Predstavujeme tri najsľubnejšie vylepšenia Bitcoinu

Novinky Predstavujeme tri najsľubnejšie vylepšenia Bitcoinu.
Predstavujeme tri najsľubnejšie vylepšenia Bitcoinu. Zdroj: shutterstock.com/increation87
BitmarketsKvakomat mobil

Zatiaľ čo Bitcoin je najznámejšou a najcennejšou kryptmenou, jej blockchain čelí mnohým výzvam. Deje sa tak z toho dôvodu, že inovátori vytvorili mnoho nových kryptomien. Každá z nich má svoj vlastný blockchain určený na poskytovanie funkcií, ktoré Bitcoin nemá k dispozícii. V konečnom dôsledku by jedna z nich mohla vytlačiť Bitcoin z prvého miesta, ak by súbor jej funkcií bol dostatočne presvedčivý.

V snahe zabezpečiť pretrvávajúcu dominanciu Bitcoinu vývojári pracujú na niekoľkých vylepšeniach známych pod skratkou BIP.

V našom článku uvádzame tri najsľubnejšie z nich:

BIP č. 1 – Lightning Network

Princíp Lighting Networku bol prvýkrát načrtnutý v roku 2015 Josephom Poonom a Thaddeusom Dryjom. Zameriava sa na zvýšenie škálovateľnosti vďaka zavedeniu okamžitých platieb mimo blockchainu (off-chain). Vytvorenie siete mikroplatných kanálov mimo reťazec umožňuje mikroplatby od veľkosti satoshi (0.00000001 BTC) a takmer okamžité transakcie.

Lightning Network umožňuje vykonávať nekonečný počet transakcií bez nutnosti ukladať všetky podrobnosti do blockchainu. Jedinými informáciami, ktoré sú zaznamenané v reťazci je množstvo Bitcoinov v peňaženke a percentuálne podiely zúčastnených strán.

BIP č.2 – M.A.S.T.

“Merkelized Abstract Syntax Tree” umožňuje hlbšie špecifikovať dáta a súčasne znižuje množstvo dát, ktoré je potrebné zaznamenať v blockchaine.

M.A.S.T. je kombináciou dvoch nástrojov. Mercle Tree a Abstract Syntax Tree (AST).

Abstract Syntax Tree (AST) je spôsob, ako opísať program rozdelením do jednotlivých častí. To uľahčuje analýzu a optimalizáciu. AST prepája každú funkciu so svojimi závislosťami, až kým nie sú namapované všetky závislosti.

Na druhej strane Mercle Tree umožňujú overiť, či je jednotlivý prvok súčasťou súboru jednoznačných identifikátorov členov bez toho, aby bol celý súbor prítomný. Napríklad peňaženky Bitcoin SPV používajú Mercle Tree na efektívne využitie šírky pásma. Overujú, či sú jednotlivé prijaté transakcie členom bloku a pri tejto operácii nemusia prevziať úplný blok.

Stručne povedané, technika AST umožňuje rozdeliť program na jednotlivé časti. “Stromy” potom umožňujú overiť, či jednotlivé časti patria k kompletnému programu bez toho, aby bol celý program prítomný. Tým sa znižuje veľkosť transakcií, zvyšuje súkromie a umožňuje väčšie inteligentné zmluvy.

Existujú tri M.A.S.T. vylepšenia

Prvý je BIP 114, ktorý vytvoril Johnson Lau, vývojár spoločnosti Bitcoin Core. Cieľom návrhu je zvýšiť efektivitu v rámci siete zavedením nového skriptu, ktorý sa nazýva merkelizovaný skript. Skript by znížil potrebu veľkého množstva údajov o transakciách a súčasne zachoval väčšie súkromie pri transakciách.

BIP 116 a BIP 117 boli vytvorené vývojárom spoločnosti Bitcoin Core Mark Friedenbach a sú navrhnuté tak, aby umožnili M.A.S.T., ak sú implementované spoločne. Rozdiel medzi návrhmi spočíva v tom, že prvý podporuje všetky skripty, ktoré sú momentálne v sieti Bitcoin, zatiaľ čo druhý podporuje iba natívne adresy SegWit.

Viac o SegWit sa dozviete na našich stránkach

BIP č.3 – Dôverné transakcie

Koncepciu dôverných transakcií pre sieť Bitcoin spracuje Gregory Maxwell. Ako naznačuje názov, toto vylepšenie zahŕňa zavedenie úrovne ochrany súkromia na údaje obsiahnuté v sieti Bitcoin. Platí to pre transakcie, ako aj pre príslušné adresy.

Pred adaptovaním SegWitu by pridanie dôverných transakcií do bloku Bitcoin vyžadovalo HardFork. Od aktualizácie je však možné tento kód pridať a implementovať pomocou SoftForku.

Povolenie dôverných transakcií by umožnilo konkurovať ostatným altcoinom, zameraným na ochranu súkromia, ako sú spoločnosti Monero (XMR) a Zcash (ZEC). Tie profitujú v súvislosti s rastom dopytu po súkromných transakciách.

Viac o kryptomenách nájdete tu!

Na záver

Realizácia BIPs by viedla k zvýšeniu súkromia, zlepšeniu transakčnej rýchlosti, ako aj k možnosti začlenenia komplexných dátových súborov, napríklad inteligentných zmlúv, bez zvýšenia záťaže siete. Ďalej by umožnila Bitcoinovej sieti zvládnuť oveľa väčší objem transakcií, a tým zlepšila jej škálovateľnosť. Implementáciu BIPs budeme naďalej sledovať a prinášať vám najnovšie informácie.

Sledujte novinky z kryptosveta a navštívte náš Facebook, prípadne Instagram,  alebo Twitter. Neváhajte sa tiež prihlásiť na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole. 

Zdroj: https://bravenewcoin.com

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.