Depositors-American-Union-Bank-New-York-York-1932

Na začiatku ekonomickej krízy je vhodné pripomenúť si, ako začala veľká hospodárska kríza 30. rokov. Príbeh Veľkej hospodárskej krízy (Veľká depresia) začína v roku 1918. Oslavuje sa, pretože práve skončila Prvá svetová vojna a USA z nej vyšli ako víťazná veľmoc. Ekonomika je na vzostupe, výrazne sa mení kultúra a podľa toho dostáva obdobie názov Búrlivé 20. roky.

VIDEO – Takto nás zdiera finančný systém – Nechcú, aby sme to vedeli

Všetko vyzerá dobre

Vojaci sa vracajú zo zámoria, ekonomika si vedie dobre. Stavbársky priemysel prežíva prvý boom. Vďaka zmene spoločenských zvykov prichádzajú do pracovného sveta aj ženy a pribúda tak spotrebiteľov, ktorí môžu utrácať svoje peniaze. Technologický pokrok vidno všade. Objavujú sa práčky, vysávače a prvé dostupné automobily. Začínajú tiež prvé rádiové reklamné kampane.

Všetko vyzerá dobre, a tak banky rozdávajú pôžičky, pretože si ekonomika počína vynikajúco. Všetci si tak môžu kúpiť najnovšie výstrelky technológie. Americké spoločnosti bohatnú a občanom USA si tiež veľmi dobre darí. Čoskoro už bežný občan nepotrebuje ďalšie auto alebo práčku a pritom má stále dostatok peňazí. Čo s nimi?

A na rad prichádzajú investície. Už aj tak bohatí ľudia chcú svoje bohatstvo znásobiť a tak hromadne prichádzajú na burzu. Z investície na akciovom trhu sa stane bežná prax. Odrazu investujú prakticky všetci. Investované peniaze sa hodnotia extrémne rýchlo, pretože čím viac ľudí investuje, tým rýchlejšie trh rastie. Každý sa stal géniom cez investície a môže to dokázať peniazmi, ktoré zarobil. Je to jednoduché.

Ako skolabuje dolár? – Toto by ste nemali vedieť – Hyperinflácii vždy predchádza deflácia!

Banky v centre diania

Novo vzniknutá skupina investorov vidí, ako ich majetok rastie. Tak prečo prestávať. Ľudia si hromadne požičiavajú od bánk, aby mohli svoje investície násobiť. Genialita populácie rastie. A vzhľadom k tomu, že si ekonomika počína stále výborne, banky sa neboja požičiavať. Ich zisky rastú z úrokov, ktoré splácajú bežní investori. Ale ani banky nechcú ostať pozadu a tak investujú do akcií tiež.

Banky si veľmi skoro na to začínajú požičiavať peniaze z klientskych účtov, aby mohli tiež viac investovať a násobiť svoje zisky. Odrazu je rok 1929, tancuje sa, prichádza nový hudobný štýl jazz a bohatstvo USA vzrástlo na dvojnásobok. Akcie letia raketovo hore a spoločnosti si postupne uvedomujú, že cena ich akcií nie je ospravedlniteľná.

Ako 50 rokov okrádať celý svet? – Príbeh o tom, prečo sme stále chudobní

Let veľmi blízko k slnku

Produkcia firiem začína klesať, zatiaľ čo akcie stále stúpajú na cene. Objavujú sa prvé hlasy, ktoré hovoria, že je niečo v neporiadku. Aj Ford model T, ktorý bol hitom doby, sa prestáva predávať, klesajú platy a ľudia sa prebúdzajú do sveta, kde majú dlhy, ktoré sa nedajú splácať vďaka stúpajúcim úrokom a klesajúcim mzdám.

Lenže akciový trh stále rastie. Objavuje sa viac tých, ktorí tvrdia, že je niečo v strašnom neporiadku. Hoci sa objavuje zopár znamení neistoty trhov, aj tak sa stále hrnú nové a nové peniaze do akcií, čo pomáha držať vzostupný trend. A potom prichádza 24. október 1929, ktorý je známy ako Čierny štvrtok. Hlas rozumu sa dostal k veľkému počtu ľudí a tí hromadne predávajú akcie, čím vytvoria prvý veľký krach.

Ten je nasledovaný Čiernym utorkom, kedy akcie dostanú ďalšiu ranu. Predaje akcií boria všetky historické rekordy. Ľudia ani nevedia, za koľko akcie predávajú, pretože neexistovali elektronické systémy a všetko sa muselo zapisovať ručne. Veľká časť akcií stratila hodnotu. Ľuďom zostal dlh a papieriky akcií, ktoré boli vhodné už len na zakúrenie.

Následne sa kríza preliala aj do Európy, kde zbedačené štáty podľahli lichotivým, nacionalistickým ideológiám. V Amerike je čoskoro bez práce 25 % populácie. V Európe na obrátkach naberá nacizmus a veľmi rýchlo pôjde svet do vojny. Chamtivosť ovládla všetko a cena, ktorú svet zaplatil, bola krutá.

Šéf Fedu Jerome Powell tvrdí, že sa krízy báť nemusíme, pretože USA majú nekonečne veľa dolárov. Aká je však pravda? Máme sa čoho obávať?

Máme nekonečne veľa peňazí! Hovorí šéf Fedu. USA tak okrádajú celý svet

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
5 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Mark

Pekný článok.

michalxxxxx

palec hore

Sunday

Môžete odporučí nejakú dobru knihu z tohto obdobia? Pripadne aby bola aj v svk ale nieje to pravidlo vďaka

Pravda

Asi najlepší článok aký som u vás čítal. Palec hore!

Joseph

Až mrazí, jak se tomu dnešní doba podobá.