Problémy USA sa začali prudko prehlbovať. Vyhnú sa spojené štáty bankrotu?

Kategorie: Ekonomika
Dlh USA nezastaviteľne rastie
Dlh USA nezastaviteľne rastie. Zdroj: shutterstock.com/FOTOGRIN

Spojené štáty sa dostávajú do bodu, v ktorom sa problémy spôsobené vysokým dlhom USA začnú rýchlo zhoršovať, varuje legendárny investor a zakladateľ Bridgewater Associates Ray Dalio. TASR o tom informuje na základe správy CNBC.

Podľa Dalia bude pokrytie deficitov spôsobovať, že vláda si bude musieť čoraz viac požičiavať, čo prehĺbi politické a sociálne problémy, ktorým USA čelia. „Byť ekonomicky silný znamená byť finančne silný,” uviedol Dalio v rozhovore pre CNBC. „Finančne silný znamená: zarábate viac, ako míňate? Máte ako krajina dobrú bilanciu?”

Dlh USA narástol za tri roky takmer o polovicu

Podľa údajov amerického ministerstva financií federálny dlh predstavuje 33,7 bilióna dolárov (31 biliónov eur). Verejný dlh sa od začiatku roka 2020, teda od začiatku pandémie ochorenia COVID-19, zvýšil o 45 %. V minulom roku dosiahol fiškálny deficit 1,7 bilióna dolárov.

Keďže dlh prudko USA vzrástol a americká centrálna banka v snahe o spomalenie inflácie zvýšila úrokové sadzby, vláda vo fiškálnom roku 2023 vynaložila len na čisté úrokové náklady 659 miliárd dolárov.

Podľa Dalia je vysoký dlh receptom na problémy. „Čím horšie to bude, tým väčší bude tento dlhodobý problém,” povedal. Dodal, že jasne to ukazuje výška dlhu a deficitov. „Je to len otázka čísel. Blížime sa k tomuto inflexnému bodu.”

Dalio tiež upozornil, že okrem základných rozpočtových problémov, ktoré spôsobuje vysoký dlh, je ďalším negatívnym faktorom pokles dopytu po štátnych dlhopisoch USA zo strany zahraničných záujemcov, na ktorých pripadá približne 40 %.

Podľa januárových údajov objem amerických štátnych dlhopisov, ktoré mali v portfóliách zahraničné inštitúcie, medziročne klesol o 253 miliárd dolárov alebo 3,3 % na 7,4 bilióna dolárov. Výrazne svoje portfólio amerických dlhopisov zredukovala predovšetkým Čína (-17 %).

„Ak chceme udržať výdavky na rovnakej úrovni, musíme sa čoraz viac zadlžovať. Funguje to tak, že sa to zrýchľuje,” uviedol Dalio. „Nachádzame sa v bode tohto zrýchľovania, čo spôsobuje problémy v oblasti ponuky a dopytu. To ešte zhoršujú ďalšie problémy, o ktorých hovoríme, vnútropolitické problémy a domáce sociálne konflikty.”

Prečítajte si aj: Tretia najväčšia banka v USA ohlásila masové prepúšťanie. O prácu prídu až desaťtisíce zamestnancov

Najčítanejšie články

1

Na Slovensku vyrastie nové obchodné centrum. Poteší obyvateľov tohto mesta

2

Slováci, pozor. Falošný eshop je na nerozoznanie od originálu, no ide o podvod

3

Známa banka porušila práva svojich klientov. Bez súhlasu presunula ich účty

4

Stopka soli i sladkostiam? Najväčší reťazec na Slovensku prekvapil svojím rozhodnutím

5

Vodiči, zbystrite. Ak si v zime nesplníte tieto dve povinnosti, vyjde vás to draho

PR články

Tento kryptomenový token bude pre slovenskú komunitu obrovským prínosom. Toto by ste o ňom mali vedieť

Marek Bednárik | 21. novembra 2023 Horúca novinka

V spolupráci s FinSystems. Globálny kryptomenový trh sa prebudil a viaceré indikátory naznačujú skorý rast Bitcoinu na nové tohtoročné maximá okolo 50 000 dolárov.

Kryptotrh rastie a Slováci sa tešia na zisky
Horúca novinka

Ultimátne spojenie sveta kryptomien a podnikania: Funkcie tejto appky vyrážajú dych

Henrieta Balázsová | 20. novembra 2023

V spolupráci s Wexo. Kryptomeny sa stále viac etablujú ako súčasť moderného obchodovania. Pre podnikateľov, ktorí chcú využiť túto príležitosť, je tu skvelá aplikácia umožňujúca obchodovanie s rôznymi typmi kryptomien.

Aplikácia Wexo Business je splneným snom každého podnikateľa