňuj ma pred mojimi priateľmi, pretože svojich nepriateľov si postrážim sám.” Ak sa nad tým zamyslíme do dôsledku, je to neskutočná prosba a múdro.
Kedysi som zomrel (klinická smrť) a naučil sa mnohým veciam. Od tej doby k ľuďom pristupujem ako zrkadlo. A nepletiem sa v ľuďoch. Vtedy som si často myslel, že som paranoidný viac, než je treba. Čas mi však dokázal, že nie. Od tej doby provokujem (a teraz aby to nevyznelo až príliš rozprávkovo) diabla, ktorý skrz človeka vo svete koná. Do teologických rovín ale zachádzať nebudeme.
Veľa ľudí je dnes negatívnych, arogantných a egocentrických. Kult osobnosti je neomylne na vzostupe, zároveň si však nemôžeme nevšimnúť pozitívne trendy. Za jeden z takých trendov považujem snahu o decentralizáciu. Decentralizácia sa navyše nemusí týkať len napríklad finančných systémov, ale aj nášho premýšľania. Určite by nám ako ľudstvu prospelo trochu “decentralizovať ego” a vložiť snahu do nejakého spoločného cieľa. Viem, že s Bitcoinom obchoduješ, zaujíma ťa ale krypto aj z týchto dôvodov? Decentralizácia, rúcanie starých systémov…
Toto je otázka.
Asi mnohých prekvapím, ale nedá sa nič robiť. Tak do toho. Musíme sa na to pozrieť z historického kontextu, a hlavne naň nezabúdať. Ľudstvo nie je naprogramované na decentralizáciu. Vždy musela nad ľuďmi panovať centrálna inštitúcia. Musím povedať, že história ma nesmierne baví, a preto sa pozrime napríklad na Rím. To bola civilizácia, ktorá viac než 600 rokov udávala smer, vytvorila infraštruktúru, používala peniaze, pravidelná profi armáda. Väčšina európskych miest dnes stojí vďaka nim, vrátane napríklad Londýna. Platili zákony a boli vymáhateľné.
Potom pod tlakom barbarov Rím padol. Barbarov, ktorí túžili po slobode a dalo by sa povedať – po decentralizácii. Ako to dopadlo? Ďalších 600 rokov doby temna, násilia, bezprávia. Nakoniec musela opäť prísť centrálna veličina, aby ten bordel dala dohromady.
Ono nie je chyba v decentralizácii, ide o to, kto je tou centrálnou “hlavou”. Avšak myslieť si, že svet bude lepší? Nie, nebude. Ľudia totiž nevedia, nechápu a nikdy chápať nebudú, že ich sloboda končí tam, kde začína sloboda druhého. Áno, pár jedincov to chápe a dokázalo by aj aplikovať, ale…
Pozrite na to takto. Dnes nie sú schopní sa dohodnúť dvaja susedia, nieto ešte civilizácie globálne. Proste jedným slovom – UTÓPIA. Takže pre mňa osobne to nie je výhra, vážne nie. Vidím dôsledky, ktoré by to mohlo priniesť a milé by to rozhodne nebolo. Nezabúdajme, že ľudia sú vážne zlí a tých pár v globále “dobrákov”, tí svet rozhodne nespasia.
Správanie určitých ľudí, či už v blízkom okolí alebo širokom svete sociálnych médií, dokáže aj toho najvyrovnanejšieho človeka dosť dobre nasrať. Po čom siahne IXOYE, keď aj jemu dôjdu nervy? Rituál, finta alebo nejaká pomôcka či rada by sa určite mnohým z nás zišla.
Po ničom, jednoducho tým ľuďom poviem, čo si o nich myslím. Nemám rád, keď niekto niečo obchádza, nejedná na rovinu. Musí to byť ale opodstatnené, relevantné. Tým predovšetkým myslím kritiku. Mnoho ľudí má dojem, že môžu kritizovať druhých, avšak tá kritika je veľmi často mimo. Je treba najprv pozerať sám na seba a svoje rozhodnutia, alebo najprv niečo vytvoriť, dokázať. Ďalšou vecou je, že musím mať pravdu a vedieť, o čom hovorím. Inak je to neoprávnená kritika.
Prejdeme na niečo ľahšie. Aký je tvoj názor na Dogecoin?
