Príbeh o hyperinflácii dolára – Takto vznikla najväčšia kríza modernej histórie

Memex PC bannerKvakomat mobil

Ľudia si zvyknú na všetko. Každá novota trvá tri dni a potom začína byť nudná. Rok 2020 je jednoznačne najbláznivejším rokom posledných dekád. Ak by sme tento článok publikovali prvého januára, asi by ste chceli vedieť, na čom fičíme. Nuž… na ničom. Toto je totiž realita. Začala kríza, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou vojde do histórie.

Začína kríza a ľudia sú uzamknutí vo svojich domovoch

Bitcoin vznikol v roku 2009 ako odpoveď na finančnú krízu ktorá otriasla celým svetom. Chamtivosť a arogancia amerických bánk a Wall Streetu vtedy spôsobila prasknutie obrovskej bubliny s pôžičkami. Menšie banky a jedna veľká potom padli, ale v konečnom dôsledku sa vlastne nič tak hrozné nestalo. Boli to “len” pôžičky… Vznikli kontrolné systémy, aby sa niečo také nestalo znova a život išiel ďalej.

Ekonómovia naďalej ignorovali fakt, že neustály rast svetovej ekonomiky a znečisťovanie našej planéty je neudržateľné. Neadresovali koreň problému súčasného neudržateľného systému. Práve naopak! Ešte priložili do ohňa a tešili sa z rastu HDP a akciových indexov. Potom prišiel Trump a obchodné vojny, ktoré oslabili už tak krehkú ekonomiku.

Centrálnym bankám sa však aj napriek tomu systém podarilo udržať v chode. Ako? Jednoducho! Začali tlačiť stále väčšie množstvá peňazí a nazvali to Quantitative Easing (QE) (vysvetlenie tu). To bol začiatok hyperinflácie veľkých svetových mien. Dvakrát sa Fedu podarilo oddialiť krízu. Potom však prišlo niečo, s čím nik nepočítal.

Ako 50 rokov okrádajú celý svet? – Príbeh o tom, prečo sme stále chudobní

Prvá novodobá pandémia – Západná medicína nestačí!

V Číne sa objavil nový, extrémne nákazlivý, rýchlo mutujúci a smrteľný vírus. Vedci ho nazvali COVID-19 a zo začiatku si ho len málokto všímal. Až keď sa v najľudnatejšej krajine sveta nakazili desaťtisíce ľudí, začali reagovať aj ostatné krajiny sveta. Väčšinou však nedostatočne a arogantne. Chamtivosť spôsobila, že odmietli testy od súkromných laboratórií. Nepripravili sa na to, čo malo prísť.

A potom sa koronavírus rozšíril úplne všade. Pandémia naplno vypukla v niektorých európskych krajinách, potom aj v USA a obe svetové veľmoci uzavreli svoje ekonomiky. Potom začali praskať bubliny. Slabé miesta ekonomiky boli naplno odhalené a akciové indexy v priebehu niekoľkých týždňov padli o tretinu!

Centrálne banky na koronavírus nemajú odpoveď. Prekvapil všetkých. Aj tak sa však pokúšajú “zachrániť svet” a vo veľkom tlačia peniaze. Ak praskne bublina, vždy sa ešte môže zaplniť “reálnymi” dolármi, však? Povedal si FED a vytlačil ich 8000 miliárd.

A potom oznámil neobmedzený Quantitative Easing. Inými slovami:

“Budeme tlačiť toľko peňazí koľko chceme a nik nám v tom nezabráni!”

Americká vláda však nechcela ostať pozadu. Ľuďom a firmám unikajú zisky! Ešte vždy tu však máme čarovné dlhy. Poďme sa za tri mesiace zadĺžiť o 3000 miliárd! Veď je to iba 12% nášho štátneho dlhu!

A tak pokračovala hyperinflácia amerického dolára.

Toto je začiatok krízy, ktorá sa zapíše do histórie. A Bitcoin v nej stojí naozaj dobre. Prekonáva nie len akciové indexy, ale aj samotné zlato a čoskoro zmaže všetky straty spôsobené panikou okolo koronavírusu. Navyše čoskoro prejde udalosťou známou ako halving, počas ktorej sa jeho inflácia skokovo zníži na polovicu.

Amerika sa chystá na ďalší stimulačný balíček, tentokrát vo výške 1,9 bilióna dolárov.

Bidenov fiškálny stimulačný balíček – Sú doňho naozaj vkladané veľké nádeje?

txbtxb