Krach Silicon Valley Bank (SVB) a Silvergate spôsobili na trhu dočasnú paniku a Američania v húfoch začali vyberať peniaze z bánk. Poprední predstavitelia finančného sektoru okamžite reagovali a snažili sa verejnosť upokojiť. Podľa správy Coinpage, Jerome Powell na tlačovej konferencii Federálneho výboru pre otvorený trh (FOMC) uviedol, že úspory bankových vkladateľov sú v bezpečí.
Za krach SVB údajne môže zlyhanie manažmentu, no napriek tomu je potrebné podobné problémy riešiť. Ak totiž nebudú izolované, môžu ohrozovať celý bankový systém. Cieľom vlády nie je pomôcť konkrétnym bankám, no stabilizovať celkový bankový segment. Ak sa totiž zabezpečí znášanie vkladov menších inštitúcií, je možné vyhnúť sa riziku nákazy.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Inflácia na 2 % je nereálna
Powell ďalej vysvetlil, že je odhodlaný pokračovať v boji s infláciou s cieľom dosiahnuť 2 %. To by ale mohlo spôsobiť zásadnú ranu pre spotrebiteľský dopyt, ktorý už teraz trpí, keďže reálne mzdy nestíhajú za nárastom cien za tovary a služby. Viac sa o tejto téme môžete dočítať v článku Úrokové sadzby porastú až kým nebude trpieť dopyt.
Mnohí si myslia, že dosiahnutie inflačného cieľa 2 % je nereálne a zapríčiní recesiu v USA a následne aj v Európe. Nedávno sme vás informovali o tom, že FED opätovne navyšoval úrokovú sadzbu na poslednom zasadnutí FOMC o 25 bázických bodov.
Dôvera v banky klesá
Aj keď Jerome Powell upokojoval verejnosť, že žiadne vklady nie sú v ohrození, dôvera vo finančné inštitúcie za posledné roky rapídne klesla. Výsledkom je odliv až 100 miliárd dolárov len v roku 2023 z 5 popredných bánk v USA. Zo súčasnej situácie predovšetkým ťaží bitcoin a drahé kovy.
Mohlo by ťa zaujímať: Silicon Valley Bank mala vážne problémy ešte niekoľko rokov pred krachom