Dnes nám odpovie na pár otázok známy český kryptotrader Jan Čuraj. Ak vás jeho pohľad na vec zaujme, určite nezabudnite sledovať jeho projekt Crypto Kingdom.

Čau, mohol by si sa nám v krátkosti predstaviť?  

Ahoj, volám sa Ján Čuraj a už štrnásť rokov sa venujem finančným trhom, či už formou ručného tradingu alebo robotického obchodovania. Aktuálne spravujem vlastný alternatívny fond na kryptomeny.

Ako si sa po prvýkrát dostal ku kryptotrandingu a čo konkrétne ťa na ňom zaujalo?

Nakúpil som Bitcoin za cenu nejakých 600 USD v nominálnej hodnote okolo 10 000 USD a trading som vôbec neriešil, len držal a študoval informácie. Úprimne som vôbec nechcel obchodovať kryptomenami, pretože som zvyknutý na clearingové centrum centralizovaných búrz s jasne danými pravidlami. V tom čase bol na koni najviac Poloniex a s väčším kapitálom sa ani obchodovať nedalo. Nedalo mi to však a zostrojil som niekoľko pump & dump stratégií, kde som snáď počas mesiaca vygeneroval 400 % z čiastky 10 000 USD. No a to ma samozrejme začalo baviť, takže som sa do toho oprel na plný plyn.

Čo považuje za najväčší rozdiel medzi obchodovaním na akciovom trhu a v krypte?

Tie rozdiely sú stále obrovské. Každopádne tým, že som v krypte od praktického začiatku možného funkčného tradingu, tak sa rozdiely veľmi rýchlo znižujú. Keď abstrahujeme od burzových a mimoburzových trhov, tak zásadným rozdielom je hĺbka trhu, kde kryptomeny sú stále čerstvým a mladým mäsom pre veľryby. Ďalším, pre mňa citeľným rozdielom, je to, že kryptomeny lákajú profesionálnych traderov, ale tí nechcú do kryptomien ísť, pretože stále nemajú adekvátne trading nástroje. Preto sú kryptomeny stále pre mňa skôr gamblerský svet, než profesionálne obchodovanie. Tretím zásadným rozdielom sú zákony. Zatiaľ čo IPO sú veľmi prísne regulované, často v moci bankových domov, tak ICO sú totálne neregulované a z 95 % sprevádzané podvodmi.

Aký je tvoj najobľúbenejší indikátor?

Úprimne, nepotrebujem žiadny indikátor. 99 % indikátorov vychádza z dát, ktoré máme k dispozícii pri grafe, a to je konkrétne objem a cena. Indikátory vlastne len tieto informácie porovnávajú, mikro štruktúrujú a modelujú. Každopádne aj napriek tomu, že mám rád čistý graf, vypomáham si tromi indikátormi.

Volume by Price = kumulované objemy na danej cene

Commodity Channel Index = indikátor pohybu ceny 

Volume = objemy na danej vykreslenej svieci

Traderi sa stále učia, ako sa v tradingu zlepšuješ ty? Iba v teréne alebo siahneš aj po nejakej edukačnej pomôcke?

Možno to bude znieť málinko od témy, ale úprimne ja sa v tradingu zlepšujem tak, že sa snažím o fyzickú a psychickú rovnováhu čiže rovnováhu života. Perfektne toto vyučuje môj kolega Daniel Kosec. V podstate ide o vyrovnanosť vo vzťahu, rodine, fyzickom a duševnom zdraví. Zlepšujem sa v tom, aby som mal túto rovnováhu v rovine – chodím pravidelne behať, cvičiť, crossfit a podobne. Pravidelne čítam, venujem sa rodine a priateľke. Akonáhle mám túto rovnováhu v poriadku, som veľmi silný a schopný aktuálne riadiť 10 firiem, obchodovať s vysokým cudzím kapitálom a pokojne spať. Ak človek dosiahne životný balans, neexistujú žiadne limity a človek začne byť maximálne efektívny a vyrovnaný.

Koho zo zahraničia považuješ za najkvalitnejších traderov ? A koho by si (samozrejme, okrem seba) rád odporučil?

Moc traderov už nesledujem, pretože verím sám sebe a tomu, čo viem. Každopádne z tých tradingových bohov má profi zmysel Ken Woody, MPLAY, Joe Ross a psychopatické riadenie peňazí od Larryho Williamsa. Už nejaký piatok sledujem a čítam skôr o správcoch hedgeových fondov a ich spôsobu myslenia na finančných trhoch v rámci inovácií a nových stratégií. Spomenúť môžem napríklad  Sorosa, Simonsa alebo Siegela.

Aká lekcia alebo udalosť ťa počas obchodovania naučila najviac?

Po piatich rokoch vývoja, backtestovania a reálneho obchodovania som sa konečne dostal do situácie, kde som zvládol byť niekoľko mesiacov ziskový, ale potom prišla krutá lavína stratových obchodov a psychika to zvládala veľmi zle a prinášala chyby. Toto sa mi stalo dvakrát a ja som si povedal, že je potrebné niečo zmeniť a vyhľadať psychológa tradingu. Úplne náhodou, cez niekoľko kontaktov, sa mi naskytla možnosť, nechať sa osobne trénovať v Anglicku. Bol som už v prvom ročníku na vysokej škole a naozaj riešil situáciu, čo teraz? Skončiť v škole a odletieť? Vedel som anglicky pár fráz. Zažil som si peklo na zemi, ale bez pekla nie je raj, pretože som denne spal v Anglicku 2-3 hodiny. Jazdil na trading session, do toho na kurzy intenzívnej angličtiny a ešte som sa musel učiť do školy. Všetkým vrelo odporúčam takú skúsenosť, človek si siahne naozaj na existenčné hranice

 A nakoniec, keby si mohol poradiť začínajúcemu traderovi jednu vec, čo by to bolo?  

Trading je ako akékoľvek iné podnikanie. Jeho výhodou je, že ho človek môže robiť odkiaľkoľvek na svete s notebookom a s pripojením na internet. Je to však veľmi ťažké remeslo, možno by som povedal aj umenie. V tradingu sú si všetci rovní a na druhej strane je niekto, kto nás chce ošklbať. Vzdelávaj sa, makaj na sebe a v tradingu uspeješ, ak sa trading stane tvojou vášňou. A ak v tradingu neuspeješ, bude z teba veľmi silný človek s vycibreným mindsetom, ktorý uspeje v inom odbore podnikania.

Záver

My Janovi za rozhovor samozrejme veľmi pekne ďakujeme, dúfame že sa mladí ašpirujúci traderi poučili a prajeme mu veľa zdaru v budúcom schádzaní kryptotrhov, ktoré sa nám pomaly, ale isto začínajú prebúdzať.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Filip M. 

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of