Robert Kiyosaki: Práve začala banková kríza

  • First National Bank of Lindsay padla kvôli podozreniu z podvodu.
  • Polovica amerických bánk má nedostatočné zabezpečenie proti rizikám.
  • Robert Kiyosaki odporúča investície do zlata, striebra a Bitcoinu.
Ekonomika Robert Kiyosaki varuje pred bankovou krízou
Robert Kiyosaki varuje pred bankovou krízou. Zdroj: shutterstock.com/FOTOGRIN a The Rich Dad Channel
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Podľa správy finančného portálu Finbold, renomovaný investor a autor Robert Kiyosaki nedávno vyvolal rozruch na sociálnej sieti X svojím závažným vyhlásením, že banková kríza už definitívne začala. Jeho znepokojujúce tvrdenie prišlo bezprostredne po nečakanom kolapse First National Bank of Lindsay.

Varovné signály pre bankový sektor

First National Bank of Lindsay sa dostala do vážnych problémov koncom októbra po tom, čo federálni regulátori odhalili početné známky systematického podvodu.

Napriek tomu, že vzniknutú kritickú situáciu sa podarilo relatívne rýchlo stabilizovať prostredníctvom promptného zásahu First Bank & Trust Co., celý incident odhalil znepokojujúcu skutočnosť o americkom bankovom systéme – ministerstvo financií USA totiž automaticky nezasahuje pri stratách presahujúcich štandardný limit vo výške 250 000 dolárov.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Robert Kiyosaki opakuje varovania

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že Kiyosakiho dramatické vyhlásenie je prehnané, keďže spomínaná regionálna banka disponovala len jedinou pobočkou, vlastným kapitálom v hodnote 10 miliónov dolárov a celkovými vkladmi nepresahujúcimi hranicu 100 miliónov dolárov, čo predstavuje v americkom bankovom sektore takmer zanedbateľné čísla.

Skutočne znepokojujúca je však nedávno zverejnená komplexná správa Office of the Comptroller of the Currency, ktorá po dôkladnom preskúmaní odhalila alarmujúcu skutočnosť. Polovica analyzovaných bánk má nedostatočné zabezpečenie proti potenciálnym rizikám, pričom najväčšie obavy vyvolávajú najmä nedostatočne prepracované postupy pri riešení závažných zamestnaneckých pochybení a prekvapivo slabá úroveň kybernetickej bezpečnosti.

Celkovú komplikovanú situáciu ďalej dramaticky zhoršuje skutočnosť, že nerealizované straty amerických veriteľov sa v priebehu roka 2024 vyšplhali nad astronomickú hranicu 500 miliárd dolárov, čo predstavuje historicky najvyššie číslo.

Počet skrachovaných bánk

Podrobné historické záznamy naznačujú, že celkový počet bankových kolapsov sa zatiaľ výrazne nezvýšil. V rokoch 2023 a 2024 zaznamenali regulačné orgány krach siedmich bankových inštitúcií, v období rokov 2019 a 2020 to bolo osem finančných ústavov a v roku 2017 osem bankových spoločností.

Skrachované banky podľa rokov

Skrachované banky podľa rokov. Zdroj: FDIC

Napriek skutočnosti, že Robert Kiyosaki už viac ako dvanásť mesiacov systematicky varuje pred príchodom závažnej recesie, hroziacou hyperinfláciou a ďalšími potenciálnymi finančnými katastrofami, jeho strategické investičné odporúčania sa, paradoxne, ukazujú ako mimoriadne prezieravé a správne.

Jeho dlhodobo preferované investičné aktíva – Bitcoin, fyzické zlato a striebro – zaznamenali v priebehu roka 2024 skutočne pozoruhodný cenový rast v impozantnom rozmedzí od 30 do takmer 60 %. Hoci sa jeho dramatické predpovede o bezprostredne hroziacej finančnej kríze zatiaľ konkrétne nepotvrdili, prirodzene cyklická povaha kapitalistického ekonomického systému jednoznačne naznačuje, že skôr či neskôr sa jeho varovné predpovede môžu začať napĺňať v plnom rozsahu.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.