Prestaňte sa sťažovať, žijete dnes 5-krát lepšie ako v minulosti, hovorí miliardár Charlie Munger

Novinky Charlie Munger poukázal na závisť ľudí
Charlie Munger poukázal na závisť ľudí. Zdroj: Shutterstock.com/Prazis Images/Kent Sievers
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ekonómovia a analytici tvrdia, že sa svet ocitol v najťažšej ekonomickej situácii za posledných 40 rokov. Ľudia musia viac siahnuť do peňaženky, viac si odopierať a obmedzovať sa, čo sa, pochopiteľne, nestretáva s pozitívnym prijatím. Podľa miliardára a dlhoročného priateľa a kolegu Warrena Buffetta Charlieho Mungera sa má bežný človek dnes až päťkrát lepšie, ako sa mal v minulosti. Munger o tom informoval na výročnom stretnutí spoločnosti Daily Journal, ako informuje denník CNBC.

Charlie Munger skritizoval ľudstvo

Svet by mal byť v súčasnej situácii spokojnejší a šťastnejší,” takto začal svoj prednes miliardár Charlie Munger, podľa ktorého by sme sa mali prestať sťažovať. Ak sa pozrieme do histórie, jeho slová sú určite na mieste. Dlhoročný priateľ a investičný partner Warrena Buffeta má úctyhodných 88 rokov, a tak vie, o čom hovorí.

Je to zvláštne pre niekoho v mojom veku, pretože som bol uprostred Veľkej hospodárskej krízy, keď boli ťažkosti ľudí naozaj až neuveriteľné. Hnacím motorom dnešných ľudí je závisť. Viete, v minulosti ľudia nemali ani tlačiareň, ani klimatizáciu, a ani modernú medicínu. Sťažovať sa v dnešnej dobe je jednoducho neprijateľné,” uviedol Munger.

Prečítaj si tiež: 5 kryptomien, ktorým sa v roku 2022 najmenej darilo. Oplatí sa ešte do nich investovať?

A Munger sa zrejme nemýli. Jeho slová potvrdzuje aj prieskum univerzity v San Diegu, podľa ktorého až 75 % ľudí niekomu niečo závidí. K tomuto pohľadu ľudí na svet určite dopomohli aj sociálne siete a zvýšený konzumný spôsob života. Všade naokolo seba totiž môžete vidieť reklamu na bohatstvo a úspech. A s tým sa musí každý vyrovnať po svojom. Buď tomu podľahnete, alebo sa s tým vyrovnáte.

Munger počas svojho prednesu poukázal aj na slová psychológa Stevena Pinkera, ktorý pôsobí na prestížnej Harvardovej univerzite. Podľa jeho slov sa kvalita života ľudí výrazne zlepšila. Argumentoval najmä zvýšeným priemerným vekom a zníženou chudobou vo svete. Svet je jednoducho aktuálne nastavený tak, že mnoho ľudí nepociťuje šťastie. Skôr naopak. Ľudia vidia to, čo nemajú a závidia to tým, čo to majú.