Známy autor bestselleru „Bohatý otec, chudobný otec,” Robert Kiyosaki očakáva, že americký dolár umrie. Reaguje tak na vysokú infláciu v USA a problémy indexu amerického dolára (DXY), uvádza sa v správe Coingape. Okrem toho krajiny BRICS sa plánujú na ďalšom summite v Johannesburgu 22. až 24. augusta zamerať na dedolarizáciu.
Rober Kiyosaki varuje pred koncom amerického dolára
Fámy zo vzniku novej meny skupiny BRICS krytej zlatom sa vyvrátili, keďže hlavnou témou stretnutia krajín bude dedolarizácia. Robert Kiyosaki vo svojom statuse uviedol, že približne 41 krajín by sa mohlo zúčastniť stretnutia v Južnej Afrike a spojiť sa proti americkému doláru, čo by znamenalo jeho smrť.
Kiyosaki napriek všetkým vyjadreniam verí, že vznikne nová mena krytá zlatom s názvom BRIC. Hodnota 1 BRIC má mať údajne cenu 1 unce zlata. Podľa autora bestselleru to bude pre cenu zlata znamenať masívne zhodnotenie až nad hodnotu 3 000 dolárov. Medzitým sa však zlato pohybuje na cenovej úrovni 1 948 dolárov a nachádza sa takmer 7 % od historického maxima z mája 2023.
GANG WARFARE: August 22, 2023 approximately 41 nations, possibly even France gang up in South Africa to ”de Dollarize” the world. Proposal: BRICS nations will launch ”bric” their money. 1 bric = 1 oz of gold=$3,000. Bye bye USA.
— Robert Kiyosaki (@theRealKiyosaki) July 26, 2023
Dolárový index klesá
Dolárový index (DXY) po mohutnom raste z roku 2021 a 2022 už takmer rok klesá. Maximum dosiahol ešte v septembri 2022 a odvtedy klesol o viac ako 11 %. Kiyosaki verí, že opätovné zvýšenie úrokovej sadzby zo strany americkej centrálnej banky (FED) je ďalší klinec do rakvy pre americký dolár. Preto očakáva, že dolárový index opäť klesne.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Dedolarizácie je pre mnohé krajiny nezvratná
Pred dedolarizáciou nedávno varoval aj výkonný riaditeľ Medzinárodného menového fondu (MMF) pre Rusko, Aleksei Mozhin. Dominanciu amerického dolára negatívne ovplyvňujú aj finančné sankcie. Tie otvorili oči mnohým ekonomikám, ktoré sa chcú závislosti na dolári čo najskôr zbaviť.
Zatiaľ neexistuje priama hrozba pre americký dolár. Ak nastane jeho pád, nebude to krátkodobý proces, ale skôr dlhodobý. Jeho dominancia klesá a počas ďalších rokov sa môže tento trend prehĺbiť. Zatiaľ ale neexistuje mena, ktorá by dokázala plniť funkcie amerického dolára.
Silu zoskupenia BRICS ale nemožno podceňovať. Ide o druhú najvplyvnejšiu skupinu krajín na svete hneď po G7. Obyvateľstvo týchto krajín tvorí podľa Svetovej banky až 42 % z celosvetovej populácie a ich územie spolu zaberá až 26,7 % pevniny na svete. Podiel BRICS na svetovom HDP bol v roku 2021 približne 36,2%.
Mohlo by ťa zaujímať: Robert Kyiosaki vydal dôležité varovanie