Tak asi názor ako ktoréhokoľvek krypto nadšenca – SrandaCoin. 🙂 Kedysi som považoval Bitcoin za zlato, ktoré nám uchová majetok, Litecoin za striebro, ktorý budeme prevažne platiť a Dogecoin ako bronz, v ktorom budeme dávať sprepitné, na charitu, deťom vreckové… 🙂 Ale inak nejaký špecifický názor, to skutočne nemám.
Ašpirujúci, začínajúci trader si určite názory niekoho skúsenejšieho, ako si ty, často vyhľadáva. Aké edukačné pomôcky by si začiatočníkovi poradil? Dá sa trading naučiť osamote, z kníh, alebo je nutné navštevovať kurzy alebo sa pridať do skupín?
No, toto je dosť zložitá otázka. Ako som už hovoril na kryptohodlerovi, ja som mal šťastie v tom, že som za sebou mal v detstve človeka, ktorý mi dal toľko pomôcok, že dnes mi trh príde pomerne dosť čitateľný. Áno, každý sa môže naučiť sám, ale je to predovšetkým o investovanom čase a mnohoročnom sledovaní čistých grafov.
Čo sa kurzov týka, je to pass. Človek sa tam dozvedá veci, ktoré si prečíta zadarmo na internete. Sú obrovské portály, za zmienku stojí napríklad finančník, fxstreet a dnes aj pomaličky náš Trading11, kde je veľa návodov a teórií, ktoré si človek môže naštudovať.
Kupovať knihy tiež nikomu neodporúčam. Sú plné zbytočností, ktoré nadarmo zahlcujú hlavu.
No a tie kurzy, skupiny. Živé kurzy sú viac-menej o historických dátach, kedy vám školiteľ predstaví ukážkové formácie a povie: “Aha, ako to pekne vyšlo tu.” Skutočnosť je ale iná a denne sa s tým stretávam. Napríklad mi ľudia píšu: “…a nie je tam formácia Hlava Ramená?”. Ako by tam mohla byť, keď nie je na vrchole súčasného trendu a minulý týždeň bolo vyššie HIGH, než je dnešná situácia?
Ľudia ale toto nevidia. Vidia iba niečo, čo sa tvarovo podobá a hneď to majú za hotové. Či ale potenciálna formácia spĺňa hoci len základné podmienky danej formácie, to už neriešia. Potom z toho vznikajú ľudia, ktorí vám budú tvrdiť, že technická analýza nefunguje a že je, ľudovo povedané, “naprd”.
No a ten novodobý trend “signálnych” skupín. Je treba si uvedomiť, že oni vás nechcú niečo naučiť. Oni potrebujú, aby ste im platili a verili im – robia z ľudí platiace ovce. Problém signálnych skupín ale je, že signály nemožno robiť takto.
Toto dobre funguje napríklad v platforme Metatrader v kombinácii s databázou MQL5. Tam to ale funguje tak, že signál sa odoberá priamo od tradera. Teda napríklad to, čo urobím na svojej platforme ja, to sa urobí automaticky aj na platforme toho, kto môj signál odoberá.
V signálnych skupinách často dochádza k tomu, že keď sa zmení situácia na trhu, tak nie všetci na to stihnú reagovať a napríklad zobrať zisk, ešte kým je čas. Preto toto celkovo neuznávam. Nehľadiac na to, že tieto skupiny prevádzkujú vyložene amatéri, ktorým nejde o to, či zarobíte, ale či im zaplatíte.
Poznám dosť takých “ojebov” na ľudí, ale nebudem to komentovať. 🙂
U mňa v IXtrading sa ľudia učia. Nedostávajú signály, ale nútim ich vyhľadať si vlastné signály. Vďaka tomu idú dopredu. Ja im len dodám relevantnú analýzu, vysvetlím čo a ako, kde trh bude reagovať a prečo sú zakreslené hladiny tak podstatné, a potom už musia sami. Základom je správny Money Management a Risk. Ja na nich potom už iba dohliadam, a hlavne udržiavam ich psychiku nad vodou.
Za svoje peniaze teda ľudia dostávajú skutočné vzdelanie v realtime podmienkach trhu. Táto investícia sa všetkým postupne vracia. To by potvrdil každý súčasný člen akadémie, o tom nepochybujem.
Čo hovoríš na momentálnu kauzu Tether? Príde mi, že si to ľudia akosi nevedia vysvetliť. Trh tiež nejak extrémne nezareagoval, skôr išlo o taký krátkodobý šok.
