Známy autor bestselleru „Bohatý otec, chudobný otec” nedávno opäť varoval pred zánikom amerického dolára. Podľa správy News Bitcoin očakáva, že skupina krajín BRICS vytvorí svoju vlastnú menu, ktorá bude krytá zlatom a nakoniec dolár pochová. Vysoká inflácia amerického dolára sa údajne ešte len začne.
Robert Kiyosaki očakáva, že americký dolár padne
Už skôr sme informovali o plánoch BRICS zaviesť menu krytú zlatom. Oficiálne vyhlásenie sa zrejme uskutoční počas summitu lídrov, ktorý je naplánovaný na 22. až 24. augusta. Zatiaľ je ale táto predpoveď nepodložená a neexistujú dôkazy o tom, že vznikla nejaká nová mena.
Robert Kiyosaki vo svojom statuse na Twitteri vyjadril obavy z pádu amerického dolára. Očakáva vysokú infláciu. Autor bestselleru je známy aj vďaka svojim investičným odporúčaniam, ktoré väčšinou zahŕňajú drahé kovy ako striebro a zlato. Rovnako odporúča aj bitcoin, ktorý má údajne dosiahnuť ďalší rok 120 000 dolárov.
August 22, 2023, in Johannesburg, South Africa, BRICS nations announce gold backed crypto. US $ will die. Trillions of US $ rush home. Inflation through the roof. Buy Gold,
Silver. Bitcoin to $120k next year.— Robert Kiyosaki (@theRealKiyosaki) July 11, 2023
Vzostup a pád dolára
Mnohí ekonómovia sa zhodujú v tom, že za pádom amerického dolára stojí americký prezident Joe Biden. Známy ekonóm Jim Rickards uviedol, že situácia sa údajne bude zhoršovať po tom, čo skupina krajín BRICS implementuje novú menu.
Inflácia amerického dolára je vysoká, no čínskeho jüanu ešte vyššia. Na druhej strane, podiel amerického dolára na globálnych rezervách klesol zo 66 % v roku 2003 na 55 % v roku 2021 a 47 % v roku 2022. To predstavuje ekvivalent 10-násobku priemerného ročného tempa znehodnotenia.
Americký dolár stratil od roku 1971 až 98 % kúpyschopnosti, čo môžeme vidieť aj na obrázku vyššie. Často sa ale zabúda na ďalšie meny, ktoré strácajú hodnotu úplne rovnako. Môže za to predovšetkým nadmerný nárast ponuky a vytváranie úverov komerčnými bankami. Ponuka amerických dolárov vzrástla od roku 2000 z hodnoty 4,6 bilióna na 19,5 bilióna v roku 2021.
Čím ďalej tým viac je skloňovaný čínsky jüan. Faktom ale je, že od poslednej krízy v roku 2008 zaznamenal 3-krát vyššiu infláciu spôsobenú stimulmi v porovnaní s dolárom. Aj keď dominancia dolára klesá, zatiaľ neexistuje žiadna iná mena, ktorá by úspešne plnila úlohu globálnej rezervnej meny.
Mohlo by ťa zaujímať: Toto je vzostup a pád dolára. Cesta zo zlatého krytia na bezcenný papier
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.