Prehľad najdôležitejších vylepšení, ktoré z Etherea spravia najväčšiu kryptomenu

BitmarketsBitmarkets

Kryptomena Ethereum je v čase písania tohto článku v silnom downtrende. Pri cene 200 $ a odloženom update Constantinopole, pomalých a drahých transakciách a odchode najväčších projektov (EOS, TRON…) z Ethereum blockchainu sa zdá, že táto kryptomena čoskoro podľahne konkurencii a stratí svoj status druhého najcennejšieho coinu na trhu.

Našťastie však nie je všetko také zlé, ako sa na prvý pohľad zdá. Vývojári Etherea chystajú niekoľko modernizácií, ktoré z neho spravia jednu z najvýkonnejších kryptomien na trhu.

Metropolis update

Metropolis update sa skladá z dvoch častí.

  1. Byzantine – bol do mainnetu nasadený na jeseň 2017. Tento update zvýšil rýchlosť blockchainu, stabilizoval odmenu za vyťaženie bloku, uľahčil vývojárom prácu a veľa ďalšieho. O Metropolis si viac môžete prečítať tu a tu.
  2. Constantinopole – druhá časť Metropolis updatu má okrem menších optimalizácií, ktorým sa budeme bližšie venovať nabudúce, za úlohu hlavne pripraviť Ethereum blockchain na prechod na Proof-Of-Stake konsenzus (Casper). Odpálením tzv. difficulty bomby sa postupne začnú znižovať odmeny za vyťažené bloky. Zo začiatku bude tento proces sotva znateľný, no porastie exponenciálne. Nakoniec sa minerom Etherea nevyplatí ťažiť a postupne prepnú svoje stroje na iné kryptomeny. Napríklad Ethereum Classic, Dash alebo Dogecoin. V tom čase už bude pripravený Casper.

Casper – Proof-of-Stake systém pre Ethereum

Casper bude pre Ethereum pravdepodobne najdrastickejší update. Vyradí totiž z hry súčasných minerov. Súčasný ETH blockchain funguje vďaka Proof-of-Work konsenzu. Zn. mineri sa na poradí a správnosti transakcií zhodujú tým, že počítajú zložité matematické úlohy. Po tom, čo jeden z minerov úlohu vypočíta dôkaz o tom pošle ostatným ťažobníkom, vytvorí nový blok transakcií a získa tak odmenu (v súčasnosti 3 ETH) a všetky poplatky za transakcie. Podobný systém používa aj Bitcoin.

Bohužiaľ, tento spôsob dosahovania konsenzu je energeticky náročný a má svoje obmedzenia. Práve preto niektoré modernejšie kryptomeny fungujú na Proof-of-Stake. Ak to veľmi zjednodušíme, tak ide o systém Validátorov (tie tvoria uzly siete), ktoré svoju výpočtovú silu nemusia míňať na zbytočnú ťažbu a rovno overujú transakcie. Blok môže vytvoriť ten validátor, ktorý je označený náhodným algoritmom.

Vlastníci ETH coinov môžu na akýkoľvek validátor “stackovať” svoje Ethereum a tým zvyšovať šancu, že daný validátor vytvorí blok. Odmena sa potom rozdelí medzi majiteľov nastackovaných ETH tokenov.

Tento systém nie je ani zďaleka tak energeticky náročný, ako súčasná ťažba. Tým pádom bude možné výrazne znížiť odmeny za vytvorenie nových blokov a táto nová ťažba bude stále výnosná. A to je dobre! Pamätajte, čím väčšia je odmena za vyťažený blok, tým väčšej inflácii daná kryptomena podlieha. Rozhodne nejde o “peniaze zadarmo”. Momentálne vznikajú 3 ETH každých 15 sekúnd (približne), čo je takmer 1,2 miliónov ETH za rok!

Po nasadení Caspera bude teoreticky možné zvrátiť infláciu a postupne dokonca znižovať množstvo coinov v obehu.

Sharding

Ethereum má okrem výkonu siete ešte jeden problém – dĺžka blockchainu. Každá transakcia a každý smart kontrakt musí byť navždy zaznamenaný na tisíckách uzlov siete. So zvýšením rýchlosti sa, logicky, zvýši aj rast blockchainu, a tak je nutné vymyslieť spôsob, ako celú históriu transakcií rozdistribuovať medzi uzly. Riešením by mohol byť sharding.

Tento mechanizmus si môžete predstaviť ako rozdelenie Etherea na veľa menších chainov, ktoré medzi sebou komunikujú. V pláne je po spustení tohto protokolu rozdeliť hlavný blockchain až na sto shardov. Tým sa soto-násobne zvýši rýchlosť siete a mineri budú držať iba stotinu celého objemu histórie transakcií.

Podľa vývojárov by sme sa Shardingu mohli dočkať už v roku 2020.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY:

Najčítanejšie články

1

Veľká banka varuje. Jej klienti môžu ľahko prísť o peniaze na účte

2

Apokalypsa v Biedronke. Zákazníci dostávajú dvojmetrové účtenky

3

Slovnaft odstavil výrobu. Rafinériu to bude stáť 100 miliónov eur

4

Zmeny v MHD platné od septembra: O niektorých z nich by ste mali vedieť

5

Známa automobilka hlási miliónové straty. Skončí na pohrebisku dejín?

PR články

Fibonacciho nástroje: Ako vďaka nim zlepšiť svoje obchodné zručnosti?

PR články  | 6. septembra 2024

PR článok XTB. Trading je špecifickou disciplínou, ktorá nie je pre každého. Na rozdiel od dlhodobých investorov, obchodníci často pracujú s celým radom analytických funkcií, ktoré im pomáhajú v lepšej predikcii trhových pohybov.

Od nováčika k úspešnému traderovi

Margex - Revolučná kryptoburza, ktorá ťa prekvapí svojimi funkcionalitami

Marek Jendrál  | 5. septembra 2024

Margex sa považuje za jednu z najjednoduchších kryptomenových búrz, čo ocenia nielen začiatočníci, ale aj profesionálni obchodníci.

Komplexná kryptomenová burza Margex