Tether je tentokrát celkom problém, pretože sa do toho skutočne vložil US prokurátor. To, že Tether nie je 100 % krytý, to sa tak nejak tuší už od začiatku. Ľuďom to zjavne ale príliš nevadí a je tu silný predpoklad, že Tether by vždy splnil svoje záväzky. Ono nie vždy všetci naraz budú chcieť vybrať kapitál a vždy je priestor nejako s tým pohybovať a vykryť to.
To však nič nemení na tom, že to krytie by malo byť. Napriek tomu si myslím, že to ako Tether, tak aj Bitfinex ustoja. Vždy je cesta, ako z toho vykorčuľovať.
Problém je, že USA, a predovšetkým regulátor FED, má celosvetové právo kdekoľvek na svete pri podozrení na trestnú činnosť zablokovať dolárové vklady v bankách. Keby sa Tether oprostil od dolára, mal by pokoj. A Bitfinexu by som poradil zaviesť napríklad USDC, tým by som krytie stablecoinu hodil na hlavu Goldmanom. 😀
Keď už sme pri FUDE, leží ti v mysli nejaký možný nadchádzajúci event, ktorý by mohol trhy poslať nižšie? Niečo, s čím by sme mali ešte pre istotu počítať?
Ani nie. Vidíme reakcie na rôzne hacky búrz. Trh už na to viac-menej nereaguje, pár stoviek pokles maximálne, ale za pár dní sa všetko vráti späť do pôvodných koľají. Skutočne nemám poňatie, čo by sa muselo stať. Napríklad, FED by musel v Spojených štátoch kompletne utnúť kypto, aby to malo také ďalekosiahle účinky. Čína? Tú už snáď tiež nikto neberie vážne. Kto mohol, utiekol z Číny inde, pretože v Číne si bežný občan neotvorí ani obchodný účet. Preto ich “kúpna/predajná sila” už nemá taký vplyv, ako napríklad v roku 2017.
Za ďalšie, a o tom už tiež hovorím dlhšiu dobu (od októbra 2018), vstúpili na trh veľké inštitúcie. Tí už v tom majú svoje vlastné záujmy, takže si cenu pravdepodobne ustrážia. Aj keď sa na to netreba spoliehať, myslím, že nebudem ďaleko od pravdy.
Ako to vidíš s altcoinmi? Zatiaľ sa vyvarovať a počkať na altseason (ak nejaký vôbec príde) alebo využiť pohyb ceny na navýšenie BTC?
Ja som skutočne ultra mega super bitcoinový maximalista. Hoci sám držím pár altcoinov a pokojne prezradím Tron, Cardano, NEM a predovšetkým Litecoin. Pri NEMe ale neviem, ten ma vcelku sklamal. Mohol som ho vtedy poslať na ATH, ale nejak som to nechal, bol som v tom skutočne za drobné, takže ani súčasná strata nie je ktovieaká, iba pár dolárov. Ostatné alty mi to už teraz plne vynahrádzajú a predovšetkým Bitcoin.
Aj keď teda zmienené mám, v podstate ma až na Litecoin nezaujímajú. Napriek tomu ani vývoj LTC nesledujem. Sústredím sa vyložene na bitcoinový trh. Takže, na alty sa ma nepýtajte, neviem.
Veľká vďaka za odpovede. Ešte teda prosím povedz čitateľom, kde ťa môžu nájsť a sledovať.
Ja som taký list vo vetre. Základom je pre mňa IXtrading akadémia. To je môj vlastný projekt, moje dieťatko a tam venujem najviac času svojim členom. Ďalej je samozrejme možnosť ma sledovať na Trading11, kde teda som hlavným analytikom páru BTC/USD od počiatku portálu.
No a potom Facebook, a to predovšetkým skupina Bitcoinoví gambleri a špekulanti, kam sem-tam, čas od času niečo postnem. Nerobím to síce často, nechcem sabotovať vlastný projekt a ani Trading11, kde ľudia za informácie platia vo forme členského poplatku. Dostávať teda informácie zadarmo nie je voči členom vôbec férové, už len za tú ochotu si za dobré info zaplatiť. Ale keď je treba, rád dám info všetkým.
Veľká vďaka za skutočne výdatné odpovede Ix a verím, že čitateľov rozhovor bavil rovnako ako mňa.
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Filip.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.