Riaditeľ Binance Changpeng Zhao – Ako sa z brigádnika v McDonalde stal najbohatší kryptomilardár?
Riaditeľ Binance Changpeng Zhao – Ako sa z brigádnika v McDonalde stal najbohatší kryptomilardár? Zdroj: shutterstock.com/karnoff

Changpeng Zhao, známy aj ako CZ, je zakladateľ Binance, najväčšej kryptomenovej burzy na svete. V priebehu niekoľkých mesiacov Zhao premenil spoločnosť na celosvetovo najväčšiu výmennú platformu pre obchodovanie s kryptomenami.

Koncom roka 2021 bol CZ dokonca ocenený ako 11. najbohatší človek na svete. Niektoré odhady ukázali, že jeho čistý majetok sa pohybuje okolo 96 miliárd dolárov.

Ako sa toto všetko podarilo človeku, ktorý začínal svoju životnú cestu ako brigádnik v McDonalde?

Začiatky Changpenga Zhaoa

Changpeng Zhao je čínsko-kanadský podnikateľ, ktorý sa narodil v roku 1977 v čínskej provincii Jiangsu. Spoločne s rodinou sa koncom 80. rokov presťahovali do Vancouveru v Kanade. Počas dospievania v Kanade začal CZ pracovať na čiastočný úväzok, aby finančne podporil svoju rodinu. Po škole brigádoval v McDonalde a na čerpacích staniciach.

CZ vyštudoval informatiku v kanadskom Montreale. Po ukončení štúdia začal svoju kariéru ako stážista v Tokiu. Pracoval na tokijskej burze cenných papierov, kde požiadali Zhaoa, aby vyvinul softvér na párovanie príkazov pri obchodovaní s akciami. V roku 2001 sa zamestnal v spoločnosti Bloomberg, kde pracoval 4 roky.

V roku 2005 sa Zhao stal spoluzakladateľom spoločnosti Fusion Systems. Firma sa zaoberala poskytovaním IT riešení a ďalších poradenských služieb v oblasti podnikania. CZ zostal partnerom v spoločnosti Fusion Systems do konca roka 2013 a potom vstúpil do sveta kryptomien.

Mohlo by ťa zaujímať: Investor Kevin O’Leary: Blíži sa masívna „krypto-panika“ a veľká časť odvetvia bude zlikvidovaná!

Kryptomenová éra ešte len začínala

V roku 2013 sa Zhao stal vedúcim vývojového tímu Blockchain.com, čo je spoločnosť, ktorá poskytuje rôzne služby súvisiace s kryptomenami. Vytvorili kryptomenovú peňaženku, ktorá v rokoch 2011 až 2020 vybavila takmer 30 % všetkých bitcoinových transakcií.

Po približne ročnej práci v Blockchain.com CZ zo spoločnosti odišiel a zamestnal sa v spoločnosti OKCoin, ktorá sa považuje za jednu z najväčších kryptobúrz na svete. Zhao však mal pocit, že spoločnosť nevyhovuje jeho vízii o ideálnej kryptomenovej burze, preto sa rozhodol zo svojej pozície odísť.

Po odchode z OKCoin CZ založil spoločnosť s názvom Bijie Tech. Táto spoločnosť poskytovala služby kryptografickej burzy ľuďom v Šanghaji. Fungovala dva roky od roku 2015 do roku 2017, až kým jedného dňa všetky platformy a webové stránky spoločnosti Bijie tech nezanikli. So zaniknutím Bijie Tech sa však objavil Binance.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.  

Binance

V tom čase sa začal výrazne zaoberať Bitcoinom a začal do neho investovať. Dokonca predal svoj dom, aby mohol nakúpiť BTC. Všetci vrcholoví manažéri a zdroje z bývalej Bijie Tech budovali Binance. Zhao zostal generálnym riaditeľom spoločnosti od jej vzniku v roku 2017.

Vďaka tvrdej práci, znalostiam, skúsenostiam a najmä vášni ku kryptomenám sa Binance stala najväčšou burzou na svete a svoju pozíciu si stále drží. Príjmy spoločnosti za rok 2021 tvorili 20 miliárd USD s takmer 29 miliónmi aktívnych používateľov. Maximálny 24-hodinový objem obchodovania dosiahol 76 miliárd dolárov.

Príbeh Changpenga Zhaoa je skutočne inšpirujúci. Ukázal svetu, že stať sa jedným z najbohatších na svete dnes môže trvať pár rokov. Dokázal tiež, že napriek akýmkoľvek ťažkostiam či obmedzeniam zo strany vlád je možné rozvíjať podnikanie v každej časti sveta.

Čítaj ďalej: EÚ čakajú ťažké časy – plynová kríza, inflácia a návrat pandémie

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance