Predaj nehnuteľností sa spomalil
Predaj nehnuteľností sa spomalil. Zdroj: Shutterstock.com/New Africa

Trh s nehnuteľnosťami začína pomaly strácať dych. Boom, ktorý trval niekoľko rokov, je podľa posledných informácií na konci. Možno je práve teraz ten správny čas na nákup nehnuteľností.

Predaj nehnuteľností sa spomalil

Globálnu ekonomiku trápi inflácia. Aj to je dôvodom vysokých úrokových sadzieb hypoték, ktoré si bežní ľudia už jednoducho nemôžu dovoliť. Posledné štatistiky však ukazujú, že sa ceny nehnuteľností začínajú zotavovať a pomaly klesať. To môže byť dobrým náznakom pre kupujúcich. Nie však pre tých, ktorí chcú nehnuteľnosti predávať.

Spoločnosť Redfin zverejnila index dopytu kúpy nehnuteľností. Posledný júlový týždeň začal tento ukazovateľ výraznejšie rásť. Tento trend zaznamenal aj počet žiadostí o hypotekárne úvery. Ani toto však zatiaľ neprinútilo predávajúcich, aby svoje nehnuteľnosti predali. Štatistika spoločnosti Redfin totiž ukázala aj pokles čakajúcich predajov, ktorý sa znížil až o 11 %. Ide o najväčší pokles od júna 2020.

Úplne opačné výsledky pred nedávnom zverejnila spoločnosť Fannie Mae, podľa ktorej index nálady kupujúcich klesol na najnižšiu úroveň od roku 2011.

Prečítaj si tiež: Začala praskať bublina? Ceny nehnuteľností klesajú

Počkať, kúpiť či predať?

Ak ste aktuálne pripravení na predaj vašej nehnuteľnosti, podľa niektorých ukazovateľov je ten správny moment. Jedným z nich je dopyt. Ten je v porovnaní s minulosťou stále relatívne vysoký a ponuka nízka. Ďalším dôležitým faktorom je zvyšovanie úrokových sadzieb, ktoré môže veľa ľudí podnietiť k urýchleným krokom, nakoľko nie je isté, či sa zvyšovanie zastaví.

Tak ako existuje veľa dobrých dôvodov k predaju, dá sa polemizovať aj o vyčkávaní. Určite je vhodné mať plán, čo urobíte so zarobenými peniazmi. Ak napríklad realizujete predaj nehnuteľnosti a následne chcete kúpiť novú a väčšiu, dajte si pozor na financie. Zisk z predaja vám totiž nemusí a zrejme ani nepokryje kúpu väčšej nehnuteľnosti. Takže sa budete musieť uberať cestou hypotéky, ktorej aktuálne podmienky nie sú príliš pozitívne.

Čítaj ďalej: Aktuálne: Energetická kríza spôsobí explóziu rastu cien potravín, varuje Bloomberg

